Zavřít reklamu

The Last of Us: Remastered – Recenze

Nejoblíbenější exkluzivita pro Playstation 3 se vrací na PS4. To je The Last of Us Remastered.

28. 7. 2014    

Recenzovaná verze: Playstation 4

Ačkoliv by to před rokem asi čekal málokdo, tak o The Last of Us se i po takové době stále mluví a je aktuálním tématem mezi hráči. Zejména za to může fakt, že Naughty Dog v letošním roce opravdu válí, za což může znovuoznámení filmu Uncharted, oznámení Uncharted 4 a také předělání právě zmíněného The Last of Us, které se rovněž dočká filmového zpracování.

Naughty Dog – herní Pantheon

Sony si dobře uvědomuje nevídaný úspěch zcela nové značky. The Last of Us má na kontě již 7 milionů kopií, což společně s nyní vydávanou PS4 verzí dohromady jistě hodí přes 10 milionů kusů. Není tedy divu, že Naughty Dog dostali zelenou pro remasterování rok starého hitu pro novou konzoli. Teprve nedávno se začaly objevovat první obrázky a videa z předělávky, nicméně bylo nutné si ji zhodnotit až na vlastní oči.

Příběhově pochopitelně remasterovaná verze nepřináší nic nového, kromě toho že v sobě již zároveň obsahuje DLC s názvem Left Behind. Je tedy pouze na vás zda se pustíte napřed do prequelového dobrodružství s Ellie a její kamarádkou Riley, anebo zda zahájíte hru klasicky s Joelem a Ellie. DLC vypráví příběh před samotnou hrou, kdy vám ukáže proč je Ellie tak důležitá a odkud zhruba pochází. V The Last of Us se pak pustíte na rozsáhlou pouť skrz Spojené státy, kdy musíte Ellie dovést živou ke Světlonošům a zachránit tak zbytek lidstva.

Nádherné provedení je nyní ještě lepší

Co tedy hra přináší nového oproti předchozí verzi? Inu je to jednoduché. Společně se hrou zkrátka nabízí rozšíření zdarma a hlavně nabízí vylepšenou grafickou stránku. Na první pohled to možná vypadá, že hra je téměř totožná, ale opak je pravdou. Tentokrát hra běží ve FullHD i s podporou 60 FPS, což je velmi znát. Hra je tím pádem mnohem plynulejší a ostřejší. Podobně jako u Tomb Raider se tak na hru lépe kouká. Naughty Dog však hráčům nabízí i možnost si uzamknout snímkovou frekvenci na 30 FPS.

Díky tomu že autoři vylepšili grafickou stránku je hra mnohem hezčí než dříve. The Last of Us byla jedna z nejhezčích her na PS3, to co však předvádí na PS4 je prostě nádhera. Pravda v některých momentech se vám bude zdát, že se PS4 verze od té trojkové až tolik neliší, ale opak je pravdou. Pokud se zastavíte při některých scénériích budete šokováni tím, jaké množství detailů najednou na obrazovce je.

Nyní můžete ve hře zaznamenat vykreslení koberce na zemi, pokud jdete po uježděné polní cestě, tak vidíte detailně vyjeté koleje či jiná narušení na povrchu zemském. Není to o tom, že by tyto detaily v PS3 verzi nebyly, ale je to o tom že PS4 je dokáže díky vyššímu výkonu zobrazit lépe a jasněji. Díky plynulosti obrazu se tak objevují nové drobnosti. Právě ty dělají z The Last of Us ještě lepší hru než byla předtím.

Jinak ale bez větších změn

Jinak ale hra skutečně nepřináší příliš novot. Kromě grafiky je zde ještě podpora Dualshocku 4, díky čemuž se pár efektů ozývá z repráčku samotného ovladače. Těm kteří hru předtím nehráli to divné připadat nebude, ale ti kteří již hráli PS3 verzi, tak zřejmě zaznamenají že se trochu změnilo rozložení příkazů na ovladači. Některé úkony byly trochu zpřeházeny. Důvodem je lepší ovládání střelby. Dualshock 4 má pro střelbu lépe uzpůsobena zadní tlačítka R2 a L2. Proto se Naughty Dog rozhodli provést tuto změnu. Ostatně v každé akční hře je střelba na PS4 vyřešena stejným způsobem.

Jediné co trochu ubírá PS4 verzi na kráse, jsou občasné chyby, které se objeví. Jsou to menší grafické nedodělky a místy se stává, že například Joel stojí na stejném místě jako Ellie a v tu chvíli je z rozverné holčičky vidět pouze její hlava a nohy. Jedná se však pouze o drobnosti a navíc je přislíben v den vydání patch, který opraví pár nedostatků a přidá slíbený photo mód. V některých momentech to bude skutečně paráda si pořídit nějaký ten pěkný záběr.

Asi je zbytečné o The Last of Us: Remastered psát něco více. Snad jen to, že se jedná o parádní předělávku pro rozjíždějící se generaci Playstation. Ti co neměli možnost si hru zahrát na PS3 mají téměř povinnost si ji pořídit. Pro ostatní už to tolik neplatí, ale v případě že si jí chtějí užít ještě hezčí než byla, tak nyní mají možnost. Obsahově však hra nic nového nepřinese.

Klady

- grafické podání
- parádní příběh

Zápory

- občasné chybky

Hodnocení: 90%