Zavřít reklamu

Steam Deck: Vše, co potřebujete vědět o kapesním herním počítači od společnosti Valve

Komerční sdělení

27. 5. 2022    

Steam Deck se začal prodávat 25. Února 2022. Pomocí tohoto užitečného průvodce určíte, který model je pro vás nejvhodnější, a podrobně se seznámíte se specifikacemi systému, očekávanou výdrží baterie a kompatibilitou her.

Steam Deck od společnosti Valve se stává povinným herním zařízením roku 2022, protože spojuje flexibilitu počítačových her s dostupností a přenosností kapesních her. Koneckonců, kdo by si nechtěl užívat své oblíbené hry ze služby Steam na cestách? Vzhledem k tomu, že první várka předobjednávek zařízení Steam Deck bude odeslána koncem měsíce, možná vás zajímá, jak si jej můžete pořídit. Nebo Steam Deck neznáte a zajímá vás, jaký je kolem něj humbuk. Zde vám odpovíme na vaše otázky týkající se Steam Decku. Začneme základními informacemi, ale jak budeme Steam Deck testovat a recenzovat, budeme přidávat další otázky a odpovědi.

Jaká je obrazovka Steam Decku?

Steam Deck má 7palcovou dotykovou obrazovku s rozlišením 1280 × 800 a obnovovací frekvencí 60 Hz. Jedná se o opticky lepené sklo IPS LCD, které generuje jas až 400 nitů. Jak již bylo zmíněno, špičkový, 512GB model má leptanou obrazovku s ochranou proti odleskům.

Vaše hry ve službě Steam Deck

Pokud máte v ruce Steam Deck, můžete zkontrolovat kompatibilitu již zakoupených her stisknutím tlačítka Steam na levé straně konzole a přejitím na položku Knihovna. Zde jsou dvě kategorie pro kontrolu kompatibility: Great on Deck a Všechny hry.

Jak název napovídá, v Great on Deck se zobrazí pouze hry, u kterých společnost Valve ověřila, že na Steam Decku fungují. Patří sem Death Stranding, Hades, Disco Elysium, Jackbox, Portal 2 a další.

V části Všechny hry se po najetí na miniaturu hry zobrazí v pravém dolním rohu malý kulatý symbol, který udává, jak dobře se hra bude na Palubě hrát. Jsou zde čtyři možnosti – zelené zaškrtnutí pro Ověřeno, oranžové i pro Hratelné, ale s výhradami, šedý otazník, pokud je její hratelnost momentálně Neznámá, a šedé kolečko s čárou, pokud je hra uvedena jako Nepodporovaná.

Steam Deck je navíc kompatibilní s různými stahovatelnými hazardními hrami. Proč tedy nevyužít váš Tipsport Vegas bonus a ponořit se do světa her pro dospělé?

Jaké je ovládací schéma Steam Decku?

Steam Deck je vybaven poměrně standardním ovládáním na gamepadu: Tlačítka A/B/X/Y, D-pad, analogové spouště L/R a L/R nárazníky. Místo osvědčených tlačítek Start a Select má tlačítka View a Menu a dvě analogové páčky, které obsahují kapacitní dotykovou technologii.

Kromě toho má Steam Deck na zadní straně systému čtyři přiřaditelná úchopová tlačítka. Pokud znáte ovladač Steam Controller nebo ovladač 8BitDo Pro 2, budete vědět, jak vypadají a jak se ovládají. Jsou fantastická pro mapování dalších funkcí.

Jaká je výdrž baterie Steam Decku?

Steam Deck je napájen 40Whr baterií, která podle společnosti Valve zajistí 2-8 hodin hraní. Tento odhad předpokládá, že hra běží rychlostí 30 snímků za sekundu, s 50procentním jasem a hlasitostí. Samozřejmě se může lišit.

Steam Deck je vybaven 45W napájecím zdrojem USB-C PD3.0. Součástí systému je 1,5metrový nabíjecí kabel.

Jaký je operační systém zařízení Steam Deck?

Steam Deck používá upravenou verzi systému Arch Linux s názvem SteamOS. V systému Steam Deck tento operační systém využívá rozhraní pro programování aplikací (API), které optimalizuje běh her v systému. Společnost Valve pročesává knihovnu her služby Steam, aby vyzdvihla tituly, které v systému SteamOS dobře běží, a toto označení nazývá Steam Deck Verification. Ověřené hry jsou tituly, které jsou s Deckem kompatibilní bez dalších úprav.

Mohu hrát hry pro Windows se Steam Deckem?

Ano, prostřednictvím služby Proton.

Proton je jedinečná vrstva kompatibility vyvinutá společností Valve, která umožňuje spouštět hry pro systém Windows v operačních systémech založených na Linuxu – včetně systému SteamOS. To znamená, že Steam Deck podporuje mnoho her pro Steam, přestože postrádá základ pro Windows. V této souvislosti byste se měli podívat na ProtonDB(Otevře se v novém okně), rozsáhlou databázi, která upozorňuje na PC hry kompatibilní se SteamOS.

Komentáře nejsou povoleny.