Zavřít reklamu

Nvidia vyhlásila konec GeForce Partner Programu. Konečně.

Nvidia vyhlásila konec nesmyslného GeForce Partner Programu, na kterém prý nebylo nic špatného. Konečně!

5. 5. 2018    

V březnu se internetem prohnala vcelku sporná událost – tzv. GPP. GeForce Partner Program měl přísně tajnými smlouvami zaručit, aby výrobci grafických karet (a také počítačů či notebooků)  vyráběli edice výhradně pro Nvidii. To znamená, že například ROG edice od ASUSu se nesměla zobrazit na grafických kartách od AMD. Souhlas o GPP od výrobců grafických karet sice nebyl povinný, ale v případě, že by některý z nich tuto smlouvu nepodepsal, zcela jistě by přišel o velké množství výhod a financí.

Od března se tedy různě konzultovalo – někteří zastánci Nvidie říkali, že se jedná o správný krok. Ale většina jedinců, kteří se v počítačovém hardwaru pohybují, pochopilo, že se jedná ze strany Nvidie o úplný nesmysl a GPP vlastně ani nemůže pořádně fungovat. Zprávu o tom, že se GPP ukončuje, vydala Nvidia na svém blogu.

Každopádně, není to tak, že by Nvidia přiznala svou chybu a uznala, že GPP byl jeden velký nesmysl – ba naopak. Nvidia tvrdí, že GPP vlastně byla dobrá věc s jednoduchým účelem – aby hráči věděli, co doopravdy kupují. Ze strany Nvidie šlo o tzv. „transparenci“ – GPP mělo zaručit, že hráči, kteří si chtějí koupit GPU od Nvidie, si vždy Nvidii koupí a nepřehmátnou se po AMD. No přiznejme si, komu by se to asi tak stalo? Myslím si, že nikomu z nás a pravděpodobnost, že by si někdo místo karty od Nvidie koupil kartu od AMD, je menší, než že vám spadne kokos na hlavu.

Další podivuhodná věc je, že GPP apelovalo především na prémiové grafiky značek ROG (ASUS), Aorus (Gigabyte) nebo Gaming (MSI) – u levnějších a méně známých značek to ale Nvidii tak moc nevadilo. A pokud Nvidie doopravdy chtěla, aby byly grafické karty „transparentní“ (tzn. aby bylo jasné, jestli se jedná o grafickou kartu s čipem Nvidia nebo AMD), proč jednoduše nepožadovala, aby se na každé krabici objevovalo označení „GeForce“ a v případě AMD „Radeon“? Těžko říct. Tak nějak to do sebe nezapadá a myslím si, že se Nvidie pouze zalekla špatného světla, a proto GPP zrušila.

Po zrušení GPP by se tedy podmínky měly mezi Nvidií a AMD znovu ustálit. Každopádně bude ale zajímavé sledovat, jak se se zrušením GPP popere hlavně ASUS, který musel kvůli Nvidii kompletně změnit branding svých grafických karet.

Na závěr zmíním, že těsně před vydáním tohoto článku ASUS pohotově zareagoval na zrušení GPP a vrací zpět na trh edici ROG karet pro AMD Radeon.

Níže naleznete kompletní zprávu od Nvidie v angličtině:

Pulling the Plug on GPP, Leaning into GeForce

A lot has been said recently about our GeForce Partner Program. The rumors, conjecture and mistruths go far beyond its intent. Rather than battling misinformation, we have decided to cancel the program.
GPP had a simple goal – ensuring that gamers know what they are buying and can make a clear choice.

NVIDIA creates cutting-edge technologies for gamers. We have dedicated our lives to it. We do our work at a crazy intense level – investing billions to invent the future and ensure that amazing NVIDIA tech keeps coming. We do this work because we know gamers love it and appreciate it. Gamers want the best GPU tech. GPP was about making sure gamers who want NVIDIA tech get NVIDIA tech.

With GPP, we asked our partners to brand their products in a way that would be crystal clear. The choice of GPU greatly defines a gaming platform. So, the GPU brand should be clearly transparent – no substitute GPUs hidden behind a pile of techno-jargon.

Most partners agreed. They own their brands and GPP didn’t change that. They decide how they want to convey their product promise to gamers. Still, today we are pulling the plug on GPP to avoid any distraction from the super exciting work we’re doing to bring amazing advances to PC gaming.

This is a great time to be a GeForce partner and be part of the fastest growing gaming platform in the world. The GeForce gaming platform is rich with the most advanced technology. And with GeForce Experience, it is “the way it’s meant to be played.”

Zdroj: blogs.nvidia.com