Zavřít reklamu

Steam spouští službu rodinného sdílení

Valve dnes ukončilo beta test služby Steam Family Sharing – sdílení her na platformě Steam. Zpřístupnilo jej tak každému uživateli této platformy.

3. 3. 2014    

Už v lednu spustil Steam možnost uživatelského nastavení rodiny, které umožnilo přidávání a odebírání členů skupiny a umožnil tak připravit se na betu rodinného sdílení, případně na její plnou verzi, která dnes byla zpřístupněna.

Co to znamená?

Jak již název napovídá, Steam Family Sharing, jak se služba oficiálně jmenuje, vám umožní sdílet klidně celou vaší herní knihovnu. Každý uživatel a člen skupiny si navíc může hru rozehrát znovu a vůbec nezasahuje do vaší uložené pozice – ta se ukládá na jeho steam účet. 

Pouze rodina?

I když je služba primárně určena pro sdílení uvnitř rodiny, musí být i společnosti Valve jasné, že toho budou využívat především skupiny přátel. Pokud propukáte nadšení, že ke hraní Left4Dead ve 4 hráčích nyní bude potřeba jen jedna kopie hry, musím vás však zklamat. Steam Family Sharing funguje jako společná knihovna her. To znamená, že každá hra v seznamu skupiny může být spuštěna jen jednou. Pokud si tedy váš bratr zapne Counter-Strike z vašeho Steamu a vy se v průběhu jeho hraní rozhodnete, že nějaké ty hlavy rozdáte taky, Steam na to bratra upozorní a hru v určitém časovém úseku vypne. Kdo hru koupí, má v tomhle výhodu.

Jak rodinné sdílení zapnout?

První, co ke zpřístupnění vaší Steam knihovny členům vaší rodiny potřebujete je aktivní Steam Guard ochrana.
Přístup k ní hledejte pod položkou Nastavení (Settings) -> Účet (Account). Poté stačí aktivovat samotnou službu sdílení.
A to sice přes položku Nastavení (Settings) -> Rodina (Family), kde také autorizujete počítače a uživatele, se kterými chcete knihovnu sdílet. Ze strany druhého uživatele, který chce využívat vaší sdílenou knihovnu, je postup jednoduchý. Opět stačí mít zapnutou Steam Guard ochranu a sdílené hry se objeví přímo v jeho knihovně.

Nezapomínejte, že ne všechny hry jdou sdílet – většinou se to týká her, které k hraní vyžadují ještě jiný účet než ten Steamový. Sdílet jde až s 10 zařízeními a 5 uživatelskými účty.