Zavřít reklamu

The Last of Us – Preview

Další exkluzivita na PS3 přichází příští rok! The Last of Us od Naughty Dog bude bojem o přežití.

11. 7. 2012    

The Last of Us byl jedním z nejočekávanějších titulů na Sony konferenci v rámci E3 2012 a celkově. Hra už byla oznámena pár týdnů předem a všichni jsme nedočkavě očekávali příchodu nějakého pořádného gameplaye. Osobně si myslím, že video, které nám bylo promítnuto, naplnilo naše očekávání více než dostatečně. Přece jen je v dnešní době herní trh tak trochu přesycen různými nesmysly, které by ani nemusely vycházet, a tak jsme rádi, že se k nám dostane něco, jako právě The Last of Us. Playstation je znám některými svými skvělými exkluzivitami jako je Uncharted, Heavy Rain a podobně a už teď je na první pohled vidět, že splňuje tuto čest všemi deseti. No to je už je příliš chvály jen tak z kraje, ale co o tomto titulu všechno víme?

Začátek nové éry

Naughty Dog vám tentokrát nenaservíruje dobrodružství s Nathanem Drakem ani s Jakem a Daxterem. Ne, ne kdepak, vývojáři si pro nás připravují nový a neokoukaný titul. Hlavní hrdina Joel sice bude některým možná připomínat vzhledem Nathana, ale Joel je čtyřicátník, který má tak trochu něco jiného na práci než objevovat Shambalu. Co je už z názvu více než jasné, nepůjde o žádnou tancovačku před televizí. Svět postihla pohroma, za kterou může zákeřná houba Cordyceps, no záminka toho proč jsou velkoměsta prorostlá nejrůznější florou a po venku pobíhají obdoby zombie, by mohla být lepší, ale vývojáři říkají, že o samotnou záminku moc nejde. Kdybychom si o této houbě měli něco říct, tak víme, že si bude pohrávat s naším mozkem a poté na nás sama začne růst, aniž bychom ji museli zalévat či hnojit. 

Na cestách, kde vaší prioritou číslo jedna bude přežití a ostatní věci budou muset jít stranou, vás bude doprovázet ještě nezletilá Ellie. Vzhledem k tomu jak jsou města zdevastována vegetací a Ellie zatím dosáhla věku 14 let, soudíme, že ani nezná život, který na naší modré planetě panoval dávno před pohromou. Takže nezažila psaní statusů na Facebooku a už vůbec hraní si s Barbie a Kenem. Ze všech informací, které zatím byly zveřejněny, předpovídáme, že Ellie nebude hratelná postava, avšak na ni bude něco velice zajímavého. Přestože nenavštěvovala, žádnou školu, bude velice inteligentní a bude dychtit po poznání historie naši planety. Upřímně koho by nezajímalo, kdo postavil ty velké, i když už rozpadající se, mrakodrapy a domy.

O tom, jak hrou proplujete, bude údajně jen a jen na vás, ale měli bychom se zamyslet nejdříve nad tím, co uděláme. Ano, narážím na to, jestli se na nepřátele vrhnete stylem Rambo maniak nebo se budete kolem plížit jak duch, což je teď v každé druhé hře, která se snaží prorazit na herní trh a ono to ve skutečnosti není tak lehké jak se řekne. Musíte si nejprve uvědomit, že pokud se budete vyhýbat konfliktům tak také přijdete o potencionální kořist. Co když právě tento protivník bude mít u sebe nějakou čokoládu anebo vcelku důležité střelivo. Samozřejmě budete muset zabíjet, abyste získali to, co bude potřeba pro přežití a tady musí jít morálka a lidskost stranou.

Heavy Rain ve stylu Uncharted 

Nejdříve si musíme uvědomit, co bude jádrem celé hry. Naughty Dog se nesnaží vytvořit další zombie akci, kterých je teď na každém rohu deset. Takže vás nebudu déle napínat, ale vývojářům jde hlavně o atmosféru a pouto mezi Joelem a Ellie. Vzájemná spolupráci bude tento vztah prohlubovat hlouběji, než jsme v akční adventuře mohli kdy vidět. Vzniká však otázka, která byla odhalena na E3, jak tato spolupráce bude vypadat. Podobnou spolupráci jsme mohli vidět u Nathana a Sullyho, ale tady vaše mladá společnost půjde pár metrů za vámi a občas po někom hodí cihlu, a  když je opravdu namále neotálí vzít nuž a vrazit ho někomu do zad. Nicméně pokud jste gameplay z E3 ještě neviděli tak to rychle napravte, jinak si tu u vás píšeme velkou pětku za domácí úkol. Celkově se bude hra ovládat stejně nebo určitě podobně jako Uncharted, což je patrné ze zmíněného gameplaye. Vašami protivníky, se kterými příjdete do kontaktu nebudou pouze nakažení “ mushrooms-zombies“, ale i obyčejní gauneři, kteří to přežívání berou spíše jako zábavu. 

Celé dobrodružství se bude odehrávat v Severní Americe a údajně bychom ji měli projít napříč, to nás vede k herní době, která by se tak mohla dostat k RPGčkovým hodnotám. Když už tedy Naughty Dog chce vytvořit atmosférickou hru, věříme, že ji udělají perfektně a propracují každičký detail. Jako konkurenční  titul by se možná jevilo I am alive, osobně jsem hrál pouze demo, ale nepůsobilo na mě nějak, že by se mohlo co do dramatického vztahu, který bude mezi Joelem a Ellie nějak rovnat. To samozřejmě předbíháme a kdo ví, třeba příští rok Naughty Dog poprvé udělají  špatný krok. Když si to ve finále shrneme, The Last of Us se naštěstí zatím nedostává žádného nechutného Hypu, vyjít má na začátku příštího roku. Do té doby se určitě nashromáždí další informace, no a nám samozřejmě nezbývá nic jiného, než čekat. Už jsme řekli, že hra vyjde jen na Playstation 3?