Zavřít reklamu

Recenze herní klávesnice Genesis Rhod 400 RGB: potěší především milovníky klasiky

Koukli jsme se na zoubek herní klávesnici Genesis Rhod 400 RGB.

29. 7. 2018    

A máme tu další recenzi na produkt od společnosti Genesis. Tentokrát jde o klávesnici Genesis Rhod 400 RGB. Tento model stejně jako mnou nedávno recenzovaná myš Genesis Xenon 200, zaměřil na možnosti podsvícení. Podaří se zaujmout i poměrně minimalistickou, leč zajímavou klávesnicí, která má zaujmout zaryté pařany i příležitostné hráče? Pojďme se tedy mrknout, jak se Genesis daří v segmentu herních klávesnic.

Konstrukčně jednoduchá, avšak pěkná

Klávesnice neoplývá kdovíjak bombastickým vzhledem. Spíše se drží běžných standardů. Nabízí zcela standardní rozmístění kláves a nemá navíc žádné multimediální klávesy. Konstrukce je z plastu, přičemž okraje klávesnice jsou kovové. I tak je ale celková hmotnost klávesnice velmi nízká, což je rozhodně přívětivé. Kovové rohy mají zabránit klouzání, ale nefunguje to úplně přesvědčivě. Klávesnice má pak zadní nožičky pro zdvihnutí. Ty mají ale jen drobné gumičky zespodu, které nepříliš dobře na klávesnici drží. Může se tedy stát, že klávesnice po zdvižení po stole lehce klouže. Tady je třeba říct, že se příliš nevydařil výběr protiskluzového materiálu. Při delším používání navíce reálně hrozí, že ony gumičky z klávesnice zkrátka spadnou. Jsou totiž jen přilepeny jemným nánosem lepidla a při opakovaných pohybech po stole, dojde snadno k jejich uvolnění, a to je velká škoda.

 

Cvakání se (ne)rozléhá

Klávesnice je na dotyk velmi příjemná. Tlačítka nenabízejí žádný výrazný odpor a dobře se mačkají. Hlučnost je také dobře vyřešena a jednotlivé klávesy příliš necvakají. U klávesnice lze opět měnit její barvy dle vašeho rozmaru či aktuální herní nálady. Přednastaveno je 9 různých režim, a to v 6 různých sektorech. Navíc máte možnost tří stupňů intenzity osvětlení. Pokud hrajete v noci, je třeba ji snížit, a tak je tu více možností přizpůsobení.

Většina herních klávesnic se snaží zaujmout svým designem, jak už bylo zmíněno, tak tato klávesnice je v tomto ohledu poněkud skoupá. Ostatně je to velmi znát i na kabelu, kterým se klávesnice propojuje s počítačem. Namísto pěkné a efektní prošívané verze je tu klasický gumový kabel, který příliš neoslní. Jeho délka 1,8 metrů je více než dostatečná.

Pravdou je, že klávesnice je určena primárně k hraní, a to splňuje na poměry cena/výkon velmi slušně. Klávesy nejsou hlučné, mají rychlou odezvu a rozhodně vás nenechají ve štychu. Na první pohled ale zkrátka působí spíše jako klávesnice do kanceláře. Pro někoho může být tento typ až příliš minimalistický a mylně tak může vytvářet dojem až příliš obyčejné klávesnice. Pokud byste ji tedy viděli pouze vystavenou někde v obchodě, tak vás mezi ostatními příliš nezaujme. Zejména pokud bude vypnuté podsvícení.

Klávesnice je ale velice příjemná i k obyčejnému psaní. Pokud se tedy aktuálně pohybujete na rozmezí škola/domácí relax, tak v případě že bude třeba napsat i nějakou tu seminárku, klávesnice poslouží velice dobře. Klávesy jsou opravdu příjemné na dotek a klávesnice má poměrně dobrý zdvih, který může u některých hráčů být trochu malý, pro běžné psaní je však perfektní. Tím chci pouze zmínit, že i v rámci multimediálního využití je na tom vážně dobře. Aktivní pisálci, tak budou spokojeni rovněž.

Zbytečné klávesy u ní nenaleznete

Namísto speciálních kláves ke spuštění poštovního klienta či prohlížeče jsou tu tlačítka, která při stisknutí a držení FN společně s nimi, mají další funkci. A právě ty slouží k těmto účelům. Určitě je třeba říct, že podsvícení lze kompletně vypnout, a to jedním jediným tlačítkem. U klávesnice potěší i fakt, že je odolná před politím. Nicméně v rámci testu jsme ji vodou ani jinými nápoji nepolévali a pro zachování plné funkčnosti to nemáme v plánu. Je ale konstruovaná tak, aby z ní voda jednoduše vytekla skrz kanálky. Sladký nápoj z ní rovněž dostanete, ale časem zřejmě budete nadávat nad lepivým efektem. Tuto vlastnost však bereme u Genesis Rhod 400 RGB jako velký klad. Mnoho klávesnic při kontaktu s vodou ztrácí schopnost funkčnosti a poroučí se do plastového nebe. Ony odváděcí kanálky mají navíc i dobrou vlastnost v případě čištění klávesnice. Různé drobečky a nečistoty lze jednoduše vyklepnout a v případě progresivnější metody čištění i propláchnout.

Navzdory tomu, že klávesnice nabízí ono zmiňované podsvícení, tak ji nelze vyloženě konfigurovat tak, jako tomu je například u myší stejného výrobce. Ty totiž nabízejí software, díky němuž si lze přizpůsobit barevné efekty zcela dle sebe. Klávesnice Genesis Rhod 400 RGB to však neumožňuje. Ta pouze přepíná profily, ale jednotlivé sektory si nemůžete nastavit barevně dle svého uvážení, což je velká škoda. Barevná škála, kterou klávesnice používá v rámci podsvícení je však velmi pěkná, byť omezená. Výrobci se podařilo využít opravdu pěkných barev z dostupné palety a najdete zde od výrazné červené, až po lehce žlutou či zelenou. Na efekt to funguje naprosto bombasticky a je nutno říct, že v určitých ohledech se klávesnici z hlediska vizuálu daří překonávat i mnohem dražší kusy.

Závěr

Co tedy říct závěrem? Klávesnice je opravdu pěkná a kdo není vyznavačem futuristických a designových skvostů, tak bude naprosto spokojen. Naopak pro ty, kdož si na tyto záležitosti potrpí, tak nebude nejvhodnější volbou. Podsvícení je velice efektní a za cenu cca 800 Kč je Genesis Rhod 400 RGB velmi dobrou klávesnicí. Možná je jen škoda, že se výrobce nepustil do odvážnějšího vybavení v podobě podpůrného softwaru. Ve chvíli, kdy by uživatel dostal do ruky kousek, který může mít v podstatě jakoukoliv variantu podsvícení, jednalo by se o velmi unikátní záležitost. Chápu však, že v této cenové kategorii bych možná chtěl více, než je zdrávo. Genesis Rhod 400 RGB je ideální pro nenáročné hráče, kteří u her hledají relax, a také efektní zábavu.

Klady

- podsvícení
- voděodolnost
- jednoduchý design
- český layout

Zápory

- nemusí sedět každému
- občas trochu klouže

Hodnocení: 80%