Zavřít reklamu

RECENZE: FIFA 21

FIFA je tu znovu po roce. Jak se tedy povedla?

21. 10. 2020    

Recenzovaná verze: PlayStation 4

Nová FIFA 21 přišla v pravý čas. Pandemie koronaviru vrcholí téměř po celém světě a my tak musíme jen čekat, kdy se fotbal opět rozjede. Díky tomu se nabízí alternativa v podobě digitální verze. FIFA 21 je aktuálním pokračováním oblíbené herní simulace, kterou každý rok očekávají miliony hráčů po celém světě. Co je však zarážející, tak je přístup autorů k celé sérii. Zatímco v letech 2007 – 2015 šlo pozorovat výraznější změny s každým ročníkem, tak v posledních letech je to čím dál tím horší.

Příkladem budiž FIFA 19, kterou jsem osobně hrál naposledy. Tehdejší ročník mi přišel velmi kvalitní a překvapila mě poměrně komplexní a slušná kariéra za Alexe Huntera. Bohužel po několika hodinách ve FIFA 21 jsem záhy zjistil, že toto už jsem hrál před dvěma lety a výraznějšího posunu se to nedočkalo. Pojďme se na to ale podívat detailněji.

Není to však tak černé, jak to vypadá. FIFA sice novinky nepřináší, ale stále jde o solidní fotbalovou simulaci. Bohužel k ročníku FIFA 20 jsem se nedostal, takže jsem neozkoušel perfektní pouliční režim VOLTA. Ten je zde přítomen znovu a jde o velmi podařený režim. Nechybí v něm ani drobná kariéra, která vás připraví na celkový zážitek a poté se můžete vydat do online vod.

VOLTA režim mě v tomto ročníku oslovil nejvíc. Jedná se o příjemné zpestření, které nabízí všemožná netradiční hřiště a plácky. Nechybí ani několik populárních fotbalistů, kteří se zde mihnou. VOLTA je velmi rychlá a skutečně zábavná. Triky jsou velmi efektní a je skutečně výzva se utkat s jinými online hráči.

FIFA 21 nabízí novou formu obtížnosti, která je pouze pro opravdové profíky a nadšené hráče. Je velmi náročné se vyrovnat umělé inteligenci, která čerpá z populárních eSport hráčů. Zkrátka a dobře na to nebude mít téměř nikdo nervy, ale jedná se o solidní výzvu. Popravdě jsem se v těchto zápasech utápěl v nemohoucnosti. Letošní FIFA nabízí klasický režim kariéry, který nabízí to co dříve, tiskovky s novináři, management týmu a samotné zápasy. I tak ale nabízí solidní úvod do celé hry.

Co ale zásadně překvapilo, tak je možnost ovlivnit jednotlivé zápasy, pokud je necháte takzvaně simulovat. V minulých ročnících se hra vždy nějak sama za sebe rozhodla a přidělila k utkání výsledek. Zde už je možnost se zapojit do utkání a případně jej ovlivnit nebo se postarat o některé důležité momenty, jako jsou volné kopy nebo penalty. To je rozhodně ku prospěchu věci, neboť kariéra je mnohdy velmi zdlouhavá a nechce se vám hrát všechny zápasy v klasickém režimu. Takto máte nad zápasy větší kontrolu z hlediska vývoje.

Stejně jako v případě minulých ročníků, tak nejvíce pozornosti si pro sebe urve režim FUT. FIFA Ultimate Team je vskutku velmi zábavná část hry, ale čím dál tím více tlačená dodatečnými mikrotransakcemi. Je pravda, že hráče nikdo nenutí, aby se jim věnoval, ale bohužel dávají vašemu týmu a hráčům značné výhody. Letošní ročník do toho dupe naplno, takže doslova vybízí k tomu, abyste si za peníze pořídili výhody. Osobně proti tomu nemám až takové výhrady, ale rozhodně to není třeba tak násilně protlačovat, zejména u takto veleúspěšné série.

Nový ročník ukazuje, že EA se snaží, aby FIFA byla něco na pomezí simulace a jakési arkády. V praxi to znamená, že záhadně začalo padat mnohem více gólů, než tomu bylo dříve. Důvod je ale velmi prostý. Inteligence obránců (pakliže nehrajete na vysokou obtížnost) je zkrátka marná. Díky tomu se snadno dostáváte do úniků a bez větších obtíží přes ně přejdete. Navrch k tomu je znát, že útočníci pálí o dost ostřejšími projektily než dříve.

Výsledkem je tak hra nahoru a dolů, zejména pokud máte vyrovnaného soupeře a gólů padá skutečně mnoho. Pokud se navíc naučíte správně využívat různé triky a kličky, tak vám v podstatě nikdo nevezme míč od nohy. Chraň bůh ale před tím, aby vás matchmaking poslal do zápasu s výrazně lepším soupeřem. V tu chvíli se totiž odehrává peklo, neboť se téměř nedostanete k míči.

FIFA 21 přináší opět kompletní české titulky, za což je třeba dát určitě palec nahoru. Co ale nepřináší, tak je výraznější změna v grafické stránce. Hra zkrátka vypadá pořád stejně, jako vypadala před 2 či 3 lety. Posun je naprosto minimální a vše už zde bylo viděno. Opět hra občas trpí tím, že se někteří hráči chovají navzdory fyzice, anebo se podivně pohybují v animacích, ale jde spíše o minoritní případy.

Letošní FIFA nepřináší mnoho novinek. Pakliže máte předchozí ročník, tak se bez aktuálního naprosto bez obtíží obejdete a případně stačí, když jej pořídíte za nižší cenu později. EA se poněkud rozhodlo rezignovat na výraznější změny a snaží se nám vecpat několikrát recyklovaný obsah. Situaci by snad mohly zlepšit nové konzole a doufejme, že do budoucna i nový engine, neboť na Frostbite enginu už notně vidět zub času.

FIFA 21 nabízí kompletní českou lokalizaci v podobě českých titulků

Klady

- solidní zábava
- výborná VOLTA
- mnohokrát viděné

Zápory

- žádné výrazné změny
- stále otravnější mikrotransakce
- technologicky zastaralejší

Hodnocení: 69%