Zavřít reklamu

Fifa 12 – Preview

Jaká bude Fifa 12 se dozvíte v našem preview

7. 7. 2011    

S příchodem FIFA 10 se EA konečně podařilo vyhrát nad rivalem: sérií Pro Evolution Soccer. Vítěznou formu o rok později potvrdila její mladší sestřička a ve stejném trendu se FIFA chystá pokračovat i letos. Nový ročník fotbalové série přichází s jasným cílem. Opět být nejlepším a nejprodávanějším sportovním simulátorem na trhu a zašlapat konkurenci z Japonska půl metru pod penaltový puntík. Co myslíte? Povede si stejně suverénně i FIFA 12?

Rozhodčí! Nosítka!

Na FIFU 11 se už od raných preview valila chvála ze všech stran. Dle recenzí finální verze (hra získala v recenzích po celém světě 58x hodnocení 90 a více bodů, včetně několika perfektních skóre (10/10) přehrála PES ve všech měřitelných atributech. PES v recenzích, ve srovnání s FIFou, značně pokulhával, hra nepřinesla ani zdaleka tolik vylepšení, to vše podtrhl fakt, že FIFU 11 si během prvního týdne z obchodu odneslo neuvěřitelných 2,6 milionu lidí. To je o 29% více, než tomu bylo u minulého ročníku. Letos se EA rozhodla “přibalit” k předobjednávkám FIFA 12 bonus zdarma v podobě oblíbeného módu Ultimate Team a k němu 18 zlatých balíčků! Už od začátku své kariéry budete mít vetší možnost získání do týmu jednoho z nejlepších hráčů světa. Tato akce se navíc netýká pouze konzolové verze, ale i PC hráčů!

Co se novinek a vylepšení nového ročníku týče, letos si pro nás EA připravilo několik lahůdek. Ty zásadně ovlivní celkovou hratelnost a hra se opět přiblíží realitě. Tím nejhlavnějším vylepšením je Impact Engine (dále jen IE). O co přesně jde? Pro lepší představu si zkuste vybavit situaci z minulého ročníku: chcete se svým hráčem udělat kličku obránci, ale nepodaří se a bránící hráč vám do ní šlápne. Co se v této situaci následně stalo? Hráči se od sebe nerealisticky odrazili, míč se zakutálel za postranní čáru a bylo po akci. Těmto nereálným situacím je nyní s IE konec. Při kontaktu hráčů hra přesně zjistí, kterými končetinami se hráči navzájem střetli (kolena, kotníky, stehna, kyčel…), a dle toho budou hráči následně reagovat.

Tímto se drasticky zvedá realismus celé hry. Celkově to znamená velmi efektivní hlavičkové souboje, pošťuchování, strkání, souboje o míč, následné pády a hlavně skluzy, při kterých půjde konečně poznat, že prasátko, Rooney trefil vychrtlíka Rosického :-)) Hra si bude tato lehká zranění pamatovat. Hráči budou po takovémto bolestivém střetu po zbytek zápasu náchylnější k nejrůznějším zraněním. Pokud například necháte hráče, kterého soupeř vytrvale okopává celou délku zápasu dohrát až do konce, je velice pravděpodobné, že si před finálním hvizdem přivodí vážné zranění a poté vám může chybět po zbytek celé sezóny.

Stejně jako v televizi

Jedním z nejdůležitějších vylepšení minulého ročníku bylo bezesporu Personality+, které hráčům na hřišti dodávalo osobnost dle jejich reálných předloh. Na základě toho potom mohl Rooney běhat od obrany po útok po celý zápas, Xavi rozdával jednu smrtící přihrávku za druhou a na Petra Čecha v bráně Chelsea jste si jen tak s nějakou ušmudlanou střelou nepřišli. A to nejlepší, co v EA mohli udělat, bylo tuto featurku zase o kousek vylepšit, rozšířit, pořádně naleštit a to celé pojmenovat Pro Player Intelligence. Ve své podstatě to znamená, že vaši virtuální spoluhráči by se měli vyrovnat svým reálným předlohám tak moc, jak jen to v dnešní generaci konzolí je možné. Budou vám nabíhat lépe do prostoru, reálněji rozvíjet kombinace a celkově se hráči budou lépe rozhodovat podle toho, v jaké situaci se právě nacházejí a které hráče mají kolem sebe. Ve videu to lze názorně vidět: hráč s míčem běží podél postranní čáry, a protože Peter Crouch už číhá v šestnáctce, neváhá a pošle mu načechraný centr přímo na hlavu. O chvíli později nastane stejná situace, ale anglický dlouhán je střídán španělským sniperem, Davidem Villou. V této situaci centrující hráč raději podrží míč na svých kopačkách a rozvíjí technickou souhru s dalšími spoluhráči – geniální.

 

S těmito a dalšími vylepšeními FIFA 12 vypadá, že se bude hrát a vypadat opět o kousek lépe, než její předchůdce. Pro miliony věrných fanoušků série to bude jasná koupě. Ze série si sice každoročně škarohlídové dělají legraci, že se jedná o nejdražší aktualizaci soupisek na světě, ale při pohledu na vylepšení, například Impact Engine a Pro Player Intelligence je jasné, že v EA neusínaji na vavřínech a hra má, i pro majitele FIFA 11 opět, co nabídnout. Na kompletní souhrn vylepšení a na to, jak se tvůrcům podařilo splnit své sliby, a hlavně, jak si hra povede proti konkurenci, Pro Evolution Soccer 2012, se těšte v říjnové recenzi.