Zavřít reklamu

Dead Space 3 – Preview

Blíží se hrozba z vesmíru a je jen na vás ji zastavit. Třetí díl úspěšné série a Mass Effect to není. Co to je?

30. 6. 2012    

Další pokračování úspěšné hororové brzy trilogie se blíží a po konferenci E3 je k dispozici mnoho nových informací. V dnešní době je většina her akčnější a akčnější. Vezměme si například nové díly Resident Evil, Mass Effect, přídavek Alana Wakea a tak dále. Vydá se touto cestou i konečný díl mrtvého vesmíru, čímž nám tak trochu ožije? Nebo to bude starý dobrý Dead Space, jeden z nejkvalitnějších horrorových počinů poslední doby. Žít či zemřít, morfovat či nebýt? Toť otázka! Dočká se Isaac lidských dětí, nebo těch s chapadly?  Jaké novinky nám Visceral přichystalo tentokrát? Otázek je mnoho a ještě více.

Trochu akce snad bubáky nezabije

Hlavní změnou je drop-in/drop-out kooperace, která nahradí sice zajímavý, ale ne dostatečně vyplácející se multiplayer. Ten ale fungoval, jako takový oddělený herní mód. Nyní se budou esence kooperace dosti znatelně mísit do atmosféry hlavní, a vlastně jediné složky hry.

Kooperativní hru budete moci zahrát s kamarádem, ale ne bez něj/ni. UI vám totiž v ničem pomáhat nebude. A jestliže snad ano, tak jedině k návratu do posledního místa uložení. Bez vhodné asistence si budete moci zahrát jen singleplayer, stejně tak, jako tomu bylo u předchozích dílů. Je to horší, nebo lepší? O tom by se dalo spekulovat. Jak už jsem jednou psal, poslední dobou se šíří nebezpečný trend mutace hororů směrem k akčním titulům. Třeba takový „horor“ Dead Island přišel už v prvním díle, jako akční rubačka. S kooperací a aby toho nebylo málo, tak snažící se navodit strach v prostředí exotické letní dovolené. Vytvořit kvalitní horor s tím, že vám do něj může kdykoliv někdo začít rozmlouvat o nejnovějších drbech třeba ze showbyznysu, je vskutku tvrdý oříšek. Ne vždy, jako například v Left 4 Dead, se povede rozlousknout.

Člověku až tuhne krev v žilách po zhlédnutí traileru z E3, a to nemusí ani pořádně vědět, jestli je to zmrzlou planetou Tau Volantis, anebo strachem o budoucnost jeho oblíbené série. Ano, trailer je velice akční, ale ukazuje jen jednu část hry, která má předvést kooperativní režim v celé své parádě. Vývojáři slibují, že vám bude tuhnout krev v žilách i při hraní samotném, jak to správně u tohoto žánru má být. Dokonce tomu i můžeme věřit, samozřejmě při přehlédnutí faktu, že přibude nový systém krytí, bude k nalezení více nábojnic a již zmíněné kooperace. Bez gravitačních zón zde bude více než kdy jindy. Úzké chodby vesmírné lodi doplní a z větší části nahradí venkovní zasněžené prostory, kde při vánici nepůjde ani na krok vidět, což je skvělá příležitost ke smrti, nehledě na to, že emzák schovaný v haldě sněhu vám může způsobit infarkt. To by ale mohl být nejen game over, ale v horším případě… prostě a jednoduše, lidem se slabým srdcem není Dead Space moc doporučován A nakonec přeci – dva dospělí lidé zaberou v úzkých chodbách více místa, než jen jeden. To je velmi dobrá zpráva pro klaustrofobiky! Na první pohled se tak může zdát, že se nám z  hororu stává jakési Call of Duty, jen s kapku homogennějšími nepřátelskými frakcemi, než je jen národnost. Pevně věřím, že tomu tak nebude.

Cooperation vs. single game

Co-op přinese celou řadu nových možností. Mimo záchrany páťákova života, mu budete moci poskytnout i služby muničního skladu. Samozřejmě se zvedne množství pohyblivých terčů, které budete muset postupně zbavovat mobility a zároveň i druhého posmrtného života. Dostanete nové úkoly, jež jsou velkým katalyzátorem k hraní co-op, ale přibydou i nové dialogy, hlášky odlehčující situaci. Možná se přez to vše Visceralu podaří udržet atmosféru i ve dvou, ale single je určitě jistější, co do počtu hráčů dostupnější, strašidelnější – jste v tom prostě sám a nikdo vám nepomůže. Je ale osekaný, chudší o některá rozhodnutí, scény a dokonce i mise. Přes všechny tyto trable obohacuje schizofrenický způsob hraní Dead Space o novou vlastnost, tou je znovu hratelnost, která u předchozích dílů úplně chyběla, nespadl-li jste z koně a záhy se neprobudil v nemocnici s diagnózou ztráty paměti, nebo vás neovládl necromorph, a tím vlastně vymazal celou vaši osobnost. Ten by potom samozřejmě neměl absolutně žádný důvod pomáhat Isaacovi zničit jeho vlastní druh.

Hnusná, zmrzlá, zákeřná

Planeta Tau Volantis je údajně právě tím místem, odkud pochází důvod, proč Dead Space není jen tím prázdným a nudným vesmírem, až na trochu toho hvězdného prachu, několik mlhovin, černých děr, supernov, a…. No dobře, to vše a možnost bídného zhynutí hladem nasvědčuje, že tam taková nuda asi nebude. Každopádně po ztroskotání na hlavní základně necromorphů se vám naskytne skvělá příležitost zbavit světlo světa jejich mrzkých slizkých těl. Nové místo, noví nepřátelé. Objeví se zde nové typy zdraví nebezpečných záškodníků, jako třeba perfektně nadesingovaní Feeders. Celá hra vlastně vypadá nádherně a vždy měla uchvacující ozvučení. Než se ale zastavíte při obdivování různých detailů, tak šílení a napůl zmutovaní vědátoři po vás začnou metat granáty a kropit vás olovem. Ano, opravdu se budete muset bránit kulkám – další novinka. Jeden z větších problémů může představovat gigantický necromorph Nexus, kterému se podíváte i tam, kam byste pravděpodobně nechtěli, ale určitě to bude stát za to. To vše a možná i něco více budete moci zničit, zdevastovat, vyhubit a pak si zajít, třeba na basket. Kromě této genocidy bude vaší prioritou záchrana Ellie. Ve vašem počínání vám, pokud budete chtít, bude pomáhat seržant John Carver, který by se ale nejraději bleskem zdekoval a mazal zpátky do bezpečí. Vy se mu snad divíte? Pokud ano, Dead Space je pro vás správnou volbou. Pokud ne, tak je pro vás Dead Space také správnou volbou – alespoň se budete více bát.

Summa summarum

Sečteno a podtrženo, vypadá to, že nám může vzniknout další díl perfektní horrorové série. Může sice klesnout a udat se úplně jiným směrem, což by byla určitě škoda, ale snad tomu tak nebude. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne. I mnoho jiných lidí je zvědavo a jestli jste zvědavi také, tak můžeme ve společné zvědavosti vyčkávat dál, až do naplnění onoho únorového dne příštího roku.