Zavřít reklamu

Proč by vám měl nový mobil vydržet déle než starý

Telefony nikdy v historii nebyly odolnější.

25. 4. 2023    

Novější telefony jsou díky technologickému pokroku konstruovány tak, aby vydržely dlouho a byly odolnější proti pádu či působení vody. A když k tomu ještě připočítáte inovace, jako je třeba sklo Gorilla Glass, na nepříliš odolná zařízení z dob minulých si ani nevzpomenete.

Dnešní smartphony se od prvních modelů uvedených na trh zhruba před 15 lety zásadně liší. Telefon, který máte teď, vám tedy při troše štěstí může vydržet klidně i dalších 15 let. Pojďme si spolu projít vlastnosti, díky kterým jsou nové telefony mnohem odolnější než jejich předchůdci.

Odolnější materiály

Pokroky v mobilních technologiích umožňují dělat na zařízeních mnohem více věcí než před deseti lety, ale spolu s tím jde ruku v ruce i vyšší riziko nehody.

Telefon vám může třeba vyklouznout z ruky, když kamarádovi ukazujete nějaké vtipné video na TikToku, případně vám může spadnout při bujaré oslavě nečekané výhry na nějakém mobilním automatu.
Ať už je to ale, jak chce, telefony musí oproti svým předchůdcům něco vydržet.

Výrobci tenhle problém řeší hned na několika frontách. V první řadě se snaží materiály smartphonů vyztužovat. Sklo Gorilla Glass sice není nic nového, ale v roce 2023 se můžeme těšit na dosud nejodolnější přírůstek Gorilla Glass Victus 2 od společnosti Corning. Displej telefonu, který jím bude vybaven, by měl poprvé v historii přežít pád z metrové výšky na beton, což je jeden z nejtvrdších povrchů, proti kterému je třeba se chránit. Tímto mimořádně odolným displejem se bude pyšnit například nový telefon Galaxy S23.

Za druhé, ke slovu se čím dál více dostávají recyklované materiály. Odvětví telefonů tak konečně začíná zaujímat postoj i v rámci boje proti změně klimatu. Téměř v každé kategorii telefonů se objeví nějaký sortiment recyklovaných zařízení, která budou buď částečně vyrobena z opětovně použitého materiálu, nebo půjde o recykláty sebe sama.

Panuje naděje, že lidé konečně přestanou vyhazovat dokonale funkční zařízení a namísto toho je budou používat dál, případně jim dají novou šanci prostřednictvím výměnny starého mobilu za nový.

Opravy vlastními silami

Když společnost Apple loni uvedla na trh svůj iPhone 14, přišla s velkým překvapením.Telefon sice navenek vypadá stejně, ale nová vnitřní konstrukce dává uživatelům možnost otevřít zařízení přes displej nebo zadní stranu. Tím nastává v opravách iPhonů revoluce, protože pro neodborníky byly opravy odjakživa strašákem: výměna baterie nebo rozbitého zadního skla je ale teď díky tomuhle zásadnímu vylepšení o poznání jednodušší.

Společnost Apple řadu spotřebitelů potěšila, když v roce 2022 začala program oprav svépomocí v Evropě rozšiřovat. Začátečníkům se sice pořád doporučuje zajít do opravny, ale pokročilejší uživatelé zvládnou díly vyměnit sami a navíc mají přístup k podrobnýmnávodům, což bylo dřív nemyslitelné.

Apple ale není jediná společnost z technologického segmentu, která přeje domácím opravám.Dodávky náhradních dílů a servisních příruček k notebookům a tabletům přislíbil i Microsoft.

Technicky zdatní uživatelé vyzbrojení novými materiály a znalostmi tak mají slušnou šanci, že jim mobilní zařízení teď vydrží mnohem déle než v minulosti. Průměrná životnost 4,2 roku se tedy zřejmě podstatně prodlouží.

Lepší životnost baterie

Všimli jste si někdy, že se výdrž baterie vašeho telefonu po pár letech zkracuje? Je to dáno tím, že baterie telefonů si zvládne zachovat 80 % kapacity po dobu 500 nabíjecích cyklů, ale po uplynutí této doby začne hodnota rapidně klesat.

Zlepšení účinnosti baterie je ale v celé té rovnici častého nabíjení jen jednou proměnnou.Vývojáři telefonů bádají i na poli zdraví baterie. Kdyby se ho podařilo zachovat, natáhnulby se tím i celý proces degradace. Krásným příkladem je telefon OnePlus 10T, jehož baterie si dokáže zachovat minimálně 80 % kapacity po dobu 1 600 cyklů, čímž se typická životnost telefonu prodlužuje nejméně na 6,5 roku.

Ještě je ale pořád na čem pracovat. OnePlus patří k několika málo společnostem, které v zájmu prodloužení výdrže baterie podnikají skutečné kroky, a i přestomodel 10T podporu aktualizací Androidu pouze na čtyři roky.

V porovnání s dobou před deseti lety mají ale uživatelé smartphonů podstatně více výhod. Člověk si v dnešní době zvládne leccos udělat sám a baterie budou čím dál silnější, takže éra skutečně ekologických odolných telefonů nejspíš právě začala!