Zavřít reklamu

Recenze externího disku WD_Black P50 Game drive: Když chcete to nejlepší

Hledáte perfektní externí disk k vaší herní konzoli? Právě jste jej našli.

17. 5. 2020    

V dnešní recenzi se podíváme na další zajímavé příslušenství určené primárně pro herní konzole. Jednat se konkrétně bude o externí disk WD_Black P50 Game drive, který je naprosto ideálním parťákem pro každého hráče. Lze totiž skrz něj rozšířit úložiště herní konzole a to skutečně velkoryse. Jaký dojem na nás v redakci udělal? 

Technické specifikace

Externí disk WD_Black P50 Game drive lze bez nadsázky označit za externí disk pro náročné. Jedná se konkrétně o 2,5” SSD, které je dostupné v kapacitách 500 GB (za 4990 korun), 1TB (za 8790 korun) a 2TB (13 990 korun). Jeho nejsilnější zbraní je bezesporu přenosová rychlost a zápis. Ta v obou případech dosahuje až 2000 MB/s, což je naprosto úchvatné číslo, jež výrazně převyšuje HDD. Disk je navíc velmi odolný proti vibracím a otřesům, takže se jej nemusíte obávat například převážet. Třešničkou na dortu jsou pak miniaturní rozměry – konkrétně 6,2 cm x 11,8 cm x 1,4 cm při 115 gramech. Co se týče portů, disk je osazen USB-C a stejným portem může samozřejmě komunikovat i s okolím – tedy například s počítačem. Ke konzoli se nicméně připojuje přes klasické USB-A, kterým je osazen jeho kabel.

Design a zpracování

Design disku je jedním slovem úchvatný. Oplývá pro Black edici typickou černou barvou s bílými prvky ve formě nápisů informujících o edici a názvu disku. Po designové stránce by se pak dal disk přirovnat k lodním konteinerům na přepravu zboží na zaoceánských transportérech, které mají zpravidla pravidelně zkrapatělé boky, což působí v kombinaci s černou barvou více než dobře. Co se pak týče zpracování, tělo je tvořeno dvěma materiály. Horní stranu tvoří polomatný kov, spodní pak klasický plast. Na plastovém spodku pak naleznete malé gumové “nožky”, které zajistí disku jednak bezproblémovou stabilitu na jakémkoliv povrchu a jednak parádní ukotvení, jelikož působí protiskluzově. 

Kdybych pak měl zhodnotit celkovou kvalitu zpracování, nešetřil bych v hodnocení slovy chvály. Disk je totiž vyroben naprosto precizně bez jakéhokoliv viditelného výrobního kompromisu. Jedná se tedy jinými slovy o disk, který rozhodně nebudete chtít schovat za konzoli nebo počítač, ale velmi rádi si jej vedle konzole či PC vystavíte, aby jej mohlo vaše okolí  obdivovat, což zaručeně bude. I při našich testech tomu tak bylo, čemuž se zkrátka nelze divit. Přiznám se, že takto pěkný disk jsem ani já dlouho neviděl a to mi jich v poslední době rukama prošlo opravdu mnoho díky nepřebernému množství recenzí. 

Testování

Jak jsem psal v předešlých recenzích, jsem již roky oddaným příznivcem Xboxu One a tudíž jsem disk testoval právě s ním. Jako již tradičně jsem si po jeho prvotním připojení “užil” formátování, které je pro jeho funkčnost s herní konzolí potřebné. Jedná se však o záležitost několika málo desítek vteřin, takže vás její vykonání z míry rozhodně nevyvede. Jen je třeba při tomto úkonu brát v potaz to, co přesně chcete s diskem v budoucnu dělat. Na výběr totiž máte buď herní využití, nebo využití pro multimedia. Já při formátování samozřejmě zvolit herní využití, jelikož jsem se na něj chystal ukládat hry. Jakmile jsem tak učinil, do pár vteřin se mi v úložišti konzole připsalo navíc 500 GB, jelikož takto velký disk jsem měl k dispozici pro test. 

Mé testování disku se skládalo ze dvou částí – konkrétně zápisu her na disk a hraní her zapsaných na něm. Bohužel, oba testy odhalily smutná omezení Xboxu a potažmo i PlayStationu. Konzole od Microsoftu totiž disponuje jen USB 3.0, kvůli čemuž nemá absolutně šanci využít maximální rychlost čtení a zápisu disku. To jinými slovy znamená, že přesouvané hry jsem z Xboxu na disk zapisoval zhruba dvakrát rychleji než v případě HDD, avšak na úchvatných 2000 MB/s jsem se opravdu nedostal. Pro majitele nynější generace herních konzolí je to samozřejmě škoda. Na druhou stranu je však příjemné, že i rozdíl, který je mezi HDD a SSD disky vidět nyní, není v žádném případě zanedbatelný a tudíž bych se nebál říci, že se investice do SSD externího disku z hlediska časové úspory vyplatí. 

Co se týče hraní her zapsaných na SSD, to je jedním slovem paráda. Oproti internímu HDD v Xboxu či externímu HDD se hry ze SSD načítají rychleji, což je z hlediska herního zážitku naprostá paráda. Opět je sice potřeba zdůraznit, že maximální potenciál disku kvůli omezenosti portů nevyužijete, avšak i zrychlení loadingu, které je k dispozici nyní, zkrátka potěší. Pokud by vás pak zajímalo hlučnost disku, ta je prakticky nulová. Nemusíte se tedy bát, že by vás disk jakkoliv rušil. 

Resumé

Přiznám se, že mě disk WD_Black P50 Game drive neskutečně překvapil – samozřejmě v pozitivním slovasmyslu. Jedná se totiž skutečně o vynikající doplněk k herní konzoli či počítači, který je sice relativně drahý, avšak kromě výrazného rozšíření místa nabízí i zvýšení hráčského komfortu díky zkrácení zápisu her či načítání v porovnání s HDD. Pokud tedy nemusíte na externím disku škudlit a rádi si dopřejete to nejlepší, co je nyní na trhu k dispozici, je P50 od Western Digital jasná volba.