Zavřít reklamu

Pro Evolution Soccer 2016 – Recenze

Jubilejní ročník fotbalu ze země výcházejícího slunce.

19. 9. 2015    

Značka Pro Evolution Soccer je tady s námi už dvacet dlouhých let. Opravdu zaběhnutá značka. Má na své straně mnoho fanoušků, mnoho kritiků. Poslední ročníky nebyly zrovna trefou do růžku branky, spíše jsme občas uslyšeli cinknutí břevna. Dvacet let. To už je skoro jasný závazek pro změnu k lepšímu.

Můžeme se těšit na dobrý zápas

Kdo trochu sleduje trendy v Konami a EA, ví, že první zmiňovaný se dívá trochu jiným  směrem. Mám na mysli soutěže z Jižní Ameriky, zájem o asijské fotbalové dění atd. Aby to nebylo líto starému kontinentu, máme tady licence na Ligu mistrů a Evropskou ligu UEFA. Český zájemce o PES 16 si může vybrat do své moci pražskou Spartu, a pokusit se o lepší výsledky, než které často vidí na obrazovce. Můj oblíbený tým tady nenajdu,  v rámci Česka se tedy jedná pouze o klub z hlavního města. V rámci licencí se podařilo pokrýt tradiční ligy. Nizozemsko, Itálie, Francie – v případě Anglie chybí oficiální názvy klubů a loga. Jména zkomolená nejsou. Tento dlouholetý nešvar se však týká opět české reprezentace a spousty dalších. Kdysi se jména alespoň podobala těm reálným, takže nebyl problém domyslet si, že v brance je Chemo alias Čech. Nyní byla jména náhodně vybrána, no, jsou alespoň krásně česká.

Aktualizace se stahují rychle. Menu je přehledné. Všechny cihly stručně a jasně popíšou, kde najdete požadovanou soutěž nebo nastavení. PES nemá v posledních letech nejlepší soundtrack. Dvacátý ročník toto nezměnil. Naštěstí v menu budete jen chvíli, protože to důležité je tam venku.

 Zápas má skvělou atmosféru a ozvučení. Komentátoři jsou ale velmi jaloví, tady by to chtělo asi zkopírovat to, co se podařilo FIFĚ. A to, že se komentátoři mezi sebou baví a občas prohodí něco o konkrétním hráči. Obtížnost se razantně zvýšila i na začáteční stupně, což je skvělé. Fyzika míče si zaslouží zaslouženou pochvalu. Více tu fungují náhodné situace, ty jsou spojené hlavně s odrážením a tím, jak si hráči s míčem na noze poradí. Protiváhou ovšem bude, abyste vy lépe nahrávali a stříleli. Hráči a jejich animace jen koresponduje s dobrým chováním balonu.

Brankáři se snaží chytat a umělá inteligence protivníků vám nedá zadarmo ani metr. Musíte mnohem častěji spíše zkoušet postupy útočné fáze, protože střežen je především střed hříště .Rozhodčí vám promine sebevětší faul, kartónek tak uvidíte mnohem méně, než byste si mysleli. A tady to zase takový posun k opravdovému zápasu není.

To je prozatím vše, při dalším utkání na viděnou

Grafika je oproti loňsku velmi podobná. Ne však optimalizace, která byla značně vylepšena. Esem FIFY je Ultimate Team, trénink různých situací, režim jednoho hráč apod. Tady najdete také bohaté možnosti, přesto PES 16 je spíše singlovým fotbalem. Ultimate Team je zkrátka velké lákadlo pro člověka, který se bude rozhodovat, co si vlastně koupí. PES se ale postupně v kolonce online hraní posunuje dobrým směrem.

A kdo je tedy vítězem a může slavit? V podstatě oba. PES 16 je poctivý fotbal bez příkras. Zásluhu na tom má především fyzika míče a to, že si budete vážit každého povedeného momentu.  Umí vytvořit něco trochu jiného než jeho konkurence. Rozdíl je hlavně v tom, že drží s vyzyvatelem krok a ne jen jeho dres.

Pro Evolution Soccer 2016 nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- Fyzika míče
- Afmosféra zápasů
- Licence evorpských pohárů

Zápory

- Chybějící licence
- Slabší online část hry
- Benevoletní rozhodčí

Hodnocení: 80%