Zavřít reklamu

Pro Evolution Soccer 2012 – Preview

Naše dojmy z chystané hry PES 2012

31. 7. 2011    

Jako každý rok, tak i letos láká Pro Evolution Soccer své věrné fanoušky na revoluci v hratelnosti. A protože to minule nevyšlo úplně dle představ a pomyslnou korunu krále fotbalových her si odnesla FIFA 11, letos už KONAMI zaváhat nesmí. Pro Evolution Soccer byl dlouhá léta pro všechny fotbalové nadšence jedinou možností, jak si zahrát pořádný virtuální fotbálek. V době, kdy se FIFA každoročně snažila dovést k dokonalosti animaci třepotu brankové sítě, PES oslňoval (na svou dobu) skvělou hratelností, jedinečným fotbalovým zážitkem a hlavně nepřekonatelným herním módem Master League.

Co na tom, že hře chyběly licencované kluby a hráči. Někdo to bral jako minus, nemít ve hře týmy ze třetí anglické ligy, jiní naopak brali opravování zkomolených jmen světových hvězd jako každoroční rutinu (se slzou v oku vzpomínám na Balouna, Chema, nebo Kohlera z ISS Pro Evolution 2, které vyšlo už před 10ti lety!…to už jsem vážně tak starej?:-)). Na těchto pevných základech, tedy skvělé hratelnosti a vtáhnutí do hry, stavěl PES každý rok a ikdyž nepřinášel žádná další velká vylepšení, pořád se hrál lépe, než konkurenční fotbálek od EA. Až do nedávna. S ročníkem 2010 přišlo první varování a přesně do roka a do dne do obchodů vlétla FIFA 11 a stala se novým králem fotbalových her. Nikdo se tak nemůže divit, že letošní Pro Evolution Soccer si KONAMI hýčká více, než kdy dřív a pro všechny hráče si připravili jak spoustu důležitých novinek, tak i drobných vylepšení. Jaká to jsou? Čtěte dále… Kromě kazdoročních drobných, ne-li povinných vylepšeních, která se od PES i FIFY očekávají (zase o kousek realističtější grafika, přepracovaná menu, nové animace atd…), se letošní PES bude snažit redefinovat a dostat na novou úroveň týmovou hru a celkovou souhru všech hráčů na hřišti. Znamená to, že můžeme očekávat kompletně přepracovanou AI spoluhráčů, soupeřů a zapracovalo se i na celkové AI jednotlivých týmů. Vaši spoluhráči se teď budou lépe přizpůsobovat tempu hry, reagovat na pohyb soupeře a naopak poznají, kdy se vyplatí zatlačit, donutit protihráče udělal chybu a připravit vám tak situaci pro vstřelení branky. Snáze si tak budou nabíhat do prostoru a dokonce i klamat soupeřovy obránce tělem. Jednoduše řečeno, letos vás v tom prostě vaši virtuální čutálisti nenechají samotného :-)) Pozn. autora: těžko odhadnout, jak “obtížné” bude hrát za Barcelonu, pokud mám vybrat jeden příklad za všechny. Tým jako takový šlape jako švýcarské hodinky a přece si hru nenechají kazit od toho nemehla u gamepadu. Aby to nakonec nedopadlo tak, že se na hru budete jen dívat, místo toho, abyste ji hráli :-)) Další z novinek představených na letošním E3 byl nový systém výběru spoluhráče. Funguje to jednoduše, pro změnu hráče namíříte pravou analogovou páčkou směrem k jinému kterého chcete ovládat, namísto abyste několikrát mačkali L1 a doufali, že vás hra přepne na toho správného. Tuto funkci bude možné využít také při výběru hráče pro rychlejší rozehrání standartních situací a vhazování. Nedokážu si ale představit, jak hra pozná, kterého hráče chci ovládat, hlavně při nepřehledných situacích před brankou. Budeme tedy doufat, že tato funkce nebude zklamáním a přidá spíše na hratelnosti, než na frustraci z překliknutí na špatného hráče, nepovedené akci a gólu v naší síti.

Spartička v srdci

Další z oznámených novinek, o které toho ale zatím moc nevíme, je zbrusu nový herní mód Football Life. Můžeme jen spekulovat, zda půjde o obdobu “sociální sítě” Battlelog z Battlefieldu 3, nebo spíše alternativu k Football Club z FIFA 12, ve které se budou střetávat fanoušci z celého světa a bojovat za čest a slávu svých klubů. O tomto modu KONAMI zatím tajemně mlží a nechtějí vypustit žádnou další informaci. Budeme se těšit 🙂

Já osobně bych si raději přál, aby se v KONAMI zaměřili na to kouzlo, které hra měla v dobách dřívějších a které se s přechodem na konzole nové generace trochu vytratilo, než na to, aby fanoušci v ochozech stadionu na sobě měli dresy klubu svého srdce. A když už jsme u detailů, ve hře se dočkáme i pochodujících a zběsile (dle národnosti) gestikulujících trenérů v okolí laviček, fotografů, pobíhajících kameramanů a ostatního “groundstaff”, které dobře známe z fotbalu v televizi. Tyto a další detaily jsou fajn, ale ruku na srdce, všichni víme, že o tom, kdo si letos domů odnese korunu pro krále fotbalových simulátorů, se bude rozhodovat na zeleném pažitu a ne mimo něj. Jak už jsem zmiňoval výše, v době ISS Pro Evo 2 nikomu nevadilo, že všichni fotbalisté mají tak nějak hranaté hlavy a že na hřišti chybí rozhodčí :-)). Snad to všechno, ať už se budeme bavit o vylepšení týmové hry, oznámení Football Life, přepracovaného systému přihrávek, vedení a fyziky míče, nových úhlů kamer, vylepšených animací střelby a samozřejmě nemůžu zapomenout na vylepšený mód Be A Pro, který si podrobněji představíme v recenzi, bude stačit. FIFA 12 má pořádně nabroušené kolíky a je připravena si opět dojít pro vítězství.

Pozn. autora: dle oficiálního zdroje preview se nezapomnělo se ani na vylepšení rozhodčích a brankářů. Mě osobně se zdá, že se tyto aspekty hry ladí každoročně tak urputně, až jsou nakonec opět úplně špatně. PES 2012 vyjde pro PS3, XBOX 360, PC, WII a nezapomnělo se ani na stařičkou PS2. Tváří hry letos bude nejdražší fotbalista světa Cristiano Ronaldo a na pultech obchodů se objeví 14. října. Ještě, než si ji ale odnesete domů, počkejte na naši recenzi. Jen pro jistotu 🙂