Zavřít reklamu

Plantronics RIG System PRO – Recenze

Sluchátka pro celou plejádu konzolí? Nesmysl! Ale vůbec ne, Plantronics RIG System PRO vás o tom přesvědčí!

11. 5. 2015    

Testováno převážně na konzoli Playstation 4

Společnost Plantronics můžeme znát jako výrobce nejrůznějších doplňků. Jedná se o hudební a zvuková zařízení. Většina z vás je bude znát jako výrobce populárních headsetů či handsfree do auta. Kromě těchto záležitostí, se také Plantronics věnuje příslušenství k počítačům a rovněž herním konzolím. My se dnes zaměříme na herní headset, který má vskutku široké využití.

Plantronics RIG System PRO, jméno mé

Jejich název je Plantronics RIG System PRO a je určen ke všem herním konzolím, PC či dokonce telefonům a tabletům. Primárně se ale jedná o herní headset. Konkrétně jej můžete využít u PS3, PS4, PS Vita, PC, Xboxu 360 a Xboxu One. Zejména pro produkty Playstation je tento headset přímo licencován, díky čemuž zajišťuje přímou kompatibilitu a herní zážitek.

Design je moc povedený. Jedná se o klasická náhlavní sluchátka, která však mají velmi kvalitní materiál. Náhlavní rám je povlečen kvalitní tkaninou, rovněž pak náušníky, které máte přímo na uších. Zbylá konstrukce je pochopitelně z plastu. Celá konstrukce je v černém s lehce červeným nádechem. Na jednom z náušníků je pak logo Playstation v bílé barvě. Samotné náušníky lze otáčet o 90 stupňů a také je lze posouvat nahoru a dolů skrze náhlavní rám, kde jsou na to určené posuvníky. Není tedy problém a by byly přizpůsobeny na jakoukoliv hlavu.

Vybavený a připravený na vše

Pokud jde o další příslušenství, tak veškeré je laděno do černé varianty, stejně jako samotná sluchátka. V balení naleznete kratší kablík na němž je mikrofon pro přenosné účely. Tato varianta je použitelná k PS Vita anebo telefonu. Najdete na kabelu jednoduché zesílení či zeslabení hovoru a také tlačítko jeho přijetí. Namísto tohoto kabelu se však dá použít druhý, kde je větší mikrofon, který vám pak trčí od sluchátek přímo k ústům. Tento kabel je navíc delší (1.5m) a slouží právě k tomu, když máte headset připojen ke konzoli či PC.

Oba kabely se následně připojují do Amplifiéru. Což je speciální zařízení pro mixáž a zesílení zvuku. Pokud máte zapojený Amplifiér, tak to pro vás v praxi znamená, že zvuk z mikrofonu je naveden do zařízení, které tvarem připomíná malinký válec. Ten vám umožňuje přijmout hovor, měnit ekvalizér, přepínat mezi telefonem a herním výstupem a regulovat nastavení obou zařízení, včetně regulace celkové hlasitosti. K tomu ještě Aplifiér efektivně svítí. V případě herního zapojení jde o oranžovou barvu, pokud máte zapojený telefon, tak svítí modře.

Amplifiér coby dominanta sluchátek

Kromě těchto nastavení, má Amplifiér k připojení mikrofonu dva konektory. Jedním z nich je klasický 3.5mm jack. Ten slouží k připojení jednoho z dvou výše popsaných kabelů. Následně je vedle tohoto konektoru ještě 2.5mm jack, jaký používá Xbox 360. Druhá strana má pak dva kabely, které jsou přidělané napevno. Jedním z nich je kabel, který vede dvě linky. Na jedné je konec klasický 3.5mm jack a na druhé je USB konektor. Kabel má délku 3m. Vedle tohoto kabelu vede z Amplifiéru ještě jeden krátký 3.5mm jack, který umožňuje připojení telefonu. Díky tomu můžete mít Amplifiér položený před sebou na stole a mít zapojenou jak konzoli, tak telefon a v případě telefonátu, stačí přepnout, vyřídit hovor a opět přepnout na herním režim – rychlé a efektivní. Kromě těchto dvou kabelů je zde ještě možnost zapojení optického kabelu, který přidává zvuku na kvalitě.

Pokud jde o samotné kabely, tak ty jsou opět velmi kvalitní a viditelně dobře odstíněné. Problém by však nastal ve chvíli kdy se vám podaří zlikvidovat či ztratit kabel s mikrofonem. Jack na konci má poněkud nestandardní délku a tvar a mohl by být problém sehnat pak kabel, který by vám do sluchátek opravdu pasoval. Dovolím si jednu poznámku k balení, ačkoliv se často dočtete, že v balení není optický kabel, já jej v balení měl. Jedná se o výhradní českou distribuci.

Nyní k samotnému zvuku. V podstatě není velkých výhrad. Sluchátka hrají opravdu velmi kvalitně a překvapující je jejich rozsah. Pokud si dáte hlasitost na plný výkon, neslyšíte žádné hučení či pískání, jako v případě levných variant. Vše je čisté. Poněkud problém však může způsobit u sluchátek Amplifiér. Ten je napájen z USB a může být viníkem nepříjemného bzučení v případě hluchých míst. Stává se tedy, že pokud napojíte sluchátka například na PS4, tak v hluchých místech s Amplifiérem uslyšíte nepříjemné bzučení. Tady pak nedoporučuji hlasitost dávat na maximum hardwarově, ale zesílit zvuk přes software konzole. Rovněž tak u PC, kde se toto projevuje taktéž.

Čistý zvuk a prestižní práce

Velice však musím pochválit mikrofon, který odvádí doslova čistou práci. V záznamu neslyšíte žádné ruchy, šumy či nějaké doplňkové zvuky. Vše je krystalově čisté a například k záznamu jsou sluchátka více než vhodná. O kvalitní konverzaci přes chat rovněž nepřijdete.

Hlavním problémem tohoto headsetu je samozřejmě jeho pořizovací cena. Ta se pohybuje poměrně vysoko. Aktuálně jej pořídíte kolem 2200 Kč, což je slušná částka. Nicméně je třeba si uvědomit že sluchátka poskytují vysoký komfort, byť nepodporují 7.1 zvuk. Rovněž je třeba vzít v úvahu, že je lze použít u všech konzolí (vyjma Nintenda). Pak je tedy cena více než adekvátní. Vzhledem k tomu, že byla sluchátka testována převážně na PS4, tak se sluší podotknout že originální headset pro PS4 vás vyjde na stejnou částku. Jeho výhodou je pak samozřejmě bezdrátové propojení. Sečteno a podtrženo. Plantronics RIG System PRO je perfektní zvukový systém, který můžeme doporučit všem hráčům napříč platformami.

Klady

- zvuk
- kvalita zpracování
- Amplifiér
- kompatibilita

Zápory

- občasné šumění
- cena

Hodnocení: 88%