Zavřít reklamu

Football Manager 2015 – Recenze

Král fotbalolových simulací stále baví.

7. 12. 2014    

Football Manager přišel, viděl a zvítězil. Natočil se o něm dokumentární film, na Steamu patří mezi nejhranější, láká nováčky, těší dlouholeté fandy. Je to láhev dobrého vína, která se snaží být stále lepší. A pak jsme tady my, oddaní hráči, kteří vědí, že se ten fotbal sám neudělá.

Komunikace je to pravé

Nejnovější díl od britských tvůrců vás překvapí již od tvorby fiktivního managera. Na výběr dostanete body, které si přidáváte do schopností, které využijete během trénování. Počet bodů pak souvisí i s vaší odborností. Kontinentální renomé a bohatá hráčská kariéra je fajn, avšak já si zvolil zlatou střední cestu, abych viděl zlepšení své snahy v klubu. Je dobře, že si kontinentální licenci můžete posléze vystudovat.

Obecně musíte s hráči více komunikovat, nestačí jen dobrý plat a tréninkové podmínky. Dobrá nálada je v mužstvu mnohem důležitější, než kdy předtím. Pokud občas nesplníte individuální požadavek, může to naštvat i jeho spoluhráče. Někdy stačí více času, jindy transfer. Nicméně je to velice zdařilá inovace.


Co se týče akcí před zápasy, můžete hráčům nastavit nové pozice, sami je trénovat v konkrétní dovednosti, nebo můžete scoutovat nejen v rámci regionu, ale také v jednotlivých zemích. Zbytek je už znáte z předešlých dílů. Samotná hra je tedy mnohem plynulejší. Updaty se netýkají jen statistik, ale např. Football Manager 2015 počítá s Národními divizemi, které jsou jakožto mezinárodní soutěž teprve v plánu v následujících letech.

Nejpoužívanější ikonky se přesunuly do levého panelu, flexibilita ovládání je tak mnohem lepší. Hlavní informace jsou přehledné a nemusíte číst nic navíc. Akorát defaultní šedý skin trochu zpočátku trochu odrazuje.

Vášeň vítězů

Motion capture přidal nové pohyby, které jsou ku prospěchu věci. Sice sem tam dojde k nelogičnostem mezi výpočty, to je ovšem jen malá daň, kterou se snad časem podaří zneškodnit. Branky, šance, nahrávky, zákroky jsou čím dál lepší, stejně tak jako stadiony a kamery, které snímají pohyb. Vidím zde velký potenciál. Přestupy, reakce jiných manažerů, progres talentů, nápady spolupracovníků atd. jsou na výbornou.

Football Manager 2015 rozhodně není náhradník, je to plnohodnotný člen sestavy. RPG prvky a nová psychologická sonda dělají fotbal mnohem šťavnatější. Snad tvůrci nebudou otálet s dalšími novinkami, to by byla totiž opravdu škoda.

 

Klady

- Možnosti komunikace
- RPG prvky a flexibilita ovládání
- Novinky v enginu

Zápory

- Menší chyby

Hodnocení: 85%