Zavřít reklamu

Football Manager 2013 – Recenze

Sports Interactive chce každý rok udělat lepší a lepší Football Manager. Není to ale taková utopie, jak se může na první pohled zdát.

31. 10. 2012    

Vždycky si pečlivé naplánuji, co bych si měl daný rok zahrát. Ovšem některé resty se mi přehoupnou do dalšího týdne, ne-li měsíce. Příčin může být mnoho. Ale po pečlivém zkoumání dojdu k jednomu správnému vysvětlení. Football Manager. Před rokem se mi do rukou (spíš do databáze Steamu) dostal ročník 2012. Za tu dobu se mi podařilo získat s Baníkem (oprava, s milovaným Baníčkem) přes třicet pohárů, vyhrát s Polskem EURO, porážet velkokluby v Lize mistrů, vydělávat stamiliony korun. Kéž by to tak šlo i ve skutečnosti. Nový ročník chce navázat na úspěchy toho předešlého. Poslední čtyři ročníky byly ve znamení velkých pokroků. Ten letošní chce kromě vylepšování věcí okolo, zacílit a přimět nováčky, aby si ho zkusili. A jak to vypadá, povedlo se. Fakt číslo třináct nosí smůlu?

Uvaž si kravatu, máš angažmá

Začněme v hlavním menu. Tam máme změn…málo. Vše je nacucáno do nového designu, avšak znázornění kategorií je prakticky beze změn. To, co jste měli ve dvanáctce, najdete i tady. Přeci jen jsem našel pár novinek. Hlavní kolonky elegantně skrývají podružné informace. Stačí najet myškou na jakoukoliv z položek, a okamžitě se vám objeví doplňující nabídky.  Je to o hodně lepší než loni, protože máte na očích jen to, co potřebujete. Druhá změna se týká hledání. Můžete použít klasické vyhledávající políčko, nebo použít seznam zemí nad ním. Tento seznam je kompletní, takže se nemusíte proklikávat přes hráče nebo kluby.  Každá země má pod svou vlajkou také seznam se soutěžemi, takže nemusíte mít přidané do databáze všechny soutěže.

Velice se mi líbila možnost, přiřadit si kterýkoliv sloupec o vlastnostech ke hráči nebo k trenérovi. Eliminujete přebytečné informace a necháte si jen to, co považujete za směrodatné. Úpravou prošel trénink. Hra vám dá možnost zaškrtnout odpočinek před a po zápase, lépe se plánuje rozvrh na týdny dopředu. Naopak jsem byl mírně rozčarován s manuálním nastavením odpočinku. Hráči nejsou v sekcích podle postu, takže pokud jim chcete dát volno, musíte to udělat u každého zvlášť. To není zrovna pohodlné, když máte v kádru až třicet jmen. Některé názvy, např. u rozhovorů, se přejmenovaly. Jde ale v podstatě o to samé. A co dál? Hrajete zápasy, trénujete, scoutujete, podepisujete smlouvy, mluvíte s médii. Prostě další den v kanceláři.

Pán hřiště

Zápas prošel velkými změnami. Nejedná se sice o vylepšení grafického ztvárnění, ale hlavně v dynamice a v celkovém pojetí. Hráči se naučili nové pohyby a je to znát. Z jejich kopaček padají opravdu krásné góly (někdy to jsou nehorázné haluze).  V zápase si budete užívat vaše reflektování na situace. FM vám poskytne okamžitou odezvu. Můžete ještě rychleji než kdy dříve, předávat pokyny směrem k vašim svěřencům. Velice oceníte rady a postřehy vašeho asistenta. Ten bude popisovat, co se vám daří a co ne. Pravda, někdy si sám sobě protiřečí, protože ve dvacáté minutě napíše, že se týmu daří dobře nakopávat centry, a ve třicáté bude kafrat, že se centry dnes vůbec nedaří. Často informuje i o kondici a fungování jednotlivců, to může sloužit jako dobrý impuls k vystřídání.

Řekl bych, že zápasy jsou daleko těžší než loni. Mou domněnku podporuje zjištění, že má zaběhnutá taktika z předchozích let nesklízí takový úspěch. Respektive jsem nesbíral tolik bodů do tabulky, kolik bych chtěl. V zápasech se to podepsalo hlavně na držení míče. FM je vlastně takový neustálý experiment s výměnou manšaftu a taktik. Třeba náhodou objevíte novou cestu k úspěchu. FM vám k tomu dá dostatek indicií, nebo můžete zkusit vlastní myšlenky, řádně promíchat a zlepšit. Možná by nebylo na škodu, kdyby to občas bylo i ve skutečnosti, že pane Bílku?

Život je výzva

Jak už jsem na začátku recenze podotkl, autoři chtěli pro tento ročník zabodovat, mít tah na branku i u nováčků a neznalců série FM. Jako případný předkrm nám zde poslouží tzv. výzvy. Jsou čtyři, mají rozdílnou délku i zaměření. První výzva se týká k prolomení špatné bilance vašeho klubu. Bojujete o záchranu a máte pár kol na vylepšení složité pozice. Asi je vám jasné, že s velkoklubem je tento nešvár zažehnán snadněji než s průměrným českým týmem. I tak se ale nenechte zmást. Psychika hráčů dělá divy všude. Druhou výzvou v nabídce je absolvovat sezonu se všemi stanovenými cíli. Má to ale háček. Každý druhý hráč v týmu nehraje, čte si svůj chorobopis. Dokážete se postavit ostatním klubům i přes nebetyčnou marodku? Třetí zkouška se týká udržení série vítězství. Poslední oříšek se zase týká toho, abyste do týmu zařadili „mladé maso“ a pokusili se s nimi ohromit fotbalovou veřejnost.

Až to budete mít vše splněno, hra vás ohodnotí body a můžete zamachrovat mezi dalšími hráči v globálních tabulkách. Ono se vůbec zapracovalo u komunity, která se chce měřit v manažerování online. Myslím si, že s postupem času, by se z toho mohl stát respektovaný elektronický sport stejně jako FIFA. Hráč si může nově navrhnout svůj vlastní turnaj a zapojit do něj své kamarády i náhodné vyzyvatele.

A jak je na tom FM novinka v podobě módu Classic? Musím ocenit přímočarost. Tohle je přesně pro lidi, kteří nemají zrovna chuť trávit více než dvě hodiny denně s hráči v kabině. Design hlavního menu se rapidně liší od toho v „normálním“ módu. Abych byl upřímný, líbí se mi, hodně se mi líbí. Dokonce mi nevadila jistá podobnost s FIFA Managerem. Pouťově barvy a velké ikonky fungují pro přehlednost skutečně dobře. Vedle něj vypadá základní režim trochu očesaně. Autoři omezili počet lig, konkrétně na tři, abyste jste se zbytečně neztráceli v tunách dat. Pokud se bojíte, že si s běžným módem nebudete vědět rady, bez obav. Můžete všechnu práci (od přijímání nových fotbalistů až po nacházení nových klubů) hodit na ostatní personál v týmu. Nebo taky ne. Je to jen na vás a vašich dovednostech.

Zapomněl jsem se zmínit o chybách a chybkách. Vlastně ne. Žádná z nich nepůsobí devastačním účinkem na hratelnost. Je pravdou, že by se něco našlo, ale většina mušek pramenila z mé testovací verze pro tuto recenzi. Ještě dodám, že o týden později vyšel obří 300 megabajtový patch, který drtivou většinu odstranil. Je fajn vědět, že ani beta verze není tvůrcům úplně fuk.

Football Manager 2013 je fantastickou simulací, která prohloubila svůj potenciál a přijala nová opatření, aby zvýšila atraktivnost pro širší publikum. Classic mód hře jedině prospěl, stejně tak i výzvy, které vás připraví na nenadále situace, které by se mohly objevit, až si to zkusíte „na ostro“. Pokud se nechcete rozloučit se dvanáctkou, nemusíte, ale třináctka vám ji plně vynahradí a leccos přidá. Za příkladnou práci chlapců z SI, kterou rozvinuli na všech frontách, si dovolím pár procent oproti loňsku přidat.

Klady

- Hratelnost
- Nový mód a výzvy
- Vylepšený 3D zápas
- Nekonečné možnosti ve hře pro jednoho i v multiplayeru

Zápory

- Drobné chybky
- Malý počet výzev

Hodnocení: 93%