Zavřít reklamu

NHL 14 – Recenze

NHL 14 přináší pár změn oproti minulému ročníku. Stačí to k tomu, aby se opět stalo králem virtuálních kluzišť?

12. 12. 2013    

Recenzovaná verze: Playstation 3

Dá se s jistotou tvrdit, že EA aktuálně kraluje oběma hlavním světovým sportům ve videoherním světě. Série NHL a FIFA mají dnes ohromnou základnu fanoušků, a tak nás autoři každoročně zásobují novým přírůstkem, který vždy přináší nějaké ty drobné změny a novinky. Ne jinak je tomu i u NHL 14, které zatímco Fifa již okusila next-gen vody, prozatím zůstává jen na starších konzolích. Jaký je tedy letošní ročník?

Hokejová legenda

Novinky v letošním ročníku samozřejmě jsou a jednou z nich je i nový mód Live the Life. Jak už název napovídá, jedná se o nejrozsáhlejší a nejkomplexnější simulaci života hokejisty. Pochopitelně se s ním už nepodíváte do jeho luxusních hotelových apartmá, ale projdete si zde kompletní kariérou hráče. Nicméně ony hotely jsme nezmínili náhodou, protože v novém NHL, máte možnost, například oslavit výhru se spoluhráči. Pochopitelně z toho vyplývají jisté možnosti. Vaši spoluhráči vám budou více nakloněni po bujaré oslavě, ale vy jakožto samotný hráč na tom nebudete dvakrát dobře. Inu vše má své pro a také proti. Nechybí tu ani možnosti různých tiskovek a dalších detailů, které do hry vyloženě až tak nepatří, ale ostatně co by vlastně EA mělo každoročně přidávat?

Asi se sluší říct, že stejně jako předchozí ročníky, tak i NHL 14 nabízí vskutku poměrně hodně možností, jak se na ledě vyřádit. Nechybí spousta kompletně licencovaných lig z celého světa. Poněkud nepochopitelně chybí KHL, co by druhá největší liga světa. Jsou tu skutečně nejrůznější ligy, mezi kterými kupodivu nechybí česká, což je úspěch oproti Fifa 14, kde naší ligu zkrátka nenajdete. Ve hře najdete kromě již zmíněného Live the Life, také rychlý zápas, tréninky, manažerský mód a také speciální mód, v němž můžete hrát na otevřeném kluzišti, tedy pod volnou oblohou.

S pukem tam a zase zpátky

NHL 14 má v zásadě jen pár novinek, které jej odliší od předchůdce. Jsou zde přepracované pohyby puku, hokejky a hráčů. Lépe je zpracována simulace samotného bruslení, které nyní působí mnohem reálněji. Poměrně jednoduché je nyní různé kličkování a vymýšlení volovinek s pukem. Ovládání doznalo některých znatelných změn k lepšímu. Výbornou a osvěžující změnou jsou pěstní bitky. K těm občas na ledě dojde, a tak je na čase zahodit rukavice a dát protihráči po tlamě. Tyto souboje jsou zabírány shora a oba hráče vidíte celé. Ne jako v NHL 13, kde vás hra trapně přepnula do pohledu z první osoby. Tím pádem si lépe můžete vychutnat potyčku, která je doplněna o nové animace pohybu a úderů.

NHL 14 nás překvapilo grafickým podáním. Posledním dvěma ročníkům jsme nevěnovali až takovou pozornost, a tak nás překvapilo. Hra se sice nedá příliš srovnávat například s Fifou, která je na tom přeci jen omnoho lépe. I tak ale NHL vypadá moc pěkně a zobrazuje veškeré detaily při animacích a tak. Přeci jen během samotné hry je těžko můžete dostatečně rychle registrovat. Celkově jej však hodnotíme velmi kladně a technicky je zvládnuté velmi pěkně. V následujících letech na next-genu by mohlo být skutečně vynikající.

Retro ve velkém stylu

V NHL 14 najdete i speciální Anniversary mód. Ten vás přepne do hokeje roku 94, tedy NHL 94. Těžko říct proč se autoři rozhodli tuhle možnost do hry dát, ale jedná se o docela dobrou vzpomínku na léta minulá, kdy vám stačilo ke štěstí hru ovládat šipkami či analogem a k tomu čtyři základní tlačítka. Tento mód totiž hrajete doslova po staru a není to až tak špatné. Nicméně novodobé ovládání analogy, přičemž jedním jezdíte a druhým střílíte je vážně o něčem úplně jiném. Celkově je tu mód jen tak navíc a nijak zvláštní hodnotu pro vás nemá.

V multiplayeru je celkem dobře provedená filtrace vašich protivníků. Díky tomu se nestává, že byste hráli s příliš silným nebo naopak příliš slabým soupeřem. Vždy se vám hra snaží vybrat statistický vhodného soka. Samozřejmě zábava v režimu více hráčů je mnohem větší a lepší, neboť online protivník přeci jen uvažuje mnohem lépe než samotná konzole a vy máte i lepší pocit že jste skutečně někoho porazili.

Stále drobné nedodělky

Bohužel, to že v multiplayeru je hra alespoň nějakou výzvou rozhodně neplatí pro singleplayer. Tam pokud nezapnete vyšší obtížnost, nebude vám dělat nejmenší problém vyhrávat zápasy jako na běžícím páse, jelikož inteligence hráčů na ledě není na příliš vysoké úrovni a to nás hodně mrzí. Gólmani i přesto že mají v zásobě oproti minulým ročníkům zase nějaké ty zákroky navíc, vás příliš nepřekvapí a občas dostanou nějaký ten zcela zbytečný gól. Dost špatně je na tom i obrana, která mnohdy neví, co by vlastně měla dělat.

NHL 14 je skutečně dobrá hra. Rozhodně se jedná o nejlepší simulaci hokeje aktuálně na trhu. Otázkou je, zda ale veškeré změny jsou ku prospěchu či ne a začíná se hra trošku plnit i obsahem, který je dost zbytečný. Inu uvidíme, jaký vývoj série nabere v dalších letech. Pro fanoušky hokeje a této konkrétní série je to povinnost a každoroční rutina. Příležitostní hráči však některé změny zřejmě nedocení.

Klady

- grafická stránka
- atmosféra
- přepracované bitky

Zápory

- inteligence hráčů
- zbytečný mód Anniversary

Hodnocení: 81%