Zavřít reklamu

Football Manager 2014 – Recenze

Česká reprezentace má brány na MS do Brazílie uzavřené. Vy to můžete změnit v nejnovějším ročníku Football Manager 2014.

31. 10. 2013    

Rok je velmi dlouhá doba. I když máte pocit, že se vleče, jsou věci, které vám připomenou, že nastal čas rutinních záležitostí. Daňové přiznání, nechat přeočkovat psa, koupit partnerce dárek k narozeninám, shlédnout nové epizody oblíbeného seriálu a Football Manager. Ten však mou teorii o vleklém roce spolehlivě vyvrací, jak se zdá. Steamovské počítadlo zase ukrojilo brutálním způsobem pár stovek hodin. Podzimní počasí vystlávalo chodníky barevným listím, a mě do mailu přišel kód. Hádejte k čemu? Ano, Football Manager 2014 poslušně hlásí příchod.

To musíš zvládnout sám

Nic naplat. Football Manager (dále FM) začal s nejnovější inovací zhurta. Ale popořadě. Po loňské zlaté a předloňské vínové, se fešák ze Sports Interactive ohákl do blankytného sáčka. Řekněme si základy. Nuže, Classic mód? Je. Základní mód? Je. Výzvy? Taky. Design? Zůstal nezměněn. Ligy? Stejný počet. Tak moment! Už vidím rozpačité výrazy v očích. Tohle je nový ročník? Vždyť je všechno při starém? Za tohle mám vyhazovat prachy? Tento názor vám okamžitě potvrdím i vyvrátím. Změn (které jsou vidět na první pohled) je opravdu málo. Možná si jich ani nevšimnete. A není se co divit. Avšak, kdo hledá, najde.

Classic mód, který se loni osvědčil, nabral trochu kil a je stejně přístupný i dobrý. Nebudu se jím ale zabývat, protože věřím, že výuka a trpělivost vás určitě zavedou do pravého režimu. Výzvy obohatily další scénáře. Např. vést slaboučký tým v první lize do zdárného nesestupového konce. Jiný scénář zase vyzkouší vaši finanční gramotnost, jelikož zde jsou peníze na prvním místě. Co jste si mysleli? Trofeje, a srdíčko? Pche!  Počet lig má stejnou číselnou hodnotu. I přes zavedení malajské, čínské, nebo jihoafrické ligy, bych se nebál nafouknout seznam ještě dál. Mít příležitost šéfovat v Kataru či Japonsku by mohlo hře dát svěží náboj. Snad příště. Alespoň se nezapomnělo na reprezentaci Gibraltaru (pozn. ta vznikla v tomto roce).

Manažerský profil dostal novou kolonku místo narození. Jméno nemocnice si doplňte v duchu. Po běžných strastech, které musím udělat při každé nové hře (najmout pár trenéru, nastavit trénink všem hráčům, podívat se na finance, označit si hlavní ligy a soutěže, začít scouting, rozmyslet si rozestavení, no, půlhodinku to zabere…), jsem zkoprněl při novém systému taktik. Zmizely mé oblíbené postníky, kterými jsem si upravoval vybíhání obránců nebo zdržování času. Obdélníky s příkazy jsou rozděleny do odstavců podle toho, na co se použijí. Útočné, obranné a obecné povely jsou velmi dobře vysvětleni. Některé se dají smíchat, jiný automaticky vyruší některý/é povely. Až ve v zápase poznáte, jak taktika působí. Při prvních zkouškách jsem si zapnul jen ty povely, u kterých jsem si byl jakž takž jistý výsledkem. Praxe ukázala pravý opak. Za pět zápasů dvacet šest gólu v sítí. Bědoval jsem. Chtěl jsem mít zpátky nastavení třináctky. Zatnul jsem zuby a zkusil to znovu. A zase špatně. A bylo jedno, jestli v mé stáji je zaparkován Falcao nebo Hazard. Můj obličej byl v tu ránu kyselejší než Mourinhův kukuč po nevydařeném zápase v Premier League. Pak jsem nouze rozklikl povely k jednotlivým postům (je jich vskutku dost a dost), které zase přinesou něco nového do obrazu hry. A hle! Efekt se sice neprojevil hned, ale vypilování těchto povelů vedlo ke sehrání manšaftu. Velmi záleží na rozestavení, protože některé příkazy se zase vyruší, respektive je nebudete moct zapnout. Řemeslo s kopačákem tak dostává nový rozměr.

Vylepšení, která jsou marginální, přesto je budete milovat

Otravné konference sice nenabídly výživnější diskuze, avšak dialogů si užijete ažaž. Před novou sezónou si můžete popovídat s mužstvem o cílech. Sebranka ze šatny může reagovat pozitivně či negativně. Podobné rozhovory vedete i s vedením. Ovšem pozor na jazyk! Pokud naslibujete nesplnitelné vize či pomluvíte předsedu v klubu, můžete se těšit na strohé předvolání, které v extremním případě může skončit i vyhazovem. A věřte mi, že to funguje.

Trénink a scouting byl přepracován do krásné mapky, jak pokrýváte svým přehledem svět a koláčové grafy, jak se daří či nedaří tvrdě makat. Scouting se veze na zvyklostech předchozích dílů. Je samozřejmě výhodou, pokud máte přehled o tom, kdo kde hraje, nebo když si vzpomenete občas na někoho, koho jste pracně a s láskou objevili před pár lety.

Přesto bych chtěl, aby byl scouting vylepšen. Je divné, když scout, který má své vyčmuchávací vlastnosti těžce nad průměrem, udělí 4,5 hvězdičky z pěti hráči, kterému bych sotva dovolil kopnout si do míče na mé zahradě. Na řadu pak přijde mravenčí hledání, abyste našli toho, který vám posléze přinese body a zisk.

Transférová politika klubů a statistiky se oproti tomu hodně zlepšily. Potěší hlavně možnost výpůjčky, která vám nejednou vytrhne kolík ze zadního stehenního svalu. A je jedno, zda máte pod správou Bayern nebo GKS Katowice. Vždy je tu ale háček. Agenti chtějí své bankovky, čili pečlivě pročítejte. Občas se mi stalo, že jsem v pohodě zaštítil vydatnou smlouvu, jenže jsem zapomněl na to, že kasa na miniaturní poplatky pro agenta, je prázdná. Prostě, s rozvahou čtěte klauzule. Alespoň nemusíte mít ve stáří strach z toho, že si objednáte mixér za 30 000 z předváděčky v Příbrami.

Konečně dobrý zápasový engine?

Ano. Hned takto zkraje. FM lavírovalo s enginem asi tak, jako Tomáš Rosický se svými zraněními. Ikonky zůstaly na svém místě, nahrávání replaye je rovněž lehké, asistent sděluje své dojmy, posuvník držení míče se mrská jako kapr bez hlavy, a góly padají do umně vyháčkovaných sítí bez děr, že Kießlingu? Animace jsou zdařilejší než v před rokem, Míč se chová realističtěji, atmosféra z ochozů je vylepšená o sto procent. Vynikajícím pomocníkem jsou instrukce od asistenta, když se vám nedaří v určité fázi hry. Stačí kliknout, a rázem hráči plní své rozkazy. Trvalo to dlouho, než 3D zápas došel ke své stávající podobě. Ovšem, nezlobil bych za i tady za ještě lepší kvalitu zobrazení. I když je mi jasné, že to by plně ocenila ta část hráčů, kteří se podívají na celý zápas.

Svěrky je nejlepší!

Jak se zdá, opět tady máme ten nejlepší FM. Jenomže, není to tak snadné. I když pominula muka dementní umělé inteligence, frustrace z nového nastavení taktik, a až příliš vysokých výsledku na tabuli, nechci, aby to Managerovi tak snadno prošlo. Jsem sice rád za to, že hra se ještě neztratila ve své vlastní obsáhlosti, ale na druhou stranu, kosmetické změny jsou tak nicotné, že by si jich nejspíše nevšiml fanoušek série, který přeskočil dvě vydání. Vzkaz do Anglie je každopádně jasný. Udělat po uspokojivých letech přelomový ročník, který přinese svěžest (bitky na stadionech…) a drajv (…tedy následné pokuty pro klub?). Do té doby si budu vesele ukrajovat hodiny na tomto smyslu života. Tomu se říká prokrastinace!

 

Klady

- Nové taktiky
- Drobná vylepšení
- Opět zapomenete na svět kolem, ale...

Zápory

- ... vesměs minimální změny oproti loňsku
- Stejné chybky

Hodnocení: 81%