Zavřít reklamu

Star Trek: The Videogame – Recenze

Star Trek: The Videogame je úmorná pouť Kirka a Spocka za záchranou galaxie. Hitovka nebo tuctovka?

7. 5. 2013    

Recenzovaná verze: Playstation 3

Star Trek je fenomenálním univerzem. Ve světě filmu a hlavně také seriálů má své čestné místo a patří k průkopníkům sci-fi, stejně jako například Star Wars či Battlestar Galactica. Poté co filmový Star Trek z roku 2009 (za měsíc nás čeká v kinech Star Trek: Into Darkness), spustil lavinu zájmu o toto univerzum, tak začalo studio Digital Extremes vyvíjet hru Star Trek, která měla být jakýmsi doplňkem úspěšných snímků. My ale můžeme s čistým svědomím prohlásit, že to tak není.

Spock a Kirk na scéně

Na hře se pracovalo poměrně dlouho, ale nějak to na ní není znát. Co se týče samotné dějové linky a charakterů, tak to není až tak zlé. Ostatně samotný začátek hry se nám poměrně líbil. Setkáte se zde se všemi hlavními postavami, které slouží na lodi Enterprise (zpracováni jsou podle posledního filmu). Hlavní roli si zde střihnou Pan Spock a velitel lodi kapitán Jim Kirk. Toto duo se vydává do boje proti Gornům, což je jakási ještěří rasa. Ta se zmocnila mocného zařízení Helios, s nímž mají v plánu vymýtit Vulkánce, mezi něž patří například Spock. Celkově by děj měl zaplnit hluché místo mezi dvěma filmy, ale nemohu soudit, jelikož druhý jsem prozatím neviděl. Co se ale týče průběhu hry, není co vytýkat, pořád se něco děje a Spock s Kirkem mají alespoň nějaké důvody k tomu se hnát do nebezpečných misí.

Hru jsme si z dostupných materiálů před vydáním představovali asi jako odlehčený Mass Effect, ale tak tomu opravdu není. Sice je tu i pokus o jakési RPG prvky, ten to ale nezlepšuje. Díky tomu, že je zde systém jakého si vylepšování se vaše postava postupně stává lepší, efekt ale téměř nepoznáte. Zkušenosti sbíráte za skenování nepřátelských jednotek, zbraní a hackování nejrůznějších zařízení.

Spolu napříč galaxií

Hra kupodivu staví na kooperaci. To znamená, že na začátku si vyberete buď Spocka, nebo Kirka a vrhnete se do boje. Pomoci vám může druhý hráč. Klasický multiplayer to díky bohu není, a tak jej nahrazuje lépe zvolená kooperace, kdy se k vám připojí online hráč a vy společně s ním budete zachraňovat galaxii. Nebudeme vám lhát, ale pokud budete hrát offline s druhým charakterem ovládaným umělou inteligencí, budete si na konci hry připadat jako mistři světa. Je totiž zázrak, když některé momenty vůbec zvládnete. Umělá inteligence prostě nefunguje a často vás kolega nechá zemřít i přesto že ležíte ranění kus od něj, nebo stojí na místě a čeká či nemá chuť a nejmenší zájem se zabývat tím, že vy potřebujete otevřít dveře. Inteligence tu zkrátka není a je to značný problém, neboť u Star Treku jsme museli dát volbu „restartovat checkpoint“ vícekrát než to uděláme za půl roku v jiných hrách dohromady.

Smůla je, že autoři více nezapojili fantazii ohledně samotné kooperace. Vždyť je ohromná škoda běhat jen bok po boku a střílet jednotky Gornů. Sem tam spolu sice něco hacknete, pomocí miniher, které ale časem zdržují neboť jejich frekvence je poměrně nahuštěná. Zajímavější pasáží se pak stává ta, kde máte možnost přesouvat svého kolegu v prostoru.

Stereotyp nezná hranic, ani ve vesmíru

Náplň hry je velmi žalostná. V podstatě jen běháte z bodu do bodu a cestou hackujete vše, na co narazíte. Samozřejmě také nechybí likvidace protivníků. Kromě Gornů zde narazíte na otravné Vulkánce, kterým byla pomatena mysl a vy je musíte likvidovat nejlépe tak, abyste je nezabili. Ve finále ale zjistíte, že mrtvý Vulkánec je ve hře naprosto to samé, jako omráčený Vulkánec, takže vám to časem bude u vašeho Phaseru. Pokud jde o Gorny, tak těch je zde několik druhů a dokonce dojde na pár rádoby bossů. Není to ale nic složitého. Povětšinou do nich stačí střílet, co se do nich vejde, dokud jim nepraskne šupinatá kůže a neporoučí se k zemi. Je to nuda přátelé. Hra totiž nenabízí žádný obsah navíc, stejně jako třeba nedávné Army of Two.

Zpracování hry jen těžko hodnotit kladně. Dá se říct, že postavy jsou si celkem věrné, co se týká předlohy posledních filmů, ale to jsou asi tak nejlepší textury v celé hře. Celkově je to hrozná bída a hra působí, jakoby si odskočila z minulého Xboxu anebo Playstationu 2. Zkrátka a dobře, grafický engine minul svou dobu o celou generaci a zřejmě on může za převážné množství bugů kterými hra trpí.

Nejde jen o dementní AI o které jsme se už zmínili, jde také o různé bugy napříč hrou. Nezřídka kdy, se stane, že se svou postavou chcete někam vyšplhat a při zdolávání nejrůznějších beden a říms, se stane to, že se ocitnete o tři patra níže napříč texturami. A není to otázka jedné nevydařené mise. Často se stalo, že vám některé textury nebo objekty doslova znemožní další průchod hrou a následuje restart nejbližšího checkpointu. Alespoň toto mohlo být vychytáno a musíme se chytat za hlavu z odvedené práce betatesterů, jelikož hra je nudná a nenabízí skutečně nic a toho by si musel někdo přece všimnout.

Pastva pro uši, bolest pro oči

Leveldesign je zde při nejlepším na čtyřku, kterou určitě mnozí z vás pravidelně nosí ze školy (no nekruťte hlavami, díky hraní Star Treku určitě zblbnete). Veškeré mise působí dojmem, že byly uhnětené velmi narychlo a bez nějakého většího rozmyslu. I když můžete používat stealth prvky, tak díky debilnímu designu úrovní se na taktiku vybodněte. Nicméně některé mise jsou opravdu úděsné. Začátek byl poměrně obstojný a hra začíná slibně. Ono když se pohybujete na orbitě, konkrétně na jakési solární stanici, která má jednu potíž, a to tu že je ničena obří erupcí, tak budete nadšení. Nadšení opadne záhy. Dostáváte se do stále stejně vyhlížejících prostor nejrůznějších základen a vnitřku lodi Enterprise. Vůbec nejhorší je jakýsi průlet skrze nepřátelské flotily, kdy hru řídíte z velícího můstku a ještě se při tom snažíte všechno zlikvidovat. Tato pasáž je neoddiskutovatelně to nejhorší za posledních několik měsíců. Děkujme všem galaxiím, že je ve hře jen jednou.

Největším pozitivem ale je jednoznačně dabing. Ten vás totiž vyloženě praští do uší. Zatímco oči budou trpět, tak uši by si blahem mlaskaly, nebýt absence jazyka. O dabing se postarali přímo herci, kteří jsou zde ztvárněni a je to skutečně znát. Sem tam dojde i na nějakou tu vtipnou hlášku mezi Spockem a Kirkem a není důvod se nepousmát, vždyť zejména díky tomu jak skvěle jsou postavy nadabovány, vás to potěší. Jen škoda, že to ostatní je tak mizerné.

Ačkoliv se nám univerzum Star Treku líbí, tak nás ani Spock s Phaserem u hlavy nemůže přimět k tomu, abychom udělili vyšší hodnocení. Je to děs a bída. Hra parazituje na slavné značce, stejně jako nedávno vydaný The Walking Dead: Survival Instinct. Hra má nehorázné množství bugů, zpracování je otřesné a je určena pro maniakální fanoušky, jinak nikomu. Přesto si zaslouží o něco vyšší hodnocení, než právě před chvilkou zmíněná hrůza se zombiemi.

Klady

- dabing
- začátek hry
- slušný příběh

Zápory

- příšerné zpracování
- leveldesign
- odfláknutá AI
- nepromyšlená kooperace
- nenaplněný potenciál

Hodnocení: 47%