Zavřít reklamu

GRID 2 – Preview

GRID 2 je očekávanou závodní hrou a my jsme měli šanci jej vyzkoušet v preview verzi. Jaké jsou naše prvotní dojmy?

3. 5. 2013    

Dojmy z hraní: PC verze

GRID 2 je jeden z titulů na který se těším už od jeho samotného oznámení. V podstatě si troufám říci, že lepší závodní hru jsem asi skutečně nehrál. Když vyšel v roce 2008 první díl, tak mě naprosto nadchlo samotné řízení, model poškození a celkově poměrně rozsáhlá kampaň titulu. Od té doby jsem na závody podobného rázu nenatrefil. Poměrně dobře zpracovaná byla poslední Forza či F1, ale ani u jedněch z těchto závodů jsem nezaznamenal takový ten pocit nadšení.

Král závodů se vrací, ale je pořád ještě králem?

GRID 2, jak už bylo mnohokrát zmíněno, se odpoutal od původního Race Driver a započíná novou epochu závodění. Teď jde pouze o to, zda tato epocha bude mít význam či ne. Prozatím jsem měl možnost vyzkoušet singleplayer (prozatím jen 11 závodů). Multiplayer prozatím není zpřístupněn. Autoři z Codemasters před sebou měli těžký úkol, neboť nejenže první Grid byl mým oblíbencem, tak i u kritiků a dalších hráčů si vedl velice dobře. Mrkněme se tedy na to, co nás čeká koncem měsíce.

Kariéra je velmi podobná tomu, co známe z prvního dílu. Stejně jako dříve máte přístupnou garáž. Tentokrát je garáž taková, dá se říci více domácí. Nemáte kolem sebe techniky a nejrůznější zázemí. V garáži pouze stojí aktuální vůz a kolem něj se vám otvírají jednotlivé nabídky hry. Jako takové zpestření je přepracované prostředí závodů. Tentokrát nevybíráte z boxíků, ale každý ze závodů máte ve svém počítači, z kterého si je spouštíte. Většinou jsou vám nabízeny přes Youtube. Kdy kliknete na příslušné video, a vám se spustí informace o závodě. Pokud mluvím o Youtube, jde samozřejmě o jeho fiktivní verzi, hra se na to skutečné nepřipojuje.

Něco tomu chybí

Tratě jsou o něco zajímavější než v prvním díle. Tam jste měli servírovány pouze městské okruhy v nejrůznějších variantách. Tady jsem měl možnost vyzkoušet jak průjezd městem, tak i závodní okruh a samozřejmě také běžnou komunikaci říznutou s polňačkou. Problémem je však poněkud zvláštní jízdní model. Zejména první auto, které se mi dostalo do ruky, což byl Mustang, je absolutně nezvladatelné a háže sebou ze strany na stranu. V GRID 2 jsem měl skutečně problém se vůbec udržet na trati. Díky tomu hojně využijete funkci vracení času, kterou nabídl premiérově první díl a většina závodních her jej od té doby kopíruje. Ježdění je spíše arkádové, což beru s povděkem, protože i první díl se držel v této rovině a přílišná realističnost by ze hry asi vymlátila to čím vlastně je. Nutno ale dodat, že jakmile přesednete do jiného vozu, situace ohledně řízení se rapidně zlepší.

Co se týče zpracování, tak jsem trochu zklamán. Hra je určitě ve vývoji už dlouhou dobu, a přesto vypadá, jakoby šlo jen o první díl s novými tratěmi. Zkrátka inovace v grafice je skutečně malá. Přibyly nějaké ty odlesky a odrazy, ale není zde vidět nějaký velký vývoj, což zamrzí. Troufám si říct, že první díl měl zatím jednoznačně lepší model poškození. Ten mi zde připadá jakýsi ošizený a takový neúplný. Ano, pokud jej máte zapnutý, můžete dojít do fáze, kdy auto zlikvidujete úplně a to ne jednou. V Gridu byla ale likvidace efektnější. Největším zklamáním je ale fakt, který autoři v podstatě sami přiznali už dříve, a to je absence pohledu z kokpitu. Ten zkrátka chybí a nemá cenu to zastírat. Autoři to zdůvodnili tím, že jej prý nikdo nevyužívá, což je podle mého názoru nesmysl a beru to jako velkou chybu. Velkým plusem je také to, že GRID 2 běží plynule i na starších strojích.

Bude to o spálené gumy

Hra zřejmě nabídne i rozsáhlý vozový park, ale v preview verzi toho k vyzkoušení příliš nebylo. Nejzajímavějším kouskem bylo Bugatti Veyron, které jsem osedlal v posledním dostupném závodě. Zde je to hlavně o výkonu a dobrém brždění. Musím říct, že AI protivníků je celkem slušná. Rány vrací a není problém, aby vás dostali do nepříjemných hodin už v první zatáčce. Poměrně zajímavý je i fakt, že pokud se flashbackem vrátíte do některé situace, tak dojde k tomu, že vaši protivníci nemusí nutně udělat to samé. Zkrátka se rozhodnou jinak a vy tak čelíte nové výzvě. Pokud jde tedy o soupeření s protivníky, tak v tom si GRID 2 vede velice dobře. Jen je škoda, že obtížnost je zde o poznání vyšší než u jiných závodních her a to by mohl být problém pro příležitostné hráče.

To je asi tak vše co jsem se dozvěděl z dostupné preview verze. Zkrátka a dobře, GRID 2 má pořád šanci být dobrou závodní hrou, zejména díky multiplayeru a také díky rozsáhlé kariéře, která možná bude po pár závodech zajímavější a dynamičtější. Prozatím ale převažuje zklamání. Tak nějak se ze hry vytratilo, to čím dříve byla a to jí absolutně nesvědčí. Já jen doufám, že finální verze bude dosti odlišná od toho, co jsem zatím hrál, jinak to dle mého názoru bude znamenat jen pomalý a bolestivý konec další závodní značky.

GRID 2 vyjde 31. května pro PC, PS3 a Xbox 360.