Zavřít reklamu

PS4 má mít o polovinu vyšší výpočetní výkon než Xbox 720

Tvrdí to poslední dostupné informace, které podrobně ličí, co bude v nových konzolích od Sony a Microsoftu.

18. 1. 2013    

Nové konzole jsou letos na spadnutí a dá se očekávat že jejich odhalení proběhne nejpozději na E3, kde by to bylo zřejmě nejvhodnější. Zatím nevíme jak budou nové konzole vypadat, ani jaký bude jejich finální název. Microsoft se často bránil názvu Xbox 720, i když nám přijde nejvhodnější a Sony se chce vyvarovat názvu Playstation 4, jelikož v Japonsku 4 znamená „Smrt“.

Objevily se nové informace o těchto dvou next-gen konzolích. Začneme u té od Microsoftu. Ta nese kódové označení Durango (někde uváděno i Kryptos)  a měla by disponovat – 8 jaderným procesorem s taktem 1.6 GHz na každé jádra, 8GB RAM a Radeonem HD 8770.

Konzole od Sony má označení zatím Orbis (někde uváděno i Thebes). Konzole by měla disponovat – 4 jaderným procesorem s taktem 3.2 GHz na každé jádro, 4GB RAM a grafickým čipem AMD A10 APU (je srovnatelný s druhou Radeonem HD 8770).

Na první pohled se zdá, že konzole od Sony by měla být slabší, má přecijen poloviční RAM paměť. Nicméně, další informace dodávají toto – Nová konzole od Microsoftu využije z 8GB 3GB na systém a vše okolo a 4-5GB využije na samotné hry. Konzole od Sony v tomto směru bude šikovnější, jelikož ze 4GB využije pro systém pouze 1GB a zbylé 3 využije pro hry. Navíc nikde není řečeno, že Sony nakonec paměť ještě nezvýší.

Microsoft využije vyšší počet jader, ale s neefektivním využítím jejich taktu. Sony naopak použije pouze 4 jádra s vysokým taktem. Celkově by měl mít PS4 o 50% vyšší výpočetní výkon než konkurenční konzole a  to by mohlo být dosti zásadní. Obě konzole využijí technologie Blu-Ray, kde tentokrát budou Blu-Ray disky s kapacitou až 100GB. Pokud jde o HDD ty zatím známé nejsou, dá se odhadovat, že by mohli být o 500GB do 1TB.

Poslední zvěsti mluví o tom, že konzole od Microsoftu vyjde o půl roku dříve, tedy koncem 2013 a nová konzole od Sony pak na jaře 2014, čímž získá strategickou výhodu.