Zavřít reklamu

Batman: Arkham City – Preview

Batman: Arkham City v našem preview

19. 3. 2011    

Batman. Mýtus, jenž doprovází komiksové fanoušky, filmové nadšence, ale i hráče po desítky let. Ne vždy se však jednalo o zaručenou známku kvality. Zvláště videoherní sérii si jednotlivá studia mezi sebou předávala jako horký brambor a zájem o ni vzrostl, jen když se na její motivy začal chystat nový film. V roce 2008 se ale vše změnilo. Značku dostalo do rukou studio Rocksteady a místo sprostého kopírování si zvolili vlastní cestu a stvořili Arkham Asylum. Hru, jež získala na Metacritics od recenzentů neuvěřitelných 91 procent, které se prodalo několik milionů, hru, která v neposlední řadě dokázala, že herní Batman ještě neřekl své poslední slovo.

Arkham City – Město vrahů

Nový díl Batmana na svého předchůdce samozřejmě dějově navazuje, ale od doby, co Temný rytíř osvobodil sanatorium Arkham Asylum uplynuly již tři roky.

Mezitím si Quinci Sharp (vedoucí věznice) přiřkl veškeré zásluhy za dopadení Jokera a jakoby tomu nebylo málo, tak se nejspíše inspiroval ve filmu Johnny English a přesvědčil město k vybudování ohromného areálu na místě gothamských slumů, kde nechá zavřít veškeré usvědčené zločince ve městě. Město i Quinci však nepočítali s tím, že když všechen odpad z Gothamu uzavřou do jednoho areálu, kde se navíc může volně pohybovat, začnou se vytvářet gangy a s tím ruku v ruce i vraždění. Od zřízení věznice však uplynul již rok, objekt hlídají najatí žoldáci a jediné pravidlo, které uvnitř platí, zní: „Nezkoušejte utéct, protože útěk znamená rozsudek smrti.“ Batmana ale tíží něco docela jiného. Nekorunovaným králem věznice se stal Hugo Strange. Nebezpečný šílenec, jehož největší trumf spočívá v tom, že je mu známa identita netopýřího muže. To ale není jediný „záporák“ druhého dílu. Potkáme zde i staré známé antihrdiny včele s Jokerem, Mr. Freezem, Two Face alias Harvey Dentem, a oproti tomu z těch hodných se můžeme těšit na Batgirl, či Catwoman.

Pro Catwoman vše!

Vše se zdá ideální. Gotham je relativně čistý, všichni zločinci bezpečně zavření a Batman své řemeslo málem pověsil na hřebík. Události ale naberou rychlý spád, když je do zařízení převezen i Harvey Dent. Muž, na něhož si určitě filmoví fanoušci vzpomenou. Ten vymyslí vskutku ďábelský plán, jak si získat mezi ostatními zabijáky své místo. Chce totiž najít bývalou Batmanovu lásku Catwoman a následně ji přede všemi popravit. Jak přiznali tvůrci. Přesunutí děje do Arkham City nebyl pouze příběhový záměr, ale předem promyšlený tah. Dát hráči k dispozici celý Gotham by byla sice nádherná představa, ale technicky by se bohužel nemohla uskutečnit. Arkham však hráče dostatečně uspokojí, jelikož svou rozlohou (několik kilometrů čtverečných) připomíná spíše menší soběstačné město. Celá věznice se dělí na několik čtvrtí, jež jsou ovládané různými frakcemi, či gangy. Díky tomu jednoduše poznáte, kde se zrovna nacházíte a budete tak moci jednoduše přizpůsobit svou taktiku.

Za kolik hodin ale budeme moci Arkham City dohrát? Dle tvůrců lze s poctivým plněním všech vedlejších questů přesáhnout i hranici 25 hodin, což je velmi slibné číslo. A Jak budou vedlejší mise probíhat? Vývojáři vše vyřešili vcelku přirozeně. Batman dovede na svém přijímači naladit policejní frekvenci a díky tomu odposlechne všelicos zajímavého. Díky tomu se může nenápadně přimíchat do různých bitek, přestřelek i zajímavých detektivních vyšetřování a puzzlů. Samozřejmě se dočkáme i klasického lovení trofejí z ridlerrových map. Jen v trochu těžší podobě. Nyní bude u každé z nich i malá past znesnadňující získání odměny. Jednu trofej například Batman najde na střeše, ale když se přiblíží moc blízko. Kolem ní se obepne klec. Musíte tedy poodstoupit kousek dozadu a jednoduše ji pomocí Bat Claw přitáhnout k sobě.

Nové Hi-tech hračky

K Netopýřímu muži neodmyslitelně patří různé technické pomůcky a supermoderní udělátka, bez kterých by byl, řekněme si to narovinu, téměř bezmocný. Tentokrát ale většinu z nich na rozdíl od Arkham Asylum budeme moci používat již od samého začátku. Samozřejmě se dočkáme řady technických novinek, jež nám pomohou v pátrání i přesunu městem. Tou největší je holografická databáze všech zločinců, jež vylepší starý známý detektivní režim. Pokaždé, když projdete kolem známějšího kriminálníka, tak vám o něm hra vypíše stručné informace a také zobrazí, jestli by vám v pátrání nemohl s něčím pomoci.

Spousty vylepšení doznal i soubojový systém. Nyní protivníka například můžeme povzbudit gestem, či urážkou nebo naopak zastrašit nečekaným vpádem a výhružkami, takže leckdy se boje ani nedočkáme. Samozřejmě, že i Batman se naučil pár pohybů. Jednou z nich je i schopnost skrčený seskočit a až v poslední chvíli zabrzdit, aby protivníka skolil v jediném efektním chvatu. Kriminálníci samozřejmě nebojují férově, ale i netopýr má pár triků v rukávu. Velmi zajímavě vypadá explozivní gel, jehož schopnosti si budete pochvalovat zvláště tehdy, když se vám již patřičně vylepšeného nepřítele podaří odhodit na ostatní. Pokud se divíte, že jsem se doposud nezmínil o hlavním „záporákovi“ prvního dílu, Jokerovi. Vězte, že v Arkham City se z něho stane spíše legenda, či tajemný stín. Od svého chycení a umístění do areálu totiž zmizel a mezi vězni tedy vznikají různé dohady. Dle některých byl prý otráven, ale nejspíše se dočkáme mnohem tajemnějšího a temnějšího vysvětlení.

A co ten multiplayer?

Jak jste se v minulých týdnech mohli dozvědět. Vývojáři oficiálně vyvrátili zprávu o tom, že hra bude obsahovat i hru pro více hráčů. Dle svých slov se chtějí soustředit pouze na kampaň pro jednoho hráče. Otázkou ale zůstává, proč s oznámením studio čekalo tak dlouho, když se falešné informace, které multiplayer poměrně detailně popisovaly, objevily již před několika měsíci. U Batman Arkham City je již dopředu jasné, že věrné fanoušky nezklame, ba co víc. Má potenciál vlákat do temných gothamských zákoutí vlákat i ty, kteří by jinak ohrnuli nos, a dál se věnovali Call of Duty. Jediné, co ve mě vzbuzuje mírné obavy je dle prvních gameplay záběrů zastaralé grafické zpracování, na němž je patrno, že si svá nejlepší léta už odbylo.