Zavřít reklamu

Zombie Army 4: Dead War – Recenze

Zombie Army 4: Dead War nedělá svým předchůdcům ostudu, ale nejde o žádnou revoluci.

9. 2. 2020    

Recenzovaná verze: PlayStation 4

Je tomu 8 let, co vyšla hra Sniper Elite V2. Ta zaznamenala poměrně velký ohlas a autoři s ní nelenili. Rebellion vytvořil samostatné rozšíření, které běželo na enginu původní hry. Jednalo se o hru, kde namísto německý vojáků střílíte do nacistických zombií. K velkému překvapení se hra opravdu chytla na trhu, a dokonce zdatně konkuruje populárnímu režimu z Call of Duty.

Nyní tu máme už čtvrté samostatné pokračování. Zombie Army 4: Dead War hodlá navázat na úspěch svých předchůdců. Rebellion nechtěl, aby hra byla jen pouhou rychlokvaškou, kterou projdete za pár hodin. Vytvořil tak komplexní hru, která může konkurovat kdejaké akci na trhu. Jak to tedy se Zombie Army 4 dopadlo?

Příběh vypraví nutný standard o tom, jak invaze zombií neustále postupuje, a tak jsou do Itálie vyslány elitní jednotky, které mají za úkol odstranit tyto pekelné nepřátele z povrchu zemského. To je zhruba v kostce vše oč jde. Hra si vytváří pochopitelně alternativní historii, ale s tím rozdílem, že nyní už Adolf Hitler nežije. I tak ale zombie spřádají nový plán, jak zlikvidovat vše živé.

Pokud znáte předchozí díly, tak už jste s hratelností seznámeni. V principu je třeba dokončit předem danou úroveň, přičemž za to sbíráte ohodnocení. Můžete si zvolit za kterého hrdinu budete hrát. Hrdinové jsou k dispozici čtyři a dodatečným obsahem dorazí další. K dispozici je vězeň Boris, mladá dívka Jun, poté Karl a poslední je Shola. Každý je vhodný na trochu jiný styl boje.

Co se mi v posledních hrách od Rebellionu líbí, tak je fakt, že se hry odehrávají v různých lokacích, a nejen v jedněch kulisách. Stále platí, že se ve hře podíváte jen po Itálii, ale k dispozici bude Řím, Milán, Neapol či Benátky.

Na čem hra velmi staví, tak je kooperace. Ta totiž lze hrát online a či ve split-screenu. Pokud tedy máte parťáka do akce, tak je to ideální. Pravdou je, že hra je na to připravena a okamžitě proti dvěma hráčům zařadí těžší mód. Nic to ale nemění na faktu, že ve více hráčích je to zkrátka větší zábava. Velkým problémem ale je, že se to celé poněkud ohraje. Titul totiž nabízí stále to samé dokola a po dohrání hry může být velkým problémem fakt, že už pak nemá příliš co nabídnout kromě režimu Horda.

Hra zabere zhruba kolem 13 hodin hraní, což je poměrně hutná porce. Po dohrání se odemykají možnosti na opakování úrovní a dokončení postranních záležitostí, jako je skóre nebo některé vedlejší úkoly. Následně je tu režim Horda, který nabízí pouze čtyři mapy. Jinak ničím speciálním nevyčnívá a v podstatě se jen bráníte proti vlnám nepřátel.

Pokud se vám líbí hra Sniper Elite 4, tak k Zombie Army 4 nebudete mít výhrady. Hra totiž běží na naprosto totožném enginu. S lehkou nadsázkou se dá říct, že jde o přeskinované Sniper Elite. Autorům se už dlouhodobě na tomto enginu nedaří vykreslit větší detaily obličejů či samotných charakterů, ale vše ostatní vypadá velice slušně. Místy dochází k drobným záškubům, ale je to spíše v momentě kdy hra něco krátce načítá. Pokud jde o ozvučení, tak to je velice dobré, jen by se stále dalo zapracovat na dabingu.

Zombie Army 4: Dead War není vůbec špatnou hrou. Slouží jako perfektní oddychovka pro dlouhé večery. Zejména pokud máte k dispozici další parťáky do týmu, tak začíná ta pravá zábava. Problémy nastanou po několika společných seancích. Náplň hry se rychle opakuje, což prokázala již minulá hra Strange Brigade.

Zombie Army 4: Dead War nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- kooperace
- rozmanité prostředí
- solidní hratelnost

Zápory

- velmi repetitivní
- mdlý příběh

Hodnocení: 70%