Zavřít reklamu

WD přináší ultra rychlé NVMe SSD disky zaměřené na hráče

Společnost Western Digital včera na tiskové konferenci, která se konala ve velice zajímavých prostorách pražského Muzea her, představila svou třetí generaci rychlých SSD disků.

30. 1. 2019    

Ty nově míří primárně na hráče počítačových her, neboť je jim na míru ušito několik funkcí, které nové disky obsahují. Novinka však potěší i ostatní náročné zákazníky, kteří si potrpí na těch nejvyšších přenosových rychlostech a dlouhé životnosti.Vezměme to ale popořadě.

Během několika týdnů se na trhu objeví (některé e-shopy nabízí už i předobjednávky) SSD disky 3. generace, které společnost Western Digital pojmenovala jako WD Black SN750. Diky půjdou na trh ve dvou modelových řadách a několika paměťových konfiguracích. V nejbližší době do prodeje dorazí klasické M.2 NVMe disky, které několik týdnů poté doplní vylepšená verze, jež bude disponovat integrovaným hliníkovým chladičem, který pro WD vyrábí proslulá slovinská společnost EK Water Blocks, která se zaměřuje na vývoj a výrobu vodního chlazení pro počítačové komponenty (varianta s chlazením nebude dostupná pro základní 250 GB model). Varianta s chladičem by měla být schopna dosahovat lepších (stabilnějších) výsledků při dlouhodobém zatížení.

Nové disky WD Black SN750 dorazí ve čtyřech paměťových konfiguracích, a to základní 250 GB, následovaná 500 GB, 1 TB a 2 TB variantou. S kapacitou disků souvisí také parametry, které jsou u této nové generace tím nejdůležitějším, neboť WD míří na úplnou výkonnostní špičku, která je na trhu momentálně zastoupená oblíbenými modely PRO a EVO od konkurenčního Samsungu. Důležité parametry najdete v tabulce níže.

Specifikace 250GB 500GB 1TB 2TB
Sekvenční čtení (MB/s) 3 100 3 470 3 470 3 400
Sekvenční zápis (MB/s) 1 600 2 600 3 000 2 900
Náhodné čtení (IOPS) 220K 420K 515K 480K
Náhodný zápis (IOPS) 180K 380K 560K 550K
Životnost (TBW) 200 300 600 1 200
Možnost EKWB chlazení Ne Ano Ano Ano
Záruka 5 let 5 let 5 let 5 let

Ke všem SSD diskům z řady SN750 je k dispozici také zcela nový software WD Black SSD Dashboard, který kromě monitoringu základních údajů nabízí také jednoduchou možnost aktualizace firmwaru řadiče a nový „herní režim“, který na disku nastaví nejvyšší výkonnostní profil (pState) a disk tak bude vždy připravený podávat nejlepší možné výkony. Teoreticky by tak nemělo docházek k propadům rychlostí ve čtení a zápisu.

Maketa modelu s hliníkovým chladičem od EKWB:

WD u nových disků argumentuje výhodou v uzavřenosti celého ekosystému jednotlivých komponent, kdy si společnost vyrábí (jako jedna z mála) jak vlastní paměťové NAND čipy, tak vlastní řadiče. Díky tomu je možné software ušít přímo na míru použitému hardwaru, a v tomto ohledu tak posunout specifikace ještě o něco výše oproti výrobcům, kteří své disky skládají z čipů a řadičů od různých dodavatelů.

V současné době je možné SSD disky SN750 předobjednat na některých českých e-shopech. Například Alza nabízí 250 GB model za 2 179,-, 500 GB model za 3 399,- a 1 TB model za 6 789,-. Disky by měly být dostupné během několika nadcházejících týdnů. Co se týče variant s hliníkovým chladičem, ty dorazí později. Jejich cena na českém trhu zatím nebyla stanovena. První recenze se objeví v horizontu několika příštích dnů. Pokud tedy v současné době zvažujete nákup nějakého výkonnějšího NVMe SSD do vašeho systému, nové disky od WD si zaslouží pozornost při výběru.