Zavřít reklamu

V Česku padl první alternativní trest za softwarové pirátství: pirát musí 200tisíckrát nasdílet svůj příběh

První alternativní trest za softwarové pirátství už padl i v ČR.

23. 11. 2015    

Třicetiletý Jakub F. sdílel komerční software a způsobil tím členům protipirátské organizace BSA | The Software Alliance škodu (BSA) v hodnotě 5,7 milionu korun. Jakub F., povoláním skladník, byl ve volném čase aktivním členem takzvané warez komunity, která se zaměřovala na porušování autorských práv, mimo jiné sdílením populárních softwarových titulů.

FAKTA O PIRÁTSTVÍ:

·  Téměř každý třetí program v Česku je nelicencovaný.

·  V Česku se užívá pirátsky 34 % softwaru.

·  Tuzemské softwarové firmy proto přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun.

·  Průměrná náhrada škody pro poškozené výrobce softwaru je 390 tisíc korun.

Jakub F. pod přezdívkou vystupoval na fórech, kde nahrával odkazy ke stažení populárních komerčních softwarových titulů a dalších chráněných autorských děl, jež umisťoval na filehostingové servery. Šlo zejména o nelegální kopie počítačových programů Windows 8 a Windows 7 a dále o různé tituly počítačových her a filmů. „Prokázalo se, že firmám sdruženým v BSA způsobil škodu v hodnotě přesahující 5 000 000 korun. Značnou škodu způsobil i dalším poškozeným firmám, jejichž autorská díla nelegálně sdílel,“ říká Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.

Okresním soudem v Litoměřicích byl Jakub F. odsouzen za porušování autorských práv k trestu odnětí svobody v trvání 3 let s podmíněným odkladem výkonu trestu na zkušební dobu 3 let. Dále mu byl uložen trest propadnutí věci, konkrétně osobního počítače, externího harddisku a zajištěných DVD médií. Rozsudek je pravomocný.

Za 200 tisíc zhlédnutí „příběhu“ bude náhrada škody prominuta

Způsobenou škodu pan Jakub F. není schopen uhradit, a proto se s protipirátskou organizací BSA dohodl na alternativním trestu. Uhradil pouze menší část škody a zbytek vynahradí prací na osvětě spojené s prevencí a riziky softwarového pirátství. Spolupracoval na výrobě videa „Příběh mého pirátství“, které pak bude propagovat na síti YouTube, kde bude muset dosáhnout 200 tisíc zhlédnutí. V opačném případě mu bude hrozit úhrada zbývající výše škody v řádu milionů korun.

Video příběh je k dispozici ke sdílení na webu www.mojepiratstvi.cz a na sociálních sítích Facebook a YouTube. V profesionálně natočeném klipu hraje přímo Jakub F. na základě jím odsouhlaseného scénáře. „Klip realisticky popisuje jeho životní pirátskou peripetii, která pro něj nakonec skončila relativně dobře. Pokud by měl zaplatit několikamilionové odškodnění, finančně by ho to zruinovalo do konce života,“ říká Jan Hlaváč. Snímek natočila filmová společnost FILMZLICINCOMPANY v režii Jaroslava Zderadičky a Daniela Horníka.

„Nelegálně sdílel software, hry a filmy, které si stáhly tisíce, možná desítky tisíc uživatelů. Nyní bude na oplátku sdílet svůj neslavný příběh piráta a varovat tím ostatní, kteří z nevědomosti nebo hlouposti obdobně porušují zákon,“ dodává Jan Hlaváč.

Jakub F.na závěr dodává: „Myslel jsem si, že nedělám nic špatného. Říkal jsem si, že velkým firmám to přece neublíží. Nechtěl jsem za to přeci ani peníze, dělal jsem to pro zábavu. Cítil jsem se ve warez komunitě dobře, něco jsem znamenal. Byl jsem přesvědčený, že jsem příliš malou rybou na to, aby mě někdo chytnul. No ale nakonec mě dostali. Vyšetřovatelé za mnou dokonce přišli do práce.“