Zavřít reklamu

The Division – Recenze

The Division není přesně tím, čím se prezentoval. Ubisoft těží jen z podařené reklamní masáže.

21. 3. 2016    

Recenzovaná verze: Xbox One

The Division mělo asi největší marketingovou propagaci v herním průmyslu za poslední měsíce. Kdo tedy o něm neslyšel, jako kdyby nebyl. Betu jsme již hráli před pár týdny a upřímně velký dojem na mě hra neudělala. Změnilo se to s vydáním plné verze anebo z nás Ubisoft jen tahá peníze na bázi dobré propagace.

Tom Clancy's The Division™ Beta_20160129165527

Zase ten New York…

Příběh The Division je ohrané klišé. Na jednu stranu to nevadí, o ten ve hře stejně téměř nejde. Hra se odehrává v New Yorku, kde vypukla epidemii nebo lépe řečeno pandemie nejhoršího dopadu na civilní obyvatelstvo. Lidé umírali hromadně a město se začalo stávat pustinou bez života a infrastruktury. Nyní už přežívají jen gangy lidí v nezamořených částech města. Zuří zde chaos a bezpráví, jediní kdo to mohou zastavit, jsou agenti organizace The Division. Ti jsou do New Yorku posláni, aby nastolili pořádek.

Příběh se vám trošku ztratí v průběhu hry, neboť se jej nebudete držet stále. Hra nabízí poměrně hodně vedlejších a náhodných misí. Spousta příběhových střípků je rozházeno, různě po herním světě. Jsou to spisy, záznamy, zvukové stopy a mnoho dalšího. Problémem vedlejších misí je ale fakt, že se neustále opakují a nastává tak klasický průšvih, který se v Ubisoftu už pár let nedaří vyřešit.

Tom Clancy's The Division™ Beta_20160129163427

I tak je ale prostředí parádní

Pozoruhodný je však Manhattan. Celý New York ve hře dostupný není. Část se pak odehrává i v Brooklynu, ale to jde opravdu jen o začátek, co by prolog k samotnému hraní. Atmosféra města je skvělá. Jednotlivé části jsou vážně detailní a je tu poměrně různorodé prostředí. Zpracování prostředí je asi největší devízou The Division.

Hra se hraje stejně jako většina dnešních stříleček z pohledu třetí osoby. Kryjete se, střílíte a snažíte se zkrátka přežít v nehostinném prostředí. Zbraní a vymožeností je mnoho. Division však oceníte hlavně v případě, že máte kolegy do hry. Jinak je to opravdu tuctová střílečka. Poněkud se mi na hře nelíbí archetypy, kdy do nepřítele musíte vysypat dva zásobníky, než padne a u bossů škoda mluvit. Trefa do hlavy zde neznamená smrt ale pouze zkrácení na indikátoru zdraví. Toto nepovažuji v dnešní době za ideální řešení přestřelek.

The Division nabízí také možnost vytvořit si charakter, jenže editor je hodně chudý a v podstatě máte u každého prvku asi pět možností. Hlavním rozdílem pak zůstává zejména to, zda chcete hrát za ženu či muže. Velká škoda, tady bychom viděli větší prostor pro realizaci a neběhalo by pak po městě spousta podobných nebo dokonce stejných charakterů v online režimu.

Tom Clancy's The Division™ Beta_20160129174734

Dark Zone to zachraňuje

Velkým lákadlem pro spoustu hráčů je Dark Zone. Zóna, v níž nedostanete nic zadarmo a nikdo vám nic jen tak nedaruje. Oblast je označená červeně a jedná se o ohnisko, v němž epidemie vypukla. Oblast je tak nebezpečná. Nalézá se tam však ten nejlepší loot, proto se sem hráči vydávají. Předměty můžete získat od živých hráčů, ale také od botů. Co ale získáte, musíte odnést ze zóny nebo to nechat odeslat. Často se vám tak stane, že o vybavení a body z Dark Zone přijdete. Nicméně se jedná o zajímavé bojiště, které je hlavně pro zkušené agenty.

Zbraní je mnoho a výhodou je že si je můžete dobře modifikovat. Vytváříte unikáty, jelikož možností úpravy je velké množství a to jak vizuálních, tak i technických. Division hodně zasahuje do RPG žánru, takže se vaše postava vyvíjí za zabité nepřátele a splněné úkoly. Cílem hry je získat 30. level. Zároveň s tím je nutné budovat také svou základnu, díky čemuž se vám otevírají nové schopnosti a také pasivní perky.

Tom Clancy's The Division™ Beta_20160129165309

A dál?

Po získání nejvyššího levelu, a ten přijde dost brzy. Můžete plnit speciální mise – denní výzvy. Ty jsou náročné a zejména bossové vám budou dělat potíže. Nejlépe tedy pokud máte nějaké spoluhráče ke splnění těchto misí. Bohužel další obsah téměř není a tak hrajete jen to samé dokola. Pak je tedy nutné počkat, až vývojáři vypustí dodatečné DLC balíčky.

Vizuální stránka je povedená. Rozhodně se nejedná o žádnou revoluci, ale mapa je detailní a velmi se mi líbí některé z efektů, které Ubisoft použil. Pochopitelně downgrade je na hře viditelný, ale to se nedá nic dělat. Servery jsou poměrně stabilní, takže s hraním není problém a hra jen místy klopýtne na frameratu, jinak je vše v pořádku. Zvuková kulisa je výborná o tom není sporu a ve hře vás jemně doprovází určité skladby hodící se k dané situaci.

The Division je dle mého názoru promarněný potenciál. Hra je v podstatě tuctovou střílečkou v zajímavých a pěkných kulisách, ale to je vše. Není pochyb o tom, že se hra bude prodávat jako rohlíky, ale naše doporučení je se poohlédnout po zajímavějších titulech, které letos vyšly. Snad příště Ubisofte.

The Division nabízí kompletní českou lokalizaci ve formě titulků

Klady

- online prostředí
- úprava zbraní
- Dark Zone

Zápory

- rychle se ohraje
- žádný bonusový obsah
- milion kulek na nepřítele

Hodnocení: 70%