Zavřít reklamu

Super Mariovo TOP 10

Oblíbený knírač je s námi už notnou dobu. Což takhle si sesumírovat jeho návštěvy napříč platformami?

26. 10. 2017    

Mario je bez debat jednou z nejznámějších a nejikoničtějších postav herního průmyslu všech dob. Objevil se ve více jak 200 hrách a je to až k nevíře, ale tento chlapík, původně instalatér, pomalu profesně táhne na neuvěřitelných 40 let. Vybírat z toho přehršle titulů je velmi těžké, proto mějte na paměti, že jde o subjektivní pohled.

 

10. Super Mario Land 2: 6 Golden Coins

Mariovo druhé dobrodružství na handheldu Game Boy vyzrazuje úkol už v titulu. Ano, bude muset získat 6 zlatých mincí, aby získal zpět svůj hrad od svého kamaráda z dětství, Waria, a zlomil jeho kletbu. Ten mu jej vyfoukl, takže náš vousáč má opět o práci postaráno. Pokud něco funguje, tak proč to nepoužít? SML 2 je tak silnou směsicí Super Mario Bros. 3 a Super Mario World. Všech 6 zón můžete odehrát v libovolném pořadí. Prozkoumat tak můžete vesmír, vnitřek strašidelné dýně nebo velkého roboMária. Zajímavý je i mrkvový power-up, který Mariovi umožnil plout kolem překážek.

 

9. Super Mario Bros. 2

V tomto dílu, původně vydaném v Japonsku jako Doki Doki Panic, jste si mohli vybrat hned ze čtyř hratelných postav (Mario, Luigi, Princezna Toadstool nebo Toad) s různými speciálními schopnostmi. Házelo se zeleninou, nepřáteli, objevovali jste elixíry. A to v sedmi světech.

 

8. Super Mario 3D World

Jedna z vůbec nejzásadnějších her z Máriova univerza. Je nejen jednou z nejlepších her na Wii U, ale je brána jako jedna z nejlepších her ze série vůbec. Svět působí větším dojmem, je plný hádanek a esteticky velmi pohledný a různorodý. Nachází se zde spousta známých power-upů k nimž se přidají i nějaké ty nové. A k tomu všemu se k Vám v Super Mario 3D World mohou přidat 3 spoluhráči, což rezultovalo v jeden z nejlepších multiplayerových zážitků v rámci série.

 

7. Super Mario Galaxy

Další z důkazů, že Mario nezná hranic. Tentokrát expandoval do vesmíru, který mu sedne jak krtečkovi kalhotky. Ehm, s kapsami. Létání vesmírem, pochod různými směry, vzhůru nohama, zajímavě řešené logické hádanky, i kamera spolupracovala, jak bylo potřeba. Ačkoliv nebyl Super Mario Galaxy tak zásadní, jako některé jiné díly, tak byl výborně vypilován a přinesl spoustu kreativních možností s hopsáním po vesmírných tělesech.

 

6. Super Mario Bros.

Těžko se sáhodlouze rozepisovat o hře, která měla tak silný dopad na popkulturu a další videoherní budoucnost na mnoho let dopředu. Neohrožený instalatér, který se vydal na dobrodružství plné výzev a hledání alternativních cest, chytil hráče a jen tak je nepustil. I díky návaznosti a postupu hrou, což dříve nebyly běžné vlastnosti her, se ze Super Mario Bros. stala legenda.

 

5. Super Mario World 2: Yoshi’s Island

Jak na tom Mario byl jako dítě? Byl udatný jako v pozdějším věku. Ostatně právě malého Maria tento titul přinesl. Respektive se o něj musíte, během dobrodružství za Joshiho, udatného dinosaura, starat. Plošinovka to byla vskutku rozlehlá a díky ručně kreslené grafice opravdu nádherná.

 

4. Super Mario Galaxy 2

Čím je pro Mário hry ve 2D zobrazení Super Mario Bros. 3, tím je pro 3D Mário hry Super Mario Galaxy 2. Opětovně nešlo o revoluci, ale dotažení myšlenek a nápadů z minulého titulu a zahrnutí věcí dalších. Znovu se zde objevil Yoshi, který společně s dalšími možnostmi posunul řešení hádanek založených na gravitaci na další level.

 

3. Super Mario Bros. 3

Jeden z vůbec nejzásadnějších dílů fanšízy vousatého instalatéra nabídl krom vypilování vlastností předchozích dílů i spoustu výzev, které nebylo vůbec jednoduché pokořit. Proklestit se osmi královstvími tedy nebylo vůbec snadné. Stejně se do poskakování úrovněmi pouštěli hráči znova a znova. A třeba přítomnost speciálních obleků, které dodávaly Mariovi speciální schopnosti, byla trefa do černého.

 

2. Super Mario 64

První opravdový výlet Maria mezi 3D plošinovky vyšel opravdu dobře a dodnes je až překvapivě hratelný. Hřišťátka plná logických hrátek se skvělou fyzikou fungují výborně a dokazují, jakou práci si s jednotlivými elementy vývojáři dali. K tomu je třeba připočítat správně eskalující obtížnost, a tak se není čemu divit, že jde o tak trvanlivý titul.

 

1. Super Mario World

Zdálo by se jako jednoduchý návod – vezmi ty nejlepší vlastnosti z předchozích her a dej je dohromady. Ne vždy se to podaří, u Super Mario Worldu to však funguje na minimálně 100%. Velikost světa je fascinující a možnosti průzkumů jednotlivých úrovní jakbysmet. Ze spousty z nich existuje také více východů, takže průchod jimi je výzvou nejen díky pozicím platforem a zdejší fauně a flóře, ale i z důvodů nalezení dalších cest. Pocit vyjímečnosti budí i rozličné detaily, které byly zapracovány do vizuálu a animací.

 

Jak bylo zmíněno výše – vybrat ty nej tituly z přehršle množství, kde se náš hrdina s čepicí ukázal, je opravdu těžké. Co však lze říci s jistotou je fakt, že se nenajde příliš lidí, kteří by si něco z Mariova univerza nezahráli. A který díl je ten Váš nej?