Zavřít reklamu

Středočeši mají jako první v republice policejní stanice bez policistů

Tisková zpráva

19. 10. 2020    

Policie Pol Point

Tisková zpráva: Malé policejní stanice budoucnosti nevyžadují, aby v nich byli policisté fyzicky. Díky tomu jich může být víc přímo v terénu. Pomocí moderních technologií můžou totiž policejní hlášení a jiné procedury snadno a plnohodnotně proběhnout i na dálku z policejního kontaktního místa pod vedením policisty, který sedí v jiném městě. V pilotním provozu už takto fungují tři policejní kontaktní místa, takzvané Pol Pointy, ve Středočeském kraji. Vznikla díky společnému projektu Policie ČR a společností ALEF, AV MEDIA a Cisco.

Komfortní kontaktní místa jsou ve zděných budovách za zavřenými dveřmi, vedle nichž je obrazovka, kamera, zvonek, mikrofon a reproduktor. Jejich prostřednictvím proběhne první kontakt se vzdáleným policistou, který po krátkém úvodním rozhovoru vpustí člověka do moderně vybavené místnosti. Její součástí je komunikační zařízení Cisco skládající se z kvalitní obrazovky a kamery. V místnosti je také židle se stolem, odkud občan komunikuje s policistou, který sedí ve vzdálené řídící místnosti.

Pol Pointy jsou kompletně vybavené osvědčenou technologií Cisco, kterou používají velké úspěšné firmy po celém světě, ale také státní správa a jiné organizace, pro něž je každodenní spolehlivá a kvalitní komunikace na dálku se skvělým zvukem i obrazem nezbytná,“ říká Vojtěch Přikryl, Business Development Manager, Unified Communications ze společnosti ALEF. Ta kompletní komunikační řešení dodává a má s nimi už více než 20 let zkušeností. Viktor Gyönyör, Senior Sales Consultant ze společnosti AV MEDIA dodává: „Tyto technologie mohou urychlit, zjednodušit a v konečném důsledku i zlevnit komunikaci mnoha úřadů s občany po celé republice.

Jak Pol Point funguje:

Občan může snadno a rychle z kontaktního místa podat jakékoliv oznámení. Nebo zde může například proběhnout výslech. V provozu jsou zatím tři kontaktní místa, na Karlštejně, v Lisé nad Labem a na obecním úřadě v Přerově nad Labem.

„Výpověď jsme schopni efektivně zaznamenat a dále s ní pracovat. Člověk nemusí nic podepisovat, pracujeme jen s nahrávkou. Vytváří nám to v daných lokalitách prostor pro policisty ve výkonu, kteří nemusejí čekat na služebně, ale mohou být užiteční v terénu,“ říká brigádní generál Václav Kučera, ředitel krajského ředitelství policie Středočeského kraje.

Setkáváme se tu s osobami, které nám chodí hlásit různou trestnou činnost, ale někteří se chtějí jen informovat, získat radu,“ doplňuje zkušenosti z prvních týdnů fungování nadpraporčík Jitka Poštulková, policistka Středočeského kraje, která v nových kontaktních místech vzdáleně pracuje a pomáhá občanům.

Pol Pointy jsou první ukázkou, že občané mohou plnohodnotně komunikovat s orgány státní správy bezkontaktně, bezpečně, snadno, rychle a v podstatě odkudkoli. Do Pol Pointů se aktuálně připravuje i zapojení tlumočníků z cizích jazyků, ale i tlumočníků pro znakovou řeč. „Vytváříme systém, abychom například na žádost vyslýchané osoby mohli příslušného tlumočníka online připojit a provést výslech na daném místě,“ odhaluje další blízké plány Václav Kučera, ředitel krajského ředitelství policie Středočeského kraje.

Komentáře nejsou povoleny.