Zavřít reklamu

Sports Champions – Recenze

Sportovní nálož v recenzi Sports Champions!

25. 10. 2010    

Je to tu! Naše první recenze hry pro pohybový ovladač Playstation Move. Jako první jsme vybrali zajímavou kolekci sportů, podobně jako tomu je na konzoli Nintendo Wii. Možná by se dalo říct, že sporty na Wii byly velmi kvalitní, a tak se Sony pouze snaží napodobit úspěch. Ti co však na toto pomyslí, se šeredně pletou, a tak je načase vás vyvést z omylu. No tak tedy, namasírovat svaly, zapnout ovladač, rozcvičit a jdeme na to!

Tak a jdeme na to!

Poté co spustíme hru a zvolíme některý ze sportů, poznáme zásadní rozdíl, oproti sportům na již zmíněné konzoli. Nintendo se totiž kdysi pustilo do bláznivých hříček, či sportů obohacených o nejrůznější pravidla z vlastních dílen. V praxi to znamená, že Sony přináší sporty mnohem tradičnější, zapomeňte tedy na vzdušné bitvy, či street-basketbal. Soňáci na to šli chytřeji a nabízí běžná sportovní klání, která by mohla zaujmout i casual hráče, možná i starší generace. A co, že vlastně nabízí Sports Champions? Nechybí zde lukostřelba, gladiátorský souboj, volejbal, stolní tenis, boccu a frisbee. Navíc každá sportovní disciplína má rozvětvené turnaje, které jsou poměrně náročné na dokončení a my budeme tak čestní a přiznáme k tomu, že jsme je ještě nedokončili. Základní princip veškerých disciplín je samozřejmě obdobný. Stačí zvolit správná tlačítka a k tomu přidat trochu toho pohybu do správného směru. Nutno podotknout, že pohyb, který provádíte, váš herní avatar kopíruje téměř dokonale. Samozřejmě běh a chůze simulovány být nemohou. Pokud však jde o pohyb paží, není žádný problém. Pojďme si ale pro představu dát konkrétnější příklad. Zvolíme například lukostřelbu a ejhle, kámen úrazu. Jelikož vlastníme pouze základní ovladač Move, nemůžeme jistých funkcí využívat naplno. Naštěstí, hra na vás myslí, a tak si vystačíte i s jedním ovladačem. S Movem dostatečně natáhnete tětivu a poté vypustíte nelítostnou šipku. Odhadujeme, že díky navigačnímu ovladači je simulace luku naprosto dokonalá. Zatlačme slzu a pojďme dále.

Sportuju, sportuješ, sportujeme!

Možná právě absence druhého ovladače způsobila, že jsme si lukostřelbu příliš neoblíbili a raději jsme dali přednost sportu poněkud netradičnímu. Jedná se o gladiátorský souboj, v němž je samozřejmě hlavním úkolem přemoci protivníka dobře mířenými údery. Oproti Wii verzi je zde využíván i štít, takže ne každý úder musí skončit nutně na hrudi vašeho nepřítele, či snad na vaší čelisti. Štít je však určen opět pro druhotinu ovládacího zařízení, a tak se kryjete zadním tlačítkem ovladače. Osobně nám přišlo toto klání nejlepší a dáváme za něj výrazný palec nahoru. Další velmi oblíbenou hrou se stal tolik milovaný stolní tenis. Přesnější a dokonalejší simulaci tohoto sportu jsme totiž ještě neviděli a hlavně nehráli. Naprosto precizně a okamžitě je proveden i nejjemnější pohyb vašeho zápěstí, díky čemuž dokážete dávat míčku i pěkné rotace. Nejméně záživné nám pak přišli hody s frisbee. Zde se snažíte správně hodit na cíl, tím je jakýsi šílený koš. Nejnudnějším zážitkem je pak Bocca, která nejvíce připomíná zahradní párty hru Petanque. Zde házíte koulí spodem a snažíte se dostat ostatní koule co nejblíže k sobě. Důležitým faktorem je také snaha dostat soupeřovi koule z blízkosti centrální kuličky. Volejbal příliš nemusíme, ale rozhodně patří mezi záživnější disciplíny. Jde o plážovou verzi a naprosto skvělé je zde zpracování pohybů, kterými hráči zahrávají míče, nebo rozehrávají.

A co páry? Mají si kde hrát?

Co je nutné vyzdvihnout, tak to je Challenge mód, který je opravdovou výzvou. V každém kole se zvyšuje obtížnost a počítají se dosažené úspěchy. Nechybí ani multiplayer pro dva hráče na jedné konzoli, jediné co je nutné oželet, tak to je online multiplayer, který do hry implementován nebyl. Co však nejvíce odliší Sports Champions od konkurence, tak to je její technologické zpracování, kterým totiž sporty u Nintenda příliš nevynikly. Zde postavy vypadají přeci jenom poněkud věrohodněji a realističtěji i včetně samotného prostředí. Díky tomu je na první pohled vše lákavější. Jasně se zde prokazuje schopnost Playstationu 3 vydat ze sebe to nejlepší.

Přichází však důležitý krok a tím je zhodnocení Sports Champions jako celku. Z dosavadních, ozkoušených her, jejichž recenzi přineseme již brzy, můžeme Sports Champions prohlásit za vítěze mezi prvními hrami učenými pro periferii Move. Move je vskutku vynikající zařízení a prozatím pouze tato kolekce sportů využívá jeho možností, tak jak by se mělo. Doufejme, že si z toho další tituly vezmou ponaučení a budou se kvalitou držet na obdobné úrovni. Uvidíme, co přinese blízká budoucnost a jaký bude souboj se senzorem Kinect.

Klady

- Zatím nejlepší hra pro PS Move
- Spousta sportů a disciplín

Zápory

- Chybí online multiplayer
- Časem stereotypní

Hodnocení: 82%