Zavřít reklamu

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales – Recenze

Miles Morales přichází ve velmi dobré kondici!

23. 11. 2020    

Milese po doskoku ozařují světla náklaďáku, odrážející se v loužích kolem hrdiny

Recenzovaná verze: PlayStation 4

Spider-Man je velmi oblíbeným komiksovým hrdinou, a tak není divu, že na PlayStation 4 připravila společnost Sony velmi kvalitní kousek, který před dvěma lety sklidil ohromný úspěch. Insomniac Games společně se Sony tuto sérii vytrhli ze spárů společnosti Activision a vytvořili důstojný titul. Není třeba se nadále rozepisovat o tom, jak perfektní byl titul se Spider-Manem a tvůrci dobře vědí, že kromě druhého dílu je tu spousta příběhů k vyprávění.

Druhý Spider-Man vznikne exkluzivně pro PlayStation 5 v následujících letech, ale studio Insomniac si pro fanoušky připravilo jedno překvapení už nyní. Místo Petera Parkera, který zde hraje druhé housle, tak se hlavní role chopil Miles Morales, což naznačuje už název hry. Tento černošský chlapec byl představen už v původní hře a díky dodatečným DLC získal také pavoučí schopnosti.

Peter Parker odjíždí s MJ na pracovní cestu do Evropy a potřebuje, aby zatím na New York někdo dohlédl. A kdo by to měl svést lépe než Spider-Man? Příběh zde rozbíhá novou zápletku, kdy pochopitelně během Peterovi absence dojde v New Yorku k poměrně nepěkným věcem. Příběh je velmi dobře napsaný, možná mi jen vadily některé detaily, které nechci příliš zmiňovat, ale týká se to vazeb na některé postavy, které byly občas trochu přitažené za vlasy.

Na internetu se strhla poměrně velká kontroverze kvůli tomu, že Spider-Man je právě Miles Morales. Je to dáno jeho původem a mnoho fanoušků si ale neuvědomuje, že takto pavoučí hrdina vystupuje i v komiksech. Jenže jeho osobnost je zde poměrně silná. Pravdou je, že Miles je tak trochu Mirek Dušín jen s trochu lepším vybavením a schopnostmi. Příběh je ale plný humoru, zdrady, pomsty, lásky a přátelství.

Přesně tato esence fungovala už v původním titulu a Miles je trochu jinou verzí Petera, ale prožívá ty samé strasti a úspěchy. Pochopitelně tvůrci nechtěli, aby hra byla totožná s předchozí, a tak má Miles k dispozici některé novinky. Tou největší je využívání schopnosti Venom. Ta mu umožňuje využívat bioelektřinu, čímž může likvidovat efektivně své nepřátele za použití ničivé síly.

Kromě toho je Miles také vybaven neviditelností, což mu umožňuje se dobře skrýt před nepřáteli. Trochu se tím usnadňuje také stealth režim, který funguje velmi dobře. Soubojový systém je opět velmi rozmanitý a nabízí mnoho možností, jak s nepřáteli naložit, což je skutečně skvělé. Nechybí zde opět jednoduchý RPG systém, kdy Miles může vylepšovat své schopnosti.

Opět tak sbíráte zkušenostní body za postranní aktivity a hlavní úkoly, ale také žetony na odemykání nového vybavení a nástroje k tvorbě gadgetů. Město zůstalo v podstatě stejné jako minule, jen s tím rozdílem, že tentokrát je celé zasypané sněhem, neboť se děj nového Spider-Mana odehrává během vánočních svátků. Postranní aktivity vás donutí bojovat se zločinci, likvidovat jejich základny, pomáhat obyvatelům města, sbírat různé sběratelské předměty a mnoho dalšího.

Těžko se dá Spider-Man: Miles Morales porovnávat s verzí pro PlayStation 5. V chodu jsem ji viděl pouze na videích a tam není rozdíl tak patrný, jen s tím, že hra je pochopitelně rychlejší v načítání a nabízí živější město. Co se ale týče verze pro PlayStation 4, tak ta sama o sobě vyráží dech. Sám jsem byl překvapen, jak kvalitní efekty autoři připravili a kam grafickou stránku posunuli dva roky od vydání prvního dílu. Hra je naprosto parádní a rozhodně se tak tvůrci nemusí stydět za takzvaně „parametrově horší“ verzi. Ruku v ruce s tím jde mimořádně kvalitní dabing a ozvučení.

Spider-Man: Miles Morales vydrží hráčům asi tak 10-12 hodin, ale postranní aktivity jim dovolí se kochat krásami New Yorku i dalších 15 hodin. Miles má nově k dispozici také aplikaci, kde jej obyvatelé žádají o pomoc. Jedná se o další postranní úkoly, které však nejsou tak repetitivní a mají naopak svůj vlastní příběh.

Spider-Man: Miles Morales zpočátku vypadal jako obyčejné DLC nebo jen drobný dodatek k původní hře, ale nakonec jde o plnohodnotný titul, který vynahrazuje čekání na plnohodnotný druhý díl. Pokud jste fanoušci Spider-Mana, tak tohle je naprostá povinnost a pokud nejste, tak to koupí této hry ideálně napravíte.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales nabízí kompletní české titulky.

Klady

- hratelnost
- příběh a postavy
- vedlejší aktivity

Zápory

- drobné příběhové prvky

Hodnocení: 88%