Zavřít reklamu

SOCOM 4: Special Forces – Preview

Socom 4 v našem preview

5. 3. 2011    

V dnešní době je herní svět plný stříleček a herní studia, která tyto hry vytváří se vám snaží přiblížit, jak to v opravdové válce vypadá. Popravdě ale pořádných simulátorů války je pomálu a takové Call of Duty nebo Crysis je spíše pojato arcadovým způsobem hraní, možná proto, aby dnešní hráči vůbec hráli tyto hry, protože třeba velký zpětný ráz zbraní by jim znepříjemňoval zážitek z hraní. To ale neznámená, že bysme žádný takový simulátor nenašli, je tu přece česká ArmA, či playstationová exkluzivita SOCOM, která čítá již devět dílů a další nás čeká 19. dubna tohoto roku na PS3. Poslední díl SOCOMU, který se nám mohl dostat pod ruky byl SOCOM: Confrontation z roku 2008. Ten byl zaměřený pouze na multiplayerovou scénu, to se však u nového dílu změní a budeme si moci zahrát i kampaň. Ta vás zavede do jihoasijského města Malaccy, kde se odehrávají všechny obchody mezi Indickým a Pacifickým oceanem. V roli Cullena Graye, člena vojenských jednotek NATO, budete velet čtyřem elitním vojákům. Dva z nich jsou ostřílení borci z Ameriky a další členové jsou korejec Chung a korejka, která si přezdívá Forty-Five. Po pár prvních minutách hraní zjistíte, že rebelská skupina Naga vyhlazuje jednu vesnici za druhou včetně dalších jednotek NATO, které budete chtít pomstít.

Pořádný příběh

Singleplayer bude obsahovat 14 misí, které by podle všeho měly obsahovat i hodnotnější příběh plný zápletek. Za úkol budete mít zlikvidovat již zmiňovaný “ gang “ Naga, který má pět velitelů a vy je musíte do šesti dnů eliminovat jednoho po druhém, ale postupem času zjistíte, že se nejedná pouze o pomatence, kteří mají na práci pouze ubližování druhým, ale o dobře organizovanou společnost. O to aby hra nebyla stereotipní se postará důmyslné taktizování a rozdávání různých rozkazů členům svého týmu. Svoje tažení budete vést přes bahnité jungle, strmá pohoří, ale i slunné pláže to by vám mělo údajně vystačit na krásných 12 hodin. Mezi misemi budete volit s jakými zbraněmi půjde vaše jednotka do akce a doplnit svoji výbavu o nějaké ty zásoby nebo budete moci nalíčit svoje tváře podle prostředdí, ve kterém se budete nacházet, abyste měli co možná nejvyšší šanci na přežití.

Realita nadevše

Hratelnost by měla působit co nejrealněji a tvůrčí studio Zipper Interactive slibuje, že inteligence vaších protivníků nebude primitivní a vojáci se budou krýt za různými bariérami a mezitím promýšlet jak by vás obkličili a vrazili by vám tak kudlu do zad. Vy však budete mít možnost přivolat si na pomoc letectvo nebo dělostřelectvo, aby jste nebyli tak frustrováni a koukli se i na nějaké efekty. Realističnosti bude napomáhat i zníčitelné prostředí. To bude zahrnovat nejen roztřelení nějaké dřevěné bedýnky, ale i velkých objektů jako jsou třeba domy.

Důmyslné online hraní

Nový SOCOM bude obsahovat i multiplayer ten pojme až 32 hráčů. Aby jste svůj tým dovedli k vítězství, tak nebude stačit pouze bezmyšlenkovité střílení po všem co se pohne, ale propracovaná strategie. Jedině tak budete moci zasadit nepřátelskému týmu zdrcujicí ránu. Svoje schopnosti si můžete vyzkoušet na deseti různých mapách, a to ve čtyřech módech, kterými jsou: Suppression ( Team Deathmatch), Uplink (Capture the Flag), Last Defense (obsazování tří klíčových bodů) o čtvrtém módu zatím vývojaři nechtějí nic prozradit. Za zásluhy budete získávat XP body, kterými budete zvyšovat svoje levely a těmi otevírat přístup k novým zbraním, což se ale od ostatních her ničím neliší. Co se ale může lišit od jiných her je podpora nového pohybového ovladače Move, což bude dělat hru více zajímavou.

I přesto, že se hra několikrát odkládala a měla vyjít již v roce 2010, nemůžeme to mít Zipper Interactive za zlé, protože jak vidíte dělají na dost kvalitním titulu, který nám toho určit hodně přinese. Na recenzi hry se můžete těšit v době, kdy hra vyjde, tedy kolem 19. dubna.