Zavřít reklamu

SnowRunner – Recenze

SnowRunner nabízí hodiny skvělé zábavy.

3. 6. 2020    

Recenzovaná verze: PlayStation 4

Ve své podstatě je zarážející, jak může hráče bavit naprosto jednoduchý koncept. A to vozit dřevo z lesa k dychtivým zákazníkům. Jenže ono dřevo není tak snadné odvézt. V cestě vám totiž bude stát kdejaký strom, bahno a další složité podmínky. Jedno vám můžeme říct naprosto jistě. SnowRunner je skutečně dobrá zábava a nebudete jí chtít vypnout.

SnowRunner staví na podobném konceptu, jako předchozí hry od autorů ze studia Saber Interactive. Nicméně, jak už název napovídá, tak se budete muset vypořádat s těžkými povětrnostními podmínkami a těžkým sněhem. Do toho se budete muset brodit bahnem, močálem, potoky a peřejemi. Hra je svým způsobem i velmi slušnou výzvou.

Popravdě jsem Spintires měl spíše za nudnou záležitost, která ničím nevybočuje z řady a příliš mě nebavilo se hře výrazně věnovat. U SnowRunneru to však bylo jiné. Hra mě chytla od samého začátku. Během pár desítek minut se vám dostane celý koncept pod kůži a vy chcete se tím vším brodit, abyste včas a v bezpečí dostali náklad do bezpečí.

Hra je postavena na velice pokročilé fyzice, která umožňuje se naplno ponořit do celého zážitku. Popravdě jde občas o dost náročnou záležitost. Auto se velmi snadno může zaseknout ve sněhu nebo v blátě a není jiného zbytí, než se vytáhnout navijákem k nejbližšímu stromu, anebo se dokonce takzvaně vyresetovat zpět do garáže.

Hra nemá kdovíjak propracovaný příběh, ale nabízí hlavní a vedlejší úkoly. Většina hlavních úkolů se točí kolem převážení ropy. Zbytek je většinou věnován převážení dřeva, opravě strojů a dalších vedlejších aktivit. Pokud budete plnit vedlejší úkoly, tak je velká výhoda, že se vám zpřístupní do té doby uzavřené silnice a zkratky.

Aktivity vám vydělávají peníze, získáváte za ně XP body a můžete si upgradovat také vozidla, která jsou k dispozici. Díky různým vylepšením pak snadněji projíždíte terénem. Hra pracuje na budování dobrého systému odměňování. Podobně jako kupříkladu v Dark Souls máte totiž velkou radost z toho, když se vám podaří splnit cíl a vy pro to budete dělat maximum.

Ve hře jsou tři odlišná prostředí – Aljaška, Michigan a Tajmyr. Aljaška je velmi náročně sjízdná a nedoporučuje se na ni cestovat na samém počátku. Dobrým úvodem je Michigan a Tajmyr je jakási variace na původní Spintires. Odhalování mapy působí trochu jako z assassinské série. Musíte dojet k nejbližší věži a odkrýt tak okolní oblast. Celkem máte k dispozici cca 30 km čtverečních doslova k hraní.

Hra nevykazuje výrazné bugy, ale občas se jí stává, že zamrzne nebo se jí podaří dostat vás skutečně do pozice, kdy se nelze vysvobodit. Titul nabízí i kooperační hraní. Dokonce tak mohou na jedné mapě jezdit až 4 hráči. Bohužel je smutné, že pouze ten který hru založil má zaznamenaný proces ze hry. Grafická stránka je spíše průměrná, ale dobře to vyvažuje solidní ozvučení.

SnowRunner je velice zábavná simulace toho, když taháte těžké náklady. Pro někoho to bude úmorné, ale já se vcelku dobře bavil a spousta hráčů bude. Kdo má rád tyto výzvy, tak se v této hře rozhodně najde. Nicméně se obávám, že pro masy tato hra není zcela určena.

SnowRunner obsahuje kompletní české titulky

Klady

- fyzika
- zpracování přírody
- ozvučení

Zápory

- občasné bugy
- horší grafika
- hra není pro všechny

Hodnocení: 70%