Zavřít reklamu

Shank 2 – Recenze

Shank 2 nastavuje laťku o něco výše než předchozí Shank, a tak není divu že jsme pro vás připravili kvalitní recenzi tohoto titulu.

27. 6. 2012    

Nehodlám vás dnes ohromovat mou znalostí anatomie, kterou stejně nepochopíte – já vlastně všechnu felčarkou moudrost čerpám spíše ze seriálu M*A*S*H. Důležité je, abyste věděli, že všechna krev je červená. Ve hře Shank 2 si krevních destiček užijete ažaž. Tedy pokud se vám při pohledu  na hemoglobin neudělá špatně.

Krevní msta, už zase!

Studio Klei Entertainment uhnětlo v roce 2010 nového odvážného hrdinu. Jmenoval se Shank. Jeho dívka byla zavražděna jeho bývalým zaměstnavatelem. On patřil k cechu zabijáků.  A tak se nebojácný jinoch s motorovkou v levé ruce a s pistolí v pravé ruce vydal na strastiplnou cestu. Respektive vy. Uma Thurman, chci říci Shank, se s lehkostí tanečního mistra proporcoval až k Césarovi (to byl ten nespokojený zaměstnavatel). Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat. Příběh začíná v autobuse. Po přepadu osvobodíte pár zajatců, prosekáte se několika krátkými lokacemi, přeskočíte pár propastí, dáte do hu… papuly několika bossům a je to! Konec nastane zhruba za tři hodinky čistého času. Sbohem a šáteček.Proč by tato sidescrollovka měla vůbec nárok na recenzi a zároveň zbystřit vaše hráčská oka, když je to vlastně taková nedomrlá jednohubka? Tenhle krátký výlet do vnitřností nepřátel však stojí za každou zlomenou kost, kterou láskyplně přerazíte. Přesvědčím vás.

Kilem Ól

Přiznám se, že něco podobného jsem zkoušel před dlouhými lety, konkrétně ve hře Contra. Shank si však vzal to nejlepší z freewarových rubaček/skákaček, a zacelil mezery naivním, ale setsakra stylovým příběhem, hratelností a audiovizuální stránkou. Ovládáte výše zmiňovaného Shanka  (je to takový hispánský John Rambo). Hra nabídne desítky nepřátel, kteří vás budou chtít pacifikovat. Vy je mydlíte noži, elektrickou pilou, pistolemi, granáty a to všechno nejlépe najednou! Před hrou si vyberete vhodný arzenál (změna oproti prvnímu dílu) a jde se na věc. Do místa vám naběhnou nepřátelé, vy je zmasíte, postoupíte dále, znova se vynoří divně se tvářící individua, a vy opět vytasíte nádobíčko. Občas na někoho skočíte, přidržíte, bodnete, seknete, zastřelíte, zkrátka je chcete poslat do pekla. Na konci kapitoly nesmí chybět zpravidla obří boss, který vás překvapivě nemá zrovna v lásce. K jeho likvidaci sem tam použijete i předměty, které se nachází v daném úseku pro tento boj. Shank se samozřejmě umí krýt, jako doplňovač zdraví mu poslouží chladivá tequila. V horních rozích obrazovky jsou vyvěšeny panely ukazující zdraví. Ovládání skrze klávesnici není kdovíjak příjemné. Nedivím se, že na osobní počítače nevychází kousky jako God of War apod. Po hodince bušení do mezerníku a jemu podobných, toho budete  mít po krk. Při hraní doporučuji spíše ovladač. Časté řetězení komb budiž pak vaší odměnou. Kromě kampaně je zde zastoupena celá řada achievmentů a mód Survive.

.

Mexikánský komiks

Hra eskaluje po grafické stránce. Hra malovaná částečně štětcem působí bravurně na všechny smysly, a ačkoliv zde prim hraje červená barva, určitě si všimnete také jiných odstínů. Nejblíže má stylizace ke slavnému seriálu Afro Samurai. Grafika okolí výborně stínuje syrovému obsahu hry. Animace ve videích jsou povedené. Oceňuji kvalitní dabing i cit pro vložení vtipu do dialogů. Potěší i malá náročnost na hardware. O doprovod se stará skupina skvělých kytarových rifů.

 

Shank 2 je dobrým pokračováním nově zavedené značky. Obtížnost hry je sice místy hodně vysoká, avšak i to můžete brát jako fajn retro přístup. Čirá akce hezky plyne, grafická stránka  je prostě neodolatelná, a celkově vzato jde o velmi povedený akční titul. Hra nemá dlouhé trvání, ovšem zážitky z ní si uchováte dlouho. Je to vskutku povedený kousíček dezertu. Doporučuji si ke dvojce záhrát první díl, aby vám Shank dělal radost o něco déle.

Klady

- Monstrózní akce
- Grafické zpracování
- Bohatý sortiment zbraní
- Pár dobrých nápadů

Zápory

- Ovládání skrze klávesnici
- Tuze krátka herní doba
- Málo skákacích pasáží, absence puzzlů

Hodnocení: 81%