Zavřít reklamu

Recenze WD Black P10 Game drive: Dodejte své konzoli nové místo pro hry

Potřebujete rozšířit úložiště své konzole? Máme pro vás super řešení.

26. 4. 2020    

V dnešní recenzi se společně podíváme na příslušenství, které by nemělo chybět ve výbavě žádného konzolového hráče. Konkrétně se totiž podíváme na externí disk WD_Black P10 Game drive, který je dokonale uzpůsobení hraní her a díky své kapacitě jich dokáže pojmout nepřeberné množství. Starosti pramenící z nedostatku úložného místa tak můžete hodit za hlavu. 

Technické specifikace

Jak jsem již psal v úvodu, externí disk WD_Black P10 Game drive je primárně určený pro rozšíření úložiště herní konzole, popřípadě vašeho počítače. Jedná se o klasické 2,5” HDD s přenosovými rychlostmi až 140 MB/s, což je po hraní her naprosto dostačující hodnota. Co se pak týče kompatibility, disk je možné připojit konkrétně k Xboxu One, PlayStationu 4, PC s Windows 8.1 či novějším nebo k Macu s macOS 10.11 nebo novějším. 

Na disku P10 naleznete jediný port a to sice USB Micro-B, do kterého se zapojuje přibalený kabel, jenž má druhou koncovku v podobě USB-A. Tento kabel slouží jak k přenosu dat, tak samozřejmě k napájení disku, který vás o tom, že je napájen ujistí skrze LED diodu na své přední straně. Nic dalšího nás na disku po technické stránce zřejmě nezaujme, avšak na škodu to rozhodně není. Víc  totiž zkrátka nepotřebujete. 

Disk je dostupný ve standardní WD Black edici ve 2 TB, 4 TB a 5 TB variantách, v edici WD Black pro Xbox One pak ještě ve 3 TB a 5 TB verzi. Jeho cena začíná na 3099 korunách za 2 TB verzi, kterou jsem i já testoval. 

Design a zpracování

Přestože disk dorazil v relativně velké krabičce, svými rozměry jej lze zařadit spíše k těm menším. Jeho rozměry jsou totiž jen 12 cm x 9 cm x 1,5 cm, díky čemuž si můžete být jistí, že vám vedle konzole či počítače nezabere téměř žádné místo a v případě nutnosti jej bez problému skryjete například za konzoli k její kabeláži. Osobně si však myslím, že naprostá většina z vás bude naopak disk vystavovat na odiv světu, jelikož se designově náramně povedl. 

Jelikož se jedná o disk z edice Black, je celý černý a po vzoru ostatních produktů se tváří jako kovový, ačkoliv je plastový (byť plast působí skutečně bytelně). Jeho design bych pak přirovnal zřejmě například k přepravním kontejnerům používaným na lodích. Černé tělo disku pak rozbíjí bíle natištěný název produktu a edice, ze které pochází. Jelikož mám podobný, řekněme industriální, design opravdu rád, asi se nebudete divit, že mi při pohledu na P10 srdce zaplesalo blahem. Disk totiž vypadá zkrátka skvěle a vedle Xboxu, se kterým jsem jej testoval, působí spíš jako ozdoba, nežli příslušenství. 

Kdybych se pak měl zhodnotit stránku zpracování, dal bych výrobci jedničku s hvězdičkou. Disk totiž působí velmi kvalitně a ani při detailním zkoumání jsem na něm nenašel prvek, který by mi vadil například kvůli jakémukoliv nedoléhání či něčemu podobnému. Super je i to, že je disk velmi dobře vyvážený, díky čemuž působí v ruce opravdu příjemně. Jasně, moc často jej přenášet nebudete a tudíž jsou tyto věci svým způsobem zbytečné. Na mě však působí tak, že si i zde dal výrobce záležet, aby byl uživatelský zážitek z disku co možná nejlepší. 

Testování

Jelikož jsem příznivcem Xboxu One, disk jsem testoval spolu s ním. Při jeho prvotním připojení se jako již tradičně zobrazila nabídka formátování, které je nutné pro funkčnost disku vykonat. Já šel disk testovat se hrami, takže jsem zvolil formátování právě na ně. Jakmile jsem tak učinil, disk byl prakticky okamžitě připraven na testování, jelikož se promítl do celkového úložiště Xboxu. 

Testování spočívalo prakticky jen ve dvou věcech – konkrétně zápisu her na disk a hraní her z něj. První test měl odhalil, jak si disk vede z hlediska rychlosti v reálném světě. Ten se totiž mnohdy od dat výrobců vcelku dost liší. A jak si tedy disk stál? Velmi dobře. Hry s velikostí desítek gigabajtů totiž zapisoval opravdu rychle. Například při kopírování hry Assassin’s Creed Unity, které zabírá přes 40 GB úložiště, jsem se dostal na velmi slušných 8 minut, což není vůbec špatný výsledek. Rychlost vás tedy rozhodně limitovat nebude.

Pokud by vás pak zajímalo spouštění her z disku, to je stejně instantní jako když hru spouštíte přímo z interního disku konzole. Při hraní her pak nemáte též šanci poznat, že hra běží z připojeného externího disku a nikoliv z interního úložiště. Super je i to, že přestože se jedná o HDD, je velmi tiché a tudíž vás při hraní nebude prakticky vyrušovat. V porovnání s hučením Xboxu je zvuk P10 výrazně tišší, což je vzhledem k tomu, že i samotný Xbox hučí velmi tiše, jistě dobrá zpráva. 

Resumé

Hodnocení disku WD_Black P10 Game drive je pro mě po týdnech testování opravdu jednoduché. Jedná se totiž o perfektního parťáka každého hráče, který vás díky své kapacitě nenechá a technickým specifikacím nenechá v žádném případě na holičkách. Jeho cena sice není nejnižší, avšak produkt si jí dokáže vzhledem ke svým kvalitám bez problému obhájit. Pokud tedy sháníte kvalitní externí disk ke své konzoli či počítači, je WD_Black P10 Game drive ideální volbou.