Zavřít reklamu

Pro evolution soccer 2012 – Recenze

Recenze propracovaného fotbálku.

5. 11. 2011    

Fotbaloví fanoušci se již celá léta přou o to, kdo je vlastně králem toho kulatého nesmyslu. Boj probíhá na všech platformách a zdá se, že to ještě nějakou dobu potrvá. Osobně já jsem znaven z těchto žabomyších válek protože: 1. pokud je produkt dobrý, nabízí zábavu a blíží se záměrně realitě, tak nemá smysl chtít nic jiného a za 2. ledová plocha je stejně lepší než trávník! J Připadá mi to jako nelítostný souboj mezi Joem Frazierem a Muhammadem Alim. Dnes ale FIFA i PES jsou si už tak podobní, že by se spíš hodilo přirovnání k ukrajinským boxerským bratřím Kličkům. Oba dva nemají žádnou další konkurenci a spoustu vlastností mají naprosto identických.Můj kolega Lukáš Vám nastínil před pár týdny kvality dítka od EA Sports. Já si beru na paškál druhého gladiátora v tomto mači a doufám, že si nakonec vyberete to pravé. Takže mám trenky, dres, kopačky, nové tetování na krku, gel ve vlasech…

Zápas začína v kabině

Menu se od posledního ročníku nezměnilo téměř vůbec. Zelené tónování nahradila barva modrá. Tváří se pro nejnovější ročník stal C. Ronaldo z Realu Madrid. Messi musel ustoupit, a mediální kampaň vzal na sebe jeho největší konkurent. A že si to hodně užil! Nabídka obsahuje základní možnosti, jak si zahrát s balónem. Nechybí zde exibice, Champions league, Copa Santander Liebartadores, sezóna, poháry, fotbalový život, tréninkový režim atd. Poslední jmenovaný nabízí oproti starším ročníkům skvělé možnosti, jak vypilovat nejrůznější taktiky, kombinace, nahrávky do běhu, ve stoje, přímé kopy, rohy, bránění, útočení a spoustu dalších věcí. Pro nováčky jasná volba.

Náš denní chlebíček

Kampaně standartně nabízejí spoustu hodin čiré „čutálistické atmošky.“ Vymodelování svého vlastního profíka je o něco propracovanější než kdysi. Facku do tváře FIFY dává PES u Ligy mistrů a její jihoamerické sestřičky. Pozdvihnout nad hlavu jeden z těchto artefaktů moderního fotbálku je ta správná motivace, obzvlášť když do zdárného cíle se prokoušete s oblíbeným týmem. Zamrzí absence Plzně. Žádný „lachtan“ Horváth, rychlík Petržela, vlasatý Jiráček ani slovenské duo Bakoš, Ďuřiš. Rovněž nechápu zmizení Chelsea z této soutěže (Abramovič asi nezaplatil Yakuze). I tak je licencovaných týmů v základu dost. Přibila mezi evropské ligy také portugalská nejvyšší soutěž. Obtížnost je vyvážená. Samozřejmě těžší level je hned poznat. Bránění je podstatně složitější a ani nájezdy na soupeřovo území není snadnou procházkou do gólmanovy sítě. Strojová přesnost volných kopů nepotěší. Zvlášť, když oponent dostane tuto možnost těsně před koncem utkání. Šibenice se pak velmi často zavlní. Ovládání je logicky těžší na PC, jelikož kličkování vyžaduje pořádně hbité prsty a ocelové nervy. A někdy zkrátka chybí klávesnici cit jako u gamepadu na takovéto kejkle. O to větší výzva to je. Rozhodčí i se snaží, ovšem občas karty lítají sem tam. Offsidy by mohli také pískat benevolentněji. Pohled u penalt se zlepšil na koukání přes rameno, brankáři nicméně opět nechytají rány doprostřed a při zápasech buď chytají jako bozi nebo pustí laciné góly. Musíte mít hodně štěstí, aby se Vám rozporuplné momenty vyhnuly. Klady ovšem zaslouží sprint a únava (i rychlý hráč v minulém ročníku neutekl daleko a všichni hráči se unavili ve stejnou dobu, což realitě nenahrávalo). Slastný pocit Vás provede u variabilních gólu a akcí. Novinkou je ovládání více hráčů naráz. FIFA to zkoušela, ale dost možná na to Konami půjde jinak. Dobrý je i Coop s kamarádem. On-line hraní se fajn, bohužel nenabízí toho tolik co FIFA a je v tomto směru dále.

Za zvuků wuwuzel

Atmosféra a dynamika však PES staví do jiné úrovně a mám z toho fakt radost. Pohyby jsou oproti sérii FIFA vybroušenější a nepůsobí toporně. Těšíte se na nové góly, fauly, zákroky brankářů a všeho, co k tomu patří. Ozvučení je na výborné úrovní. Až mě mrazí ze znělky Ligy mistrů. Graficky je to trošku slabší a FIFA může být na své zpracování hrda. U PES to není až tak hrozné, ale zub času působí vždy a všude. Obličeje jsou velmi realistické. Moc dobře to ale nedopadlo s diváky. V budoucnu by se na nich mělo zapracovat. Ubíjející je komentář pana Championa a Beglina. Ten už jsme tu měli hned několikrát. Ani soundtrack nepatří k tomu nejlepšímu až na pár výjimek. Prostě se Vám žádná nezapíše do paměti na dlouhé měsíce či roky Pro př. NHL muzika byla daleko větší „odvaz.“ Ale i FIFA hraje na stejnou notu, takže je to asi dnešní trend. Někdy Vás může pozlobit i kamera. Nastavení v tomto segmentu není tak rozsáhle jako u konkurence.

Ten příběh nekončí…

Shrnuto, podtrženo, PES je stále výborná fotbalová záležitost. Sice nemá žádný náskok oproti chlapcům z EA, ale pokud neusne na vavřínech, mohl by (alespoň na PC) se stát králem této kolektivní řežby hry. Stále chybí loga, dresy, jména, ale vše se dá opatchovat. FIFA vede v on-line režimu a má momentálně více nápadu, jak oživit hratelnost. Na druhou stranu technické problémy spojené s instalací apod. se u FIFY projevily dost zásadně a nevím, proč si autoři nedají na tohle větší pozor. PES se takovéto problémy (zatím vždy) vyhnuly. A to je také dobře. Slovy Míry Bosáka „To je škody, to je škody“, nezbývá, aby oba dva manšafty dokázaly v budoucnu přinést nejen dobrý fotbal, ale i odstranit co nejvíce chyb hned napoprvé. Zahrajte si a uvidíte, jaká vůně trávníku voní lépe. Fotbalu zdar!  

Klady

- Atmosféra a hratelnost
- Tréninkové možnosti hry
- Spousta soutěží
- Žádné technické problémy

Zápory

- Zastaralý engine, slabší hudba
- Rozporuplní gólmani a arbitři
- Slabší on-line režim než u FIFY
- Zase chybí licence

Hodnocení: 85%