Zavřít reklamu

Playstation 5 versus Xbox Series X. Jaká herní konzole bude lepší?

Komerční sdělení

29. 6. 2020    

Letošní závěr roku se ponese ve znamení příchodu konzolí nové generace. Své novinky včetně parametrů už představili dva největší hráči ve světě her – Microsoft a Sony. Plánujete obměnit svého herního parťáka? Přečtěte si naše malé srovnání a zjistěte, kdo z tohoto souboje tentokrát vyjde jako vítěz.

Sony i Microsoft zatím o ceně konzolí zarytě mlčí, a hráčům tak zbývají pouhé spekulace. O pořádný poprask se na začátku června postarala britská pobočka Amazonu, která údajně omylem na svůj e-shop zalistovala nový Playstation 5 a to s cenovkou necelých 600 liber. Pokud by se ceny nových konzolí pohybovaly opravdu v přepočtu kolem 18 000 Kč, pro řadu herních nadšenců bude nákup nové konzole bez nebankovní půjčky nereálný. 

Výkon

Obě konzole skrývají pod kapotou pořádný výkon. Xbox Series X stejně jako Playstation 5 bude mít 8jádrové procesory, těšit se tak můžete na špičkový grafický výkon, videohry ve 4K, rychlé zpracování i neuvěřitelně živý pocit z hry. Oba výrobci se tentokrát snažili zkrátit nahrávací obrazovky na minimum. Playstation 5 nabídne SSD disk s rychlostí 5,5 GB/s, zatímco Xbox Series X operuje s číslem 2,4 GB/s. Na druhou stranu, Microsoft svou konzoli vybavil o něco výkonnějším grafickým čipem. 

Design a gamepad

Playstation 5 bude mít tradiční design ve tvaru „věže“ v bílém a černém provedení s modrým podsvícením. Naopak Microsoft vsadil na minimalismus v podobě černé krychle. V čem má Xbox opět jednoznačně navrch je gamepad, který je ergonomický, skvěle se drží a poskytuje parádní herní zážitek. 

Exkluzivní hry

Je těžké jednoznačně rozhodnout, která konzole má lepší hry. Pokud jste však zapálení hráči, pak je pro vás jasná volba Playstation 5, který se oproti Xboxu pyšní bohatou zásobou titulů. Ať už je to kultovní God of War, dobrodružný Uncharted nebo akční Horizon Zero Dawn. Během prezentace nové konzole navíc zároveň Sony představilo rovnou dalších 25 her, na které se mohou fanoušci těšit. 

Co se týče parametrů, mají obě konzole skvěle našlápnuto, rozhodující tak bude cena a nabídka her. Až první recenze od profesionálů však ukážou, jak velké budou rozdíly v grafice a plynulosti hraní v reálu. Xbox má sice na první pohled lepší technické vlastnosti, vychytávky Playstationu ale možná hráče potěší více.