Zavřít reklamu

PES 2013 – dojmy z demoverze

PES 2013 – dojmy z demoverze

1. 8. 2012    

 

Asi by se zastavil čas, kdyby letos opět nevyšly nové fotbálky FIFA od EA a PES z dílny KONAMI. Letos své trumfy jako první představil PES 2013 skrze demo z tohoto týdne. Demoverze před finální hrou budou ještě další dvě, ale čím se budou obsahově lišit, není známo. Nicméně i tak jsem se se pro vás pokusil sepsat dojmy z hraní PES 2013, kde vidím největší přednosti a na čem by ještě měli chlápci v KONAMI zapracovat. Nuže, pusťme se do toho. Srovnávat budu s FIFou 12, možná trochu nefér, ale EA své demo vydává vždy cca 2 týdny před plnou verzí, takže s ničím jiným se vlastně ani srovnávat nedá. A minulý PES 2012 doma bohužel nemám 🙁

FYZIKA

Olé. Trefa hned z první. To, čím se FIFA 12 prsila před svým vydáním a co nakonec bylo největším failem hry, to funguje v PES 2013 skvěle. Hra respektuje různé atributy fotbalistů (váha a výška) a s Neymarem proste Chielliniho nepřetlačíte. Fakt ne. Tohle mělo fungovat už minulý rok ve FIFA 12, ale upřímně, kolikrát se vám stalo, že Tevez přeskočil vašeho nejvyššího obránce a zavěšil hlavou? Bláznivá fyzika možná pomohla EA v popularitě, když fanoušci zaplavili youtube stovkami videí s „FIFA faily„, nicméně dívat se na přepadávající hráče přes sebe zrovna není to, za co jsem každoročně ochotný zaplatit přes tisíc korun.

S vyladěným enginem jdou ruku v ruce také rozhodnutí rozhodčích a ve FIFA 12 se, jak to říct jemně, pánové s píšťalkou v ruce mýlili za zápas vícekrát, než pan Šíp při prognóze výsledků českých fotbalistů na nedávno ukončeném EURO. Zatímco na druhé straně barikády to vypadá, že rozhočí vytáhne kartičku teprve, pokud si dovolíte opravdovou prasárnu. (v minulých dílech si šlo vybrat rozhodčího dle jeho povahy a benevolentnosti k faulům, snad to půjde i letos a já budu moci praktivovat svůj oblíbený ostrovní styl fotbalu)

Nechci malovat Baroše na zeď, protože EA se dušují, že Impact Engine bude letos kompletně opraven, nicméně něco mi říká, že na skvěle fungující engine PES 2013 letos zkrátka mít nebudou.

HRATELNOST

Ok přiznám se, PES jsem hrál už od dob Playstation 1 a nikdy bych si nepřipustil, že bych mohl hrát tu „arkádu“ od EA. Nicméně časy se mění a stejně tak šla kvalita FIFA nahoru až do té doby, než PES kompletně předčila. Hráli jste ale nové demo PES 2013? Já jsem se po každé povedené akci, ikdyž neskončila brankou, cítil tak odměněn! Poprvé jsem měl pocit, že opravdu má smysl, koho postavíte do zálohy a odkud že mají vznikat akce a že nestačí jen mít v týmu hráče s rychlostí 90+ a prostě to nějak uběhat.

PES má navíc rozhodně pomalejší tempo vytváření akcí. A to je možná ono, co se mi na něm letos tak líbí. Při hraní fotbálku od EA jsem měl pocit, že místo kopané hraju ping pong a vyhraje ten, kdo dostane míč třemi dotyky od obránce do sítě (pokud tedy váš útočník aktivně nezaběhne 20 metrů za obrannou linii soupeře). Tím rozhodně nechci říct, že PES není arkáda, protože ona to tak trochu arkáda je, ale zdá se mi, že je ten poměr s určitou realističností namíchán drobet lépe, než u konkurence. (opět ale nechci předbíhat a těším se, co v demu předvede FIFA 13)

PES taky trochu do karet hraje jakási jedinečnost každé akce a střely. Snad se mi nestalo, abych v zápase překonal několikrát soupeře stejným fíglem a věděl, že si s tím engine hry neporadí a akce skončí gólem.

Co mi dále udělalo velikou radost je možnost přepnutí se na hráče v pokutovém území při zahrávání rohových kopů. Nabíhání na hlavičky tak dostává úplně nový rozměr. Palec hore!

GRAFIKA

Jeden moudrý muž kdysi řekl, že hrát hry kvůli grafice, je jako koukat na porno kvůli zvuku. Grafickou stránku se hodnotit neodvažuji, protože každá z her má něco do sebe – PES má podle mě vymakanější modely hráčů, zatímco FIFA vede v grafickém provedení menu a všech těch malých serepetiček okolo. U obou her se navíc logicky očekává, že budou vypadat lépe a to půjde dokola až do té doby, než přijde nová generace konzolí (a tam si to zase zopakujeme).

LICENCE

Ok tady je to jasné. PES 2013 sice za posledních pár let udělal v licencování klubů signifikantní krok dopředu, ale na EA to stále nestačí. Pokud sáhnete po fotbalu od KONAMI, budete se kromě národních týmů muset spokojit pouze s kluby z italské Serie A, francouzské Ligue 1, holandské Eredivisie a španělské BBVA. Postugalsko zastupují 3 kluby a v anglické Premier League je to ještě horší. Tam si „licencovaně“ zahrajete pouze za Man Utd, zbytek budou tvořit kluby jako Man Blue, East London a podobné do té doby, než pro vás někdo nedá dohromady Option File, kterým tento problém vyřešíte 🙂

Na druhou stranu, pokud tak strašně toužíte hrát za třetiligové Burnley, či turecký Bursaspor, nezbyde vám nic jiného, než si stejně, jako minulý rok, pořídit čutanou od EA. Přece kvůli nečemu tam ty kluby musí být, opovažte se za ně nehrát! (v jednom z rozhovorů „off the record“ se hlavní designér FIFA 13 prokecl o tom, že EA chystá speciální FIFA All Stars verzi, ve které budou pouze 4 kluby – Barcelona, Real Madrid, Man Utd a PSG, kteří si zaplatili exkluzivní práva ve hře být. Člověk z EA to odůvodnil tím, že podle online statistik stejně hráči za jiné kluby nehrají).

 

Tak to jsou mé dojmy z prvního dema PES 2013, snad jsem vás mým psaním moc nenaštval, ale já už takový zkrátka jsem 🙂 KONAMI do světa vypustí ještě jedno (či snad dvě) dema a v půlce září by se k nám měla dostat na zkoušku i FIFA 13, takže fotbalu zdar a zase se uvidíme u recenze jedné z těchto (zaručených) pecek.