Zavřít reklamu

Otázka soukromého a veřejného cloudu je stále nezodpovězena. Co je tedy lepší?

Na internetu se stále válčí ohledně toho, zdali je lepší soukromé nebo veřejné cloudové řešení. Dá se vůbec tato otázka nějakým způsobem zodpovědět?

28. 4. 2019    

Na internetu se stále válčí ohledně toho, zdali je lepší soukromé nebo veřejné cloudové řešení. Abyste byli v obraze, tak pod pojmem soukromé cloudové řešení si můžete představit domácí NAS server, který máte doma, například od Synology. Veřejné cloudové řešení je poté klasický cloud, který představují služby jako je iCloud, Google Drive, DropBox a další. V dnešním článku se podíváme na to, v čem mají obě tyto řešení své výhody a nevýhody. Také se pokusíme zodpovědět si otázku, které z těchto řešení je vlastně lepší.

Privátní cloud vs veřejný cloud

Pokud se o zálohování dat a všeobecné využívání cloudu zajímáte, tak jistě víte, že je téma soukromý cloud vs veřejný cloud, velice žhavé. Uživatelé rozdílných služeb se stále obhajují v tom, že právě jejich řešení je lepší. Mají k dispozici hned několik argumentů, kdy některé jsou samozřejmě správné, jiné však naprosto zcestné. Obě řešení mají rozhodně co nabídnout. Veřejný cloud je v dnešní době velice populární. Nemyslím si však, že slovo „populární“ jde ruku v ruce se slovem „soukromí“. Veřejný cloud je velice jednoduchý na používání a mnoho jeho uživatelů si právě stojí za tím, že mají všechna svoje data k dispozici kdekoliv na světě, a to hlavně se stabilním připojením a rychlostí. U soukromého cloudu máte tu jistotu, že máte zařízení se svými daty doma a ať se stane, co se stane, tak vaše data nejsou odkázána na nějakou společnost, ale pouze na vás. Obě řešení mají své výhody a nevýhody a pokud si myslíte, že časem vznikne pouze veřejný a nebo pouze soukromý cloud, tak jste naprosto vedle.

Od bezpečnosti privátních cloudů…

Největším benefitem je v případě privátních cloudů bezpečnost. Jak už jsem jednou řekl, tak přesně víte, kde jsou vaše data uložena. Osobně moje Synology tepe nad mojí hlavou na půdě a jednoduše vím, že když na půdu vyšplhám a podívám se, tak zde stále bude, společně s mými daty. Aby se k datům někdo dostal, tak by muselo dojít k odcizení celého zařízení. Avšak i kdyby došlo k odcizení zařízení, tak se stále nemusíte ničeho bát. Data jsou uzamčena pod uživatelským heslem a jménem a navíc máte ještě další možnost si data zvlášť zašifrovat. Taktéž je zde jakési riziko požáru a ostatních živelných pohrom, avšak to samé hrozí i u veřejných cloudů. Pořád si nemohu pomoci, ale i přesto, že veřejné cloudy musí plně respektovat zákony a plnit kdejaké normy, tak se pořád cítím lépe, když jsou mé data několik metrů ode mě, než aby byly uloženy na druhé straně polokoule.

Synology DS218j:

…přes nezávislost na rychlosti internetového připojení…

Mezi další skvělou vlastnost, kterou v Česku oceníme, je nezávislost na rychlosti připojení. V případě, že máte vaše NAS zařízení umístěno v síti LAN, tak nemusíte řešit to, jestli bydlíte na vesnici a máte nejpomalejší připojení k internetu v celé republice. Rychlost přenosu dat se v tomto případě odvíjí od propustnosti sítě, potažmo rychlosti pevného disku, který je v NAS nainstalován. Nahrávání obsáhlých souborů na cloud tedy může trvat doslova pár sekund. V 99 % případů bude vždy lokální přenos dat rychlejší, než přenos dat na vzdálený cloud, který je limitován rychlostí vašeho internetového připojení.

…až po cenovku.

Mnoho uživatelů také usuzuje, že veřejný cloud je oproti tomu privátnímu levnější. Záleží na tom, kolik za veřejný cloud platíte. Je nutné si uvědomit, že v případě veřejného cloudu odvádíte každý měsíc (nebo každý rok) určitou částku společnosti, která jej provozuje. Pokud si však zakoupíte vlastní NAS stanici a budete provozovat privátní cloud, tak jsou náklady pouze jednorázové a prakticky se o nic dalšího nemusíte starat. V poslední době se navíc ukazuje, že cenový rozdíl mezi veřejným a soukromým cloudem není tak závratný. Mnoho světových společností uvádí, že si za podobnou cenu, jako stojí veřejný cloud, dokázalo sestrojit privátní cloud. Navíc se ukázalo, že i kdyby veřejné cloudy snížily svou cenu o 50 %, tak by stejně více než polovina společností stále zůstala u privátních řešení. Prakticky jde o to, že na privátním cloudu můžete mít uloženo několik terabajtů dat naprosto zdarma. Pronajmout si u nějaké společnosti cloud o velikosti několika terabajtů vás vyjde opravdu draho.

I veřejný cloud si však své uživatele najde!

Největším důvodem, proč byste tedy měli využívat veřejný cloud, je přístup prakticky kdekoliv na světě, kde je připojení k internetu. S tím samozřejmě souhlasím, avšak Synology si tento fakt uvědomilo a rozhodlo se, že to nenechá jen tak. I ze Synology si můžete udělat jakýsi veřejný cloud, a to pomocí funkce QuickConnect. Pomocí této funkce si vytvoříte účet, díky kterému se k vašemu Synology můžete taktéž připojit kdekoliv na světě.

Momentálně žijeme ve světě, ve kterém se asi jen tak sjednocení veřejných a privátních cloudů nedočkáme. Prakticky je to vlastně i nemožné. Nemůžete totiž přinutit všechny uživatele veřejných cloudů, aby si všechna svá data stáhli na privátní cloudy, to jednoduše nelze. Můžu vás tak ujistit, že obě formy cloudu zde budou k dispozici ještě pekelně dlouho. Je tak jen a jen na vás, pro jaké řešení se rozhodnete.

Závěr

Na závěr si jen troufnu říct, že otázku soukromého a veřejného cloudu jednoduše zodpovědět nelze. Obě řešení mají své plusy a mínusy. Nejlepší je si však uvědomit své priority. Pokud chcete mít 100% jistotu, že máte svá data jen a jen ve svých rukou pod zámkem a v bezpečí, měli byste zvolit privátní cloud. Pokud však požadujete rychlý přístup k vašim souborům odkudkoliv, nezáleží vám na tom, kde jsou vaše data uloženy, tak se nabízí využití veřejného cloudu. Pokud se však rozhodnete pro soukromý cloud, tak byste určitě měli sáhnout po Synology. Společnost Synology se totiž snaží o to, aby vaše data byla ještě ve větším bezpečí a zároveň svým uživatelům nabízí další benefity, které jim dokáží ušetřit spoustu práce a času.