Zavřít reklamu

Nové grafické karty od Nvidie se nejspíše dočkají odložení

Nvidii bylo jedním z největších OEM výrobců vráceno přes 300 tisíc čipů grafických karet.

22. 6. 2018     Zdroj

Ještě před pár dny jsme vám psali novinku o tom, že bychom se nových grafických karet od Nvidie měli dočkat už ve třetím kvartálu letošního roku. Uběhlo ale pár dnů a situace se obrátila téměř o 180 stupňů. Nvidie má totiž v poslední době vcelku veliké trable – grafické karty od této společnost prostě a jednoduše nemají odbyt.

Zaprvé je to tím, že těžební horečka nedávno skončila a všichni čekají na to, co se bude dít a kam se celý „kryptosvět“ posune. Zadruhé nejsou grafické karty od Nvidie momentálně pro nikoho nikterak zajímavé. Nvidia totiž už druhým rokem používá stejnou architekturu a nepodporuje nejnovější technologie, jako tomu naopak je například u konkurenční společnosti AMD, která je dle mého názoru momentálně ve světě grafických karet oproti Nvidii napřed. Poslední, třetí aspekt, který lidi odrazuje od pořízení grafických karet od Nvidie, je cena. Karty od Nvidie jsou stále nepochopitelně předražené, i když se už jedná vcelku o „staré“ kousky.

Až 300 tisíc čipů bylo vráceno zpět Nvidii

Včera se na světlo světa dostala zpráva, že velcí OEM výrobci grafických karet Nvidie mají přeplněné sklady. Konkrétně jeden z Taiwanských OEM výrobců musel přes 300 000 kusů čipů vrátit zpět Nvidii. Dle této zprávy nemají OEM výrobci o další čipy od Nvidie zájem. A to ne na pár dnů, ale po dobu několika měsíců, dokud se sklady nevyprázdní.

To Nvidii dovádí k tomu, aby představení grafických karet s novou architekturou odložila na neurčito. S největší pravděpodobností se tedy těchto nových grafik nedočkáme v Q3 2018. Nejspíše tomu tak bude na sklonku roku 2018, tzn. buď v Q4 2018 a nebo v tom horším případě až v prvním kvartálu příštího roku.

To výrazně hraje do karet konkurenční společnosti AMD, která letos představí své nové grafické karty vyrobené 7nm výrobním procesem. AMD tak získá pomyslnou korunku a dostane se do vedení před Nvidii.