Zavřít reklamu

Need for Speed Shift 2: Unleashed – Preview

Adrenalinové preview na Shift 2

17. 2. 2011    

Nejnovější díl známé série Need for Speed s podtitulem Shift 2 Unleashed má být podle tvůrců opravdový autentický závodní simulátor. Proto se vydání tohoto náhledu pozdrželo o celé dva týdny. EA si totiž stanovila velice ambiciozní cíl: Shift 2 bude stejně veliký jako Gran Turismo nebo Forza Motorsport. Fyzika hry je velice realistická, aby hráči vážně uvěřili tomu, že jezdí opravdové závody. A nejenom to, zážitek ze závodů má umocnit i pohled z helmy a také obrovský výběr vozidel i tratí z celého světa.

Jako opravdický závodník

Hráči jsou zvyklí na pohled z kokpitu auta, ale Shift 2 jde ještě o krok dál. Díky pohledu přímo z helmy závodníka se zážitek ze hry ještě více umocní. Obzvlášť při řízení v zatáčkách, kdy máte neobvykle nakloněnou hlavu. Zmocní se vás pocit, který jste nikdy nezažili, tedy pokud vážně profesionálně nezávodíte. Pří vysoké rychlosti u vás dojde zase k tzv. tunelovému vidění, které je velice zkreslené. U srážky uvidíte naopak roztřesenou kameru, což bude pro většinu lidí určitě velice vzrušující.

Pestrý výběr aut

Ve hře je asi přibližně 120 vozidel. Oproti obrovskému výběru ve Forze nebo GT to spíše připomíná parkoviště za barákem. Ale upřímně, kdo potřebuje desítky modelů Skylinu nebo VW Lupo? Hlavně si přijdou na své fanoušci takových žihadel jako jsou Porsche 911 GT3 , Lamborghini i Aston Martin. A pokud se vám ani ty nezdají, můžete použít nějaký ten tuning. U kterého se vážně vyřádíte, abyste si svoje autíčko pořádně vyladili k dokonalosti. Nakoupíte vylepšení motoru, podvozku nebo převodovky a navíc se můžete odreagovat během nastavování tlaku v pneumatikách, pružinách i aerodynamiky. Všechny tyto a mnohé další motoristické serepetičky jsou obsaženy v Shift 2. Díky tomu se budete cítit jako v pravé simulaci závodních automobilů.

Agresivní jezdci

Co ovšem vývojáři zapomněli vyladit, je rozhodně umělá inteligence protihráčů. To že se během jízdy dopustí chyby je v pořádku, ale jejich agresivní chování už v úvodních závodech bude nejspíš pro mnohé frustrace. Opakovaně vás vytlačují na boční stěny tratí nebo jim není ani cizí velice ošklivý záškodnický útok zezadu. Až tak, že to není ani legrační a už vůbec ne zábavné. Sice si užijete pěknou řádku bouraček a vyzkoušíte si tak modely poškození, ale k čemu to bude, když si pořádně nezajezdíte. Doufejme tedy, že ve finální hře budou protihráči jezdit férově a ne drasticky vůči vašemu závodníkovi.

Co je a není reálné

Po grafické stránce hra velice pokročila vpřed. Model vozidla zůstává překvapivě velmi dobrý i vizuální stránka je kvalitní. Ovšem pozadí není až tak realistické, jak by se mohlo na první pohled zdát. Hráči určitě rozeznají nepatrné rozdíly a sami tak dojdou k závěru, že pozadí není přesvědčivé. Během noci jsou ale závody mnohem hezčí. Obzor se stává nepostřehnutelným a nápadné jsou jen světelné efekty. Zde totiž poznáte co znamená: „Noc je ještě mladá“. Noční závody jsou velice adrenalinové, což jste mohli vidět už v prvních ukázkách na Shift 2. Budete si tak připadat jako Noční jezdec a to se vším všudy.

Kariéra profi závodníka

Kariéra bude opět využívat bodový systém zkušeností, ale narozdíl od předchozích her, mohou hráči při dokončení závodu také získat nějaké ty bodíky, a to i když dojedou klidně poslední. Hra je tak přístupná i pro méně zdatné hráče bez řidičáku nebo bez jakýchkoliv zkušeností ze simulátorů automobilových závodů. Každý si tak vydělá nebo nasbírá body. Jenže to znamená, že můžete projít celý režim kariéry a nezúčastnit se třeba driftu nebo prostě něčeho, co vám zrovna moc nepůjde.

Poslední kolo

Shift 2 Unleashed boudou nejspíš pro některé hráče ty nejodvážnější i nejintenzivnější závody této herní generace. A pro ostatní zase další velice povedené závody aut. Když to shrneme máme tady na jedné straně kupu různých vozidel i tratí, povedený pohled z helmy závodníka a taky skvělou fyziku hry. Na druhé straně ovšem hra postrádá příběh a pořádné pozadí, co ale nepostrádá jsou velice dotěrní a agresivní závodníci. Což bohužel není klad ale snad se to do finální hry zlepší. Jak jste si určitě všimli nebylo zde napsáno nic o tratích, což hned napravím. Jako závodník se podíváte do takových koutů světa jako je prosluněné Miami, exotická Šanghaj a mnohé další. V tratích se autoři určitě inspirovali i hrou Hot Pursuit a nejenom u tratí ale i u vozidel či ovládání. Krom toho se na vývoji hry podíleli i skuteční profesionální jezdci.

Ve hře je obsažena i novinka Autolog. Což je taková řidičská sociální síť, která je plná různých inovací a simulačních stylů. Tato hra bude hlavně o drsných závodech plných zajímavých zpestření a doslova novým pohledem na samotné tratě a jezdce. Jak to celé dopadne uvidíme až 31. března, kdy má NFS: Shift 2 Unleashed vyjít v Evropě.