Zavřít reklamu

Naučí nás Red Dead Redemption 2 vnímat stejně filmy a hry? Možná ano

Co je víc – hry nebo filmy?

21. 11. 2018    

Red Dead Online

Kdybych se vás zeptal na to, zda jsou podle vás uznávanější filmy nebo hry, co byste odpověděli? Vsadím se, že většina z vás by odpověděla, že filmy. Upřímně, nedivil bych se. O filmech se totiž ve světě hovoří daleko více, investuje se do nich mnohem více peněz a lidé, které se v této branži pohybují, jsou mnohdy miláčky statisíců fanoušků, což se však například o vývojářích pracujících na skvělých hrách říci nedá. Red Dead Redemption 2 však ukázal, že by se mělo na tyto dva světa začít pohlížet stejně.

 

Není žádným tajemstvím, že měla kovbojka v hlavní roli s pistolníkem Arthurem snový startovací víkend, za který byla schopna vydělat těžko uvěřitelných 725 miliard dolarů. Právě u této částky se ale musíme chvíli zastavit. Je totiž vyšší než u mnohých filmů za první promítací víkend. A to skutečně výrazně. Například filmová pecka Avengers: Infinity Wat si za první promítací víkend vydělala “jen” 640 miliard dolarů, což je mimochodem nejlepší zahajovací víkend ve filmové historii. Přestože je však nejlepší, na Red Dead Redemption 2 značně ztrácí. I tak je však svým způsobem před hrou upřednostňována a těší se většímu zájmu. Proč? Zkrátka proto, že je to film. Klasický film. 

I na Red Dead Redemption 2 se však dá svým způsobem nahlížet jako na film. Hra je totiž propracovaná do nejmenších detailů a scény, které se v ní odehrávají, jsou doslova pastvou pro oči. Za srdce však nechytne jen obrazové zpracování, ale i soundtrack, který se též velmi povedl. Podtrženo, sečteno – hra by se mohla v těchto aspektech s filmy klidně rovnat. Oscary si však přesto neodnese, jelikož se zas a znova jedná “jen” o hru. 

Uvidíme, jak se bude celkový pohled na hry a na filmy vyvíjet v budoucnu. Bylo by však poměrně zajímavé, kdyby začala brát společnost hry jako kus umění, který je srovnatelný právě s filmy. Přestože může trvat vstup na tuto cestu roky nebo možná desítky let, jednou na ní herní průmysl vkročit může a kdo ví, třeba si své místo na výsluní, které bude ve stejné rovině jako filmy vydobude.