Zavřít reklamu

Mortal Kombat X – Recenze

Návrat bojové legendy proběhl ve velkém stylu! Mortal Kombat X je zatraceně dobrá rubačka!

24. 4. 2015    

Recenzovaná verze: PC – testováno na modelu: MSI GS60 2PC-616CZ Ghost

Herní série Mortal Kombat je tu s námi již dlouhá léta. Za tu dobu se dočkala spousty nejrůznějších dílů. Momentálně na pulty prodejen dorazil Mortal Kombat X. Mortal se rozhodl zaútočit i na naše herní monitory. My jsme se pustili do jeho plnohodnotného zrecenzování. Má smysl si pořizovat nejnovější přírůstek do bojové série?

Jaký příběh? Tady se bojuje!

Příběhovou stránku v novém Mortalu příliš nehledejte. Ano je tu, ale nejedná se o prim. Autoři jej do hry zakomponovali, nicméně vám nevydrží na příliš dlouho. Je zde spíše zaměření na jednotlivé postavy, abyste se s nimi trochu seznámili a hlavně si vyzkoušeli jejich pohyby a útoky. Návaznost na předchozí děj je tu spíše jen okrajová a vše se odehrává 25 let po prvním turnaji. Tentokrát hra v rámci kampaně, alespoň vše nečlení do klasického turnaje.

Kromě nováčků, mezi nimiž je například Cassie Cage nebo Kotal Kahn, se na scéně objeví, také staří známí. Mezi těmi nechybí Scorpion, Sub-Zero, Raiden, Kitana či Johnny Cage. Výjimkou je zde Goro, který byl dostupný jen v rámci předobjednávek, dá se však očekávat že bude časem zpřístupněn i ostatním. Dá se říci, že každý z protivníků má své pro i proti. Nestává se však, že by některý z bojovníků byl rapidně silnější, jde pouze o taktiku, jakou na protivníka použijete. Větší výjimkou je Goro, který může občas působit poněkud silnějším dojmem.

Fatality

Parádně jsou ve hře zpracovaná Fatality. Hráč má pocit, že může druhého opravdu zlikvidovat důkladně. Díky X-Ray pohledu vidíte, jak protihráči praskají kosti, či jak mu lámete páteř. Problémem může být přílišná brutalita. Pochopitelně je ale zábavné sledovat tato příšerná zranění. Pravdou je, že jsou občas za hranicí snesitelnosti, ale k sérii tento fakt neodmyslitelně patří.

Hratelnost běží na stále stejném principu jako předchozí díly. V podstatě jde jen o to, umlátit své protivníky k smrti, případně k tomu využít vhodné fatality. V arénách máte navíc možnost využít předmětů, které se válí v prostoru, což jsou různé zbraně či předměty, které vám umožňují nepřítele řádně zranit. Různých hmatů, chvatů a úderů je ve hře spousta. Doporučujeme tedy použít ovladač, který vám hru usnadní. Díky tomu snadněji využijete i comba, ta jsou pak velmi smrtící.

Mortal Kombat X i přes svou novotu stále běží na enginu Unreal Engine 3. Ten je však upraven tak, že má velice solidní modely postav, ostré textury a brilantní stíny včetně nasvětlování scény. Ačkoliv se tedy jedná o stejný engine, na němž svého času běželo i první Gears of War, tak v průběhu let byl engine mnohokrát upravován. Díky tomu hra vypadá skvěle. Efekty jsou parádní a zejména brutální fatality si opravdu vychutnáte.

Multiplayer je třešničkou na dortu

Desátý díl kromě singleplayerové kampaně a dalších výzev nabízí i multiplayerové režimy, které přidávají spoustu zábavy. Nejvytíženějším režimem bude pochopitelně 1 vs. 1, kdy se dva hráči postaví přímo proti sobě. Nicméně hra nabízí i další režimy. Pak jsou tu také režimy King of the Hill anebo pak týmové bitvy. Bohužel multiplayer se ještě potýká s nějakými drobnými problémy. Zpočátku bylo spojení opravdu tragické, nyní se vše ustálilo, ale občas stále dochází k výpadkům a chybám.

Speciálním režimem je ve hře Faction Wars. Tento režim je poněkud pasivním, jelikož běží v pozadí. Vy si zvolíte jednu z frakcí, kterých je celkově 5, a následně jí pomáháte stát se tou nejsilnější. Všichni hráči desátého Mortal Kombat se totiž mohou přidat do jedné z frakcí a díky různým výzvám, které autoři připravili, máte možnost ovlivnit pořadí samotné frakce. Některé výzvy se mění dokonce i v rámci dne, je tedy možné že pokud jste už hráli Mortal v daný den, tak odpoledne na vás bude čekat nová výzva. Tento režim se nazývá Living Tower.

Mortal Kombat X je velice dobrou bojovkou která vás zabaví na dlouhé hodiny, jelikož nabízí spousty soubojů a výzev. Grafická stránka je naprosto brilantní a přidanou hodnotou pro hráče je zejména přílišná brutalita, která hru v jistém smyslu dělá mnohem zábavnější. Pokud vám tedy chybí v repertoáru nějaká z bojových her, tak byste Mortal Kombat X neměli vynechat. Až dorazí Tekken 7, tak to bude mít těžké.

Klady

- komba a boje
- online režimy
- arény a bojovníci
- zpracování

Zápory

- technické potíže
- přehnaná brutalita

Hodnocení: 88%