Zavřít reklamu

Metro: Redux – Recenze

Metro: Redux je vynikající kolekcí dvou Metro her. Pořidit či nepořídit?

22. 9. 2014    

Recenzovaná verze: Playstation 4

S next-gen předělávkami se v poslední době roztrhl pytel a mezi nimi přifrčelo i staré dobré Metro. Kromě toho že autoři připravují nový díl, který zřejmě bude oznámen příští rok, tak bylo remasterováno Metro 2033 a pak také novější díl Metro: Last Light. Pochopitelně že snazší konverze byla v případě Metro: Last Light, ale i Metro 2033 vypadá skutečně k světu. Přivítejte Metro: Redux.

Metro 2033

Začněme tedy chronologicky. V roce 2010 se dostala na trh perfektní hra Metro 2033. Z mého osobního pohledu i dosti nedoceněná. Vyšly verze pro PC a Xbox 360. Bohužel tehdy museli majitelé konzole Playstation 3 pouze marně čekat. Hra zaznamenala velký úspěch a to zejména díky své hratelnosti a zasazení.

Rusové a ukrajinci toto prostě umí. Jak jde o jadernou apokalypsu (možná proto se pořád tak snaží vyvolat kýžený konflikt), tak nemají konkurenci. Jak už to ukázal STALKER, tak i Metro ukazuje, že tato tématika je jim blízká. Obě hry vychází z univerza Metro, které vytvořil Dmitry Glukhovsky. Ten má na kontě knihy – Metro 2033 a Metro 2034, aktuálně připravuje Metro 2035.

Metro 2033 se drží přesně dle knihy. Sledujeme příběh Arťoma, který žije v moskevském metru, tak jako ostatní obyvatelé, kteří se sem po jaderné válce uchýlili. Jenže přežití v metru je závislé i na tom, jak si dokážou lidé poradit na povrchu. Pokud potřebují léky, náboje, zbraně a nějaké to konzervované jídlo, musejí nahoru a tam na ně čekají mutanti. Lidský druh nebyl jediný který přežil, a tak kromě klasických krys, naráží denně na zmutované potvory, které vznikly z radiačního spadu.

Arťom touží po tom stát se lovcem a má k tomu blízko, nicméně jej trápí jakési podivné bytosti, co si říkají Temní. Ti se objevují náhle, navozují mu nepříjemné sny a jejich cíl je neznámý. Arťom společně s ostatními je vyslán aby se Temných nadobro zbavil.

Metro 2033 se dočkalo komplexního překopání od základů. Autoři hru předělali do nového enginu, který byl použit u Metro: Last Light a také přinášejí pár novinek. Předělán byl systém střelby, takže se nyní lépe míří a samozřejmě střílí. Byl předělán i krycí systém a také byla upravena inteligence nepřátel, ti již nejsou tak pitomí. Taktizování je tedy o něco lepší a dá se toho náležitě využít.

Metro 2033 mohu jen doporučit, jde o velice kvalitní kousek, který již díky atmosféře mám o něco raději než díl druhý. Pokud jde o postapokalyptickou tématiku, tak lepší hru byste jen těžko hledali.

Metro: Last Light

Dostáváme se nyní k druhému dílu s názvem Last Light. Jakou má souvislost s knihou Metro 2034? Inu žádnou. Tentokrát se autoři již rozhodli jít zcela vlastní cestou, a tak se události mění. Hlavním hrdinou je opět Arťom. Ten se stal hraničářem a daří se mu vcelku dobře do doby než jej opět začnou dohánět noční můry. Jedná se znovu o Temné, kteří jej volají a snaží se mu něco sdělit.

Vy patříte do bratrstva nejlepších bojovníků jménem Sparta a asi vás nepřekvapí, tedy pokud jste hráli předchozí díl, že na vás v jednom kuse útočí komunisté a nacisté, kteří taktéž okupují podstatnou část podzemního systému a vedou tam jakési vlastní říše. Vše se zkomplikuje už na samotném začátku. Ukáže se, že jeden z Temných nakonec přežil, teprve mládě. Vaším úkolem bude jej vystopovat a zlikvidovat. Ale jak to už známe, vše se v jednu chvíli zvrtne a vy se probouzíte až na nacistické stanici.

Více z příběhu už asi nebudeme vyzrazovat. Kupodivu nabízí zvraty a dějová zápletka vám vydrží na nějakých 8-9 hodin čistého času. Samozřejmě vše stupňuje případná vyšší obtížnost, neboť prvně jsme hru prošli na normální. Je to právě příběh, který i když není nic nového pod sluncem, vás protáhne celou hrou a budete stále napnutí, jak to vlastně celé skončí. Co se pak týče náplně hry, ta je v podstatě totožná jako minule.

Co je zásadní změnou oproti původní verzi, tak to je fakt že hra nyní obsahuje i veškerá DLC už v základu. Můžete tedy soupeřit i online. Tím je však myšleno ale jen skóre v celkovém žebříčku, kdy střílíte hordy nepřátel. Pak jsou tu mise za tři vedlejší postavy – Chána, Annu a Pavla. S Annou si vezmete na starost první část hry s odstřelovačkou, s Chánem je to příběhové rozšíření a s Pavlem budete utíkat nacistům. A pak je tady větší samostatná kapitola, která vás zavede do pavoučího doupěte a zhruba hodinu se v něm budete klepat strachy. Pro mě asi nejlepší přídavek hry.

Metro: Redux nelze než doporučit. Vynikající kolekce sestávající z perfektních her. U mě s novou grafikou o chlup vítězí starší Metro 2033, které má lepší atmosféru. Nicméně na dlouhé večery byste jen těžko hledali lepší zábavu. Fanoušci Metra mají jasno a ti co ne, tak ať pro Redux spěchají, jedná se o jeden z nejlepších remasterů pro next-gen.

Klady

- nový obsah
- grafika
- parádní hratelnost
- herní doba

Zápory

- nic zásadního

Hodnocení: 90%