Zavřít reklamu

Metaverse dostává nové rozměry: Na jejím vývoji pracuje už i úspěšné herní studio Epic Games, které vybralo 2 miliardy dolarů

Komerční sdělení

14. 4. 2022    

Metaverse se pomalu stává skutečností a giganti napříč odvětvími si z ní snaží alespoň kousek ukousnout. Velký úspěch slaví známá herní společnost Epic Games, která získala důvěru investorů jako je Sony či KIRKBI a podařilo se jí vybrat 2 miliardy dolarů. Do čeho je bude investovat a jak se chce podílet na rozvoji metaverse? 

Investici do Epic Games si nenechali ujít ani velcí hráči 

Epic Games si získalo pozornost především kvůli své nejznámější hře Fortnite, kolem které se před pár lety strhla doslova mánie. Žádná společnost si však nevystačí pouze s jedním úspěchem – pokud tedy nechce upadnout v zapomnění.  

Společnost má však i další esa v rukávu. Tím prvním je jedna z největších platforem pro vytváření her s názvem Unreal Engine, která konkuruje takovým gigantům, jako je Microsoft nebo Valve. Teď se chce angažovat i do rozvoje čím dál tím diskutovanější metaverse. 

Tu si běžní uživatelé mohou představit jako upgradovanou verzi internetu ve 3D, kdy se budeme moci z reálného světa přesunout do virtuální reality. I když to zní jako z nadupaného sci-fi filmu, jsou společnosti již velmi blízko k tomu, aby tuto vizi uskutečnily. 

Práce na takto pokročilé technologii však stojí nemalé peníze, a proto Epic Games potřebovalo finanční injekci. Nakonec se jí ale podařilo přesvědčit velké hráče na trhu a vybrat od nich celkem 2 miliardy dolarů. Ty jí poskytly rovným dílem dvě společnosti, a to Sony a KIRKBI, které se netají svým zájmem o virtuální realitu a metaverse. 

Metaverse pro hráče všeho věku 

Kromě toho, že se hodnota Epic Games zvýšila na úctyhodných 31,5 miliardy dolarů, mohla se společnost zaměřit na plánování svých dalších kroků. S tím ji samozřejmě pomáhají i její nový partneři, kteří jsou pro ni v tomto ohledu klíčoví. 

Sony do společnosti investovalo již v minulém roce, přičemž je patrné, že si chce připravit úrodnou půdu právě na poli digitálních a virtuálních služeb. Nedávno to totiž potvrdila i její akvizice úspěšné vývojářské společnosti Bungie. 

Podobně přemýšlí i holdingová a investiční společnost KIRKBI, která vlastní i legendární LEGO. Jejím cílem je vytvořit ve spolupráci s Epic Games jedinečné prostředí, které bude bezpečné zejména pro děti. Ty podle prohlášení společnosti mohou prostřednictvím metaverse krom jiného rozšiřovat svoji kreativitu a učit se spolupráci s ostatními. 

Nová technologie nedá spát i dalším společnostem

Epic Games aktuálně přemýšlí o metaverse pouze jako o prostředí, kde se budou scházet hráči z celého světa a tvořit neustále se rozvíjející komunitu. Najdou se ale i společnosti, které chtějí v metaverse vybudovat celou ekonomiku. 

Této vize se drží například herní společnost Roblox, která by chtěla v budoucnu poskytnout svým uživatelům možnost využívat v metaverse její virtuální měnu Robux. V souvislosti s tím se začíná čím dál tím častěji spekulovat i o využití kryptoměn či NFT. Podobně přemýšlí i společnost Meta (bývalý Facebook), která předpokládá, že plnohodnotná verze metaverse bude dostupná do pěti či deseti let. 

Ve světě virtuální reality se angažují i další společnosti napříč odvětvími. Kromě technologických gigantů, jako je Microsoft, Alphabet či Nvidia, do ní investují i společnosti, do kterých byste to zprvu neřekli. V metaverse se tak pomalu rozkoukává například Nike, Samsung či JPMorgan.