Zavřít reklamu

Metal Gear Rising: Revengeance – Preview

Série Metal Gear se vrací v čele s Raidenem. Je to ale ještě Metal Gear Solid, tak jak jej známe?

24. 7. 2012    

O nejnovějším díle Metal Gear Solid ságy jsme už jednou psali v preview. Nicméně od té doby se toho hodně změnilo a nejen že Hideo Kojima do hry už nijak nezasahuje, ale dokonce celý jeho tým přenechal původní Metal Gear Solid: Rising studiu Platinum Games (Bayonetta). Ostatně není se čemu divit, že se Kojima od tohoto spin-offu distancoval. Hra prošla kompletní proměnou a její hratelnost je teď úplně jiná. Hra se navíc i přejmenovala. Jaký tedy bude Metal Gear Rising: Revengeance?

Jak tedy působí Metal Gear Rising na první dojem? No, upřímně dost rozpačitě. Platinum Games už se nesnažili o zachování původního konceptu od Kojima Productions a šli cestou dle Bayonetty. Hra už jednoznačně nebude mixem akčních pasáží a stealth prvků, které hrály do teď v sérii prim. Nyní půjde o čistokrevnou rubačku, kde můžete rozsekat téměř cokoliv a tím se pošvihat až na samotný konec. Ostatně dalo se čekat, že Platinum Games to udělají dle svého a sluší se připomenout, že jde o spin-off k původní sérii, takže se útočí i na fanoušky kteří s MGS ještě nepřišli do styku.

Kde je Snake?

Hlavním hrdinou bude Raiden. Ano, ten neoblíbený blonďák z druhého dílu a vynikající a smýšlející cyber-ninja ze čtvrtého dílu. Původní koncept hlásil, že hra bude časově zasazeno do období mezi Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty a Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. I to bylo změněno a nakonec se s Raidenem shledáváme až v době po událostech ze čtvrtého dílu. Dá se očekávat návrat některých postav v sérii, i když jich nebude přehršel. Vampa jsme již v trailerech viděli, nicméně s přítomností Solid Snakea bychom nepočítali.

Raiden by měl disponovat novými schopnostmi, jež dosud neměl. Ostatně i jeho vizáž vypovídá o tom, že to od posledního dílu neměl snadné. Můžeme očekávat, že se poohlédneme více do jeho dětství a také možná zjistíme i něco o tom, co skutečně bylo mezi druhým a čtvrtým dílem, ale hlavní dějová linie se zaměří až na osudy poté. Ale dopředu se dá vyloučit, že by nás čekalo tak promyšlené filozofické dílo, jako jiné díly předtím. V nejrůznějších zemích po celém světě zuří občanské války. Všude se promenádují kyborgové a všemožné jednotky. Raiden je zde najat soukromou vojenskou organizací, která mu zadává pokyny o tom, které známé či klíčové osobnosti má zachránit.

Rozsekám tě jako meloun!

Celkově tedy zatím nic co by nás zvlášť uchvátilo, ale necháme se překvapit. Hratelnost by měla být jednoduchá. Dostanete cíl a dostaňte se k němu. Údajně by občas mělo být ve hře možné se někam dostat nepozorovaně a někoho nenápadně odpravit, ale hlavní náplní bude přímočará akce, kdy Raiden čapne svou katanu a rozseká, na co přijde. Občas zde bude i možnost zpomalení času, kdy pak Raiden dostane možnost přesně určit jakým způsobem onu věc či protivníka rozsekat. Perfektně si vyladíte pohyby a potom vše zrychlíte, čímž dojde k masakru. Hra vůbec má být dost brutálním kouskem.

I přes všechnu tu šílenou odlišnost od původní ságy se Hideo Kojima a jeho tým z Kojima Productions rozhodli na hru dohlížet z producentské pozice. Zajišťují tedy, aby celé univerzum neutrpělo více než by mělo. Tudíž by se nám neměla dostavit úplně bezmyšlenkovitá hra. Ostatně pokud jde o Bayonettu, tak ve svém oboru šlo o prvotřídní akci, nicméně u MGS to vadí hlavně kvůli tomu, jaký styl byl dříve zde vyznáván.

Velkou revolucí ale bude zřejmě bojový systém. Už jen z trailerů je vidět, že Raiden zvládá neuvěřitelné množství, pohybů, triků a výpadů. K tomu všemu už zmíněná serepetička díky zpomalení daného okamžiku a je jasné že jako akce nebude Metal Gear Rising: Revengeance špatnou hrou. I samotné zpracování je na velmi vysoké úrovni a skutečně bude konkurovat nejlepším hrám svého žánru poměrně hravě.

Jaký tedy skutečně nejnovější přírůstek do série Metal Gear bude, se zatím nedá určit. Určitě mu dáme šanci a dá se předpokládat, že půjde o bravurní rubačku. Na tu druhou stranu je tu velké zklamání z toho, kam až série zašla, a to i přesto že jde o vedlejší spin-off. Mimochodem se již objevily spekulace, že díky změně názvu z Metal Gear Solid na Metal Gear Rising se dá očekávat, že v případě úspěchu bude Revengeance pouze prvním dílem nové samostatné série za Raidena. Pokud jste však neohroženými zastánci Metal Gear Solid ságy a očekáváte příchod pátého dílu, sledujte naše zpravodajství v průběhu srpna, šušká se o tom, že nás oznámení tohoto díla čeká v souvislosti s 25. narozeninami série. Metal Gear Rising: Revengeance ještě nemá konkrétně stanovéné datum ani po mnohaletém vývoji a následné předělávce, nicméně měli bychom se ho dočkat na v průběhu roku 2013. Hra vyjde jen na konzole PS3 a Xbox 360, původně plánovaná PC verze byla zrušena.