Zavřít reklamu

Lost Planet 3 – Recenze

Lost Planet 3 přináší ledovou planetu, spoustu nepřátel a značnou dávku stereotypu.

8. 9. 2013    

Recenzovaná verze: Xbox 360

Mnoho firem dělá různé kroky. Jenže povětšinou se snaží o to, aby jejich produkt byl o to lepší a zákazníci po něm lačnili. Společnost Capcom se však domnívá, že je lepší vzít vše, co dříve fungovalo a dát to pryč. Vždyť to můžeme udělat jinak ne? Tak to zkusme. Vynikajícím příkladem podivných změn byl nemastný a neslaný Resident Evil 6. Bohužel i Lost Planet 3 jde jeho příkladem a servíruje podivnou výpravu na dalekou planetu.

Tohle už tu jednou bylo

Hned na začátku můžeme říct, respektive napsat (záleží na úhlu pohledu), že Lost Planet 3 je totální vykrádačka hry Dead Space 3. Jelikož jsme Dead Space 3 hráli a recenzovali, tak můžeme potvrdit, že to dokonce občas působí, jako kdybychom byli zpět na zamrzlé planetě Tau Volantis. Jenže rovnou vás můžeme zklamat, že tak šťastně jako v druhém případě, tato recenze neskončí.

Příběh hry byl již představen dříve. Odehrává se ještě před prvním Lost Planet. Díky tomu i tato rapidní změna podmínek. Vůbec nepočítejte s okrasnou džunglí jako v druhém díle či pestrými lokacemi. Všude jen led, sníh, bílo a hrozná zima. Vy jste jedním z těch, kteří se vydávají těžit důležité suroviny pod záštitou společnosti NEVEC. Vaší domovinou je první stanice vybudovaná zde lidmi, nesoucí název E.D.N.III. Hlavní postavou je Jim Peyton, který se na tuto práci nechal najmout zejména z finančních důvodů, aby mohl v budoucnu zajistit rodinu, až se za ní vrátí.

Hromady nepřátel proti jednomu horníkovi

S příběhem je to tak napůl. Není vyloženě špatný, ale nepřináší žádné větší zvraty. Spíše tu je. Víte, proč tu jste, co je vaším úkolem, ale jinak se to točí, kolem zajeté klasiky. Jim brzy zjistí, že všechno není úplně v pořádku a navíc se musí vypořádat s všemožnou havětí okolo a věřte nebo ne, tihle hmyzací jsou otravní nadvakrát. Celý děj je vyprávěn retrospektivně v rámci zachování tajemství, nebudeme prozrazovat více. Často se budete dozvídat nejrůznější informace od vaší ženy skrze video-vzkazy, ale také přes nejrůznější záznamy atd.

V předchozím odstavci jsme nastínili, že nepřátelé jsou zde strašně otravní. A to skutečně platí. Otravní jsou už tím, že na vás zkrátka útočí. No aby ne, od toho tu jsou, jenže jejich další vlastností je vás rozpálit doběla tím, jak s nimi bojujete. Většinou jde o to, že se na vás sesype hromada nepřátel a vy máte dost malou šanci, že větší bitvu zvládnete na poprvé. Nepřátelé se řítí z otravných hnízd, která je třeba neprodleně uzavřít, jinak jejich příval neskončí. Navíc je velmi častým jevem, že vás hra nažene do úzkých a vy nemáte kam uhnout. Mnohdy je také lepší, než se s některou bitvou otravovat a trápit, zkrátka nepřátele oběhnout a jít dál, pokud tady ta možnost je.

Je totiž velmi frustrující, když vás brouci zabijí a ne že by hra načetla moment těsně před bitvou. Checkpointy jsou povětšinou půl minuty až minuty zpět, přičemž za onen čas se nic neděje a vy musíte jen projít určitou lokaci. Je to otravné a únavné. Souboje s bossy jsou na tom stejně zoufale. Ono když bojujete s velkým broukem, kterému znatelně musíte ustřelit obě klepeta je v pořádku, ale že mu musíte pak střílet do zadních krovek asi tak dalších 10 minut, než padne, to vás humor přejde. Často totiž nabudete dojmu, že možná máte udělat něco jiného, ale nikoliv, většina soubojů je jen o tom střílet tam kam máte, dokud ten neřád nepadne.

Mačkej, až se z toho zblázníš

Naprosto iritující je zde funkce rychlého mačkání tlačítek, která už nás vytáčela u Resident Evil 6. Každou chvíli na vás skočí nepřítel a vy se s ním musíte vypořádat tak, že mačkáte rychle jedno tlačítko a následně se analogem snažíte zamířit nožem na místo, kde mu naděláte paseku. Je to fakt otrava, zejména proto, že dost často zkrátka netrefíte a dostanete několik úderů navíc.

Jim má samozřejmě k dispozici různé vybavení. Tím je slušivý oblek do zimních nečasů, pistole (neomezená munice) a poté si můžete koupit například brokovnici, pušku atd. Nechybí granáty a také navigace. Ačkoliv má hra poměrně malý arzenál, tak vám bohatě vystačí, jelikož nepřátelé nejsou příliš různorodí. Hlavní věcí, která je, však neodmyslitelnou součástí vaší výbavy pro přežití na planetě je obří Mech. Tím můžete samozřejmě cestovat na delší vzdálenosti a také v něm těžkopádně bojovat.

Onen Mech je ale zřejmě největším neduhem celé Lost Planet 3. Cestování v něm je dlouhé a nezáživné a souboje jsou příliš krkolomné. Většinou čekáte, až obří brouk vyrukuje s nějakým tím útokem a vy ve správný okamžik musíte využít vaší paže, chytit jej a obřím vrtákem se do něj pustit. Mech má k dispozici obří vrták a poté druhou paži, díky které dokáže otáčet s velkými mechanismy, či je dokáže zachytit. Práce v něm nás však neoslovila a spíše bychom byli pro, kdyby tedy lokace byly menší, ale bez pitomého robota.

Load, cutscéna, load, hra

Smutné je to, že vaše výpravy vám brzy začnou připadat stejné. Ono totiž, když opustíte základnu tak vás hra navede na jednu z hlavních cest a z ní vás pak nechá ve správnou chvíli odbočit. Téměř každá odbočka je následně pokřtěna loadem, jenž vás přenese do další lokace, a zde plníte daný úkol. Takže celkový herní prostor je dosti uzavřený a nikam se moc nedostanete. Na základně jsou k dispozici tři patra. Ve vrchním je hlavní velitelství, v druhém je hlavní prostor a depo pro Mechy a ve třetím a zároveň nejnižším poschodí je mechanik, jenž může vylepšovat vašeho robota pro další mise.

Zpracování Lost Planet 3 není kdovíjak úchvatné. Autoři využili opět Unreal Engine 3, ale že by mu nasadili nějaké větší úpravy, o tom nemůže být ani řeč. Engine je sice starý, ale viděli jsme už v mnoha hrách, co dovede ještě dnes. Lost Planet 3 má poměrně slušně vykreslené charaktery, ale to je asi tak všechno. Veškeré okolní textury jsou značně fádní a nezajímavé. Hodně tomu dodává i fakt, že prostředí je stále stejné. Co maličko občas překvapí, tak jsou otevřené exteriéry, kdy například koukáte ze srázu do dálky, občas to díky slunečnímu svitu vytvoří zajímavou podívanou, ale povětšinou pak vidíte nedokreslené detaily v dálce a ty vás moc neuchvátí.

Lost Planet 3 není ničím jiným než průměrnou střílečkou, která vás ani příliš nezabaví. Příběh vás příliš nepožene až na samotný konec a náplň hry jakbysmet. Stereotyp a časté opakování lokací a checkpointů (ne vaší vinou), se brzy začne zajídat. Tentokrát ani fanoušci nebudou potěšeni.

Klady

- příběh
- některé exteriéry

Zápory

- stereotyp
- tupé souboje
- inteligence nepřátel
- starší zpracování
- žádná inovace

Hodnocení: 60%