Zavřít reklamu

Logitech G105 – Recenze

Jak dopadla v naší recenzi klávesnice G150 od Logitechu?

15. 11. 2013    

Logitech G105 – klávesnice pro masy

Zpracování

Začneme jako vždy zpracováním. Klávesnice je klasická drátová klávesnice s podsvícením a šesti nastavitelnými klávesami. Tělo klávesnice je děláno z tvrdého neohebného plastu. Klávesy samotné jsou z jiného druhu plastu, který je příjemnější na dotek. 8 nejčastěji používaných kláves je děláno jinou barvou, aby vynikly i při nižší viditelnosti. Trošku nám chybí to, že nejsou z jiného materiálu, třeba z gumy. Často se stane, že se přehmátnete, ale musíte se zpět na klávesnici kouknout, abyste se vrátili do staré pozice.

Když se podíváme na nožky, které způsobují sklon klávesnice, tak moc nadšeni nejsme. Jsou velice malé a nevypadají příliš spolehlivě. Návrháři v Logitechu ale nejsou žádní nováčci, tak jsou nožky určitě dobře navrženy a dimenzovány. Nezbývá nám tedy nic jiného než jim věřit.

Podsvícení

Klávesnice je podsvícená jako už většina lepších klávesnic. Na výběr je jen jedna barva, ale ve dvou intenzitách podsvícení. Barva podsvícení je modrá. Barva podsvícení je, podle nás, v rozporu s barvou klávesnice. Klávesnice je ze spodu červená, podsvícení je modré. To, že je krabice tyrkysová, už jde úplně mimo nás.

Layout klávesnice

Layout klávesnice je pro nás jediný, ale klíčový problém, kvůli kterému bychom si zrovna tuto klávesnici nekoupili. Klávesnice Logitechu jsou vyráběny v zahraničí, kde jsou na klávesy „natištěny“ znaky anglické klávesnice a při distribuci do Česka je jen nahrán český software. Výsledkem toho je, že na klávesnici nejsou „natištěny“ znaky s diakritikou a většina interpunkcí dělá jiný znak, než který je „vytištěn“. Ze začátku jsme pravdu nadávali, později si zvykli, ale i tak by bylo lepší, kdyby klávesnice byla z výroby česká. Nicméně, klávesnice je dělána pro hráče, ne pro pisálky. Hráčům tato skutečnost asi příliš vadit nebude.

Speciální klávesy

Klávesnice má 8 speciálních kláves z toho 2 jsou nenastavitelné.

Klávesa na změnu intenzity podsvícení – jsou dvě intenzity podsvícení, měli jsme celou dobu zapnutou druhou (vyšší) intenzitu a nenapadá nás jediný důvod, proč mít klávesnici míň podsvícenou.

Klávesa na zapnutí/vypnutí herního režimu –  kolikrát se vám stálo, že jste v zápalu boje zmáčkli klávesu Windows a ocitli jste se na ploše? Tohle se vám nestane, když máte zapnutý herní režim, kdy je klávesa Windows deaktivovaná.

 

Ostatních 6 (G-kláves) se dá individuálně nastavit. Co se nám moc libí je, že každá klávesa je implicitně nastavená na většinu her, ušetří vám tedy práci s nastavováním. Když se už ale rozhodnete nastavit si klávesy individuálně tak se nemusíte bát práce se složitým softwarem.

Vady a nedostatky

Před psaním recenze jsme si tak v hlavě ujasňovali, co nám na klávesnici vadí nebo chybí. Jak, už jsme psali, tak věc, která nám vadí je, absence české lokalizace. Když se nad tím ale zamýšlíme důkladněji, zjišťujeme, že z vad to je všechno. Naopak nám některé věci chybí. Říkali jsme si, že by bylo fajn, kdyby se dalo nastavit více barev podsvícení, různé podsvícení určitých kláves, více speciálních kláves, displej. Pokud se ale podíváme na celé portfolio Logitechu, tak zjistíme, že všechny tyto požadavky jsou splněny u vyšších řad G-série.

Celkově je klávesnice velice dobrá, problém je hlavně v lokalizaci, jinak žádný velký problém není. Kdyby byl český layout už z výroby, tak neváháme a pro klávesnici si běžíme do obchodu. Cena 1549 Kč je slušná s ohledem na tříletou záruku.