Zavřít reklamu

Life is Feudal: Your Own – Recenze

Recenze multiplayerové středověké akce Life is Feudal: Your Own.

27. 12. 2015    

Recenzovaná verze: PC

Life is Feudal: Your Own je středověká multiplayerová survival akce, která má prvky Minecraftu, Rust a Mount&Blade: Warband. Hlavním účelem hry není vyzabíjet všechny ostatní hráče, ale pracovat v kooperaci a hlavně přežít v drsném středověku.

Tvorba postavy

Opravdu příjemným prvkem, který Vám hra hned na začátku nabídne, je tvorba vlastní postavy. Je zde přehledná nabídka s různými vzhledovými možnostmi. Původně jsem si myslel, že tu bude na výběr více možností, jak si postavu vyladit, ale i tak si myslím, že si u tvorby postavy může každý přijít na své.

Při tvorbě postavy si hned na začátku vybíráte ze tří hratelných ras. Postupně si projdete nastavení hlasu postavy, vlasů, vousů, barvy kůže, tetování, jizev a dalších vzhledových úprav.

Po dokončení úprav vzhledu si nastavíte ability, bojové schopnosti a schopnosti craftování. Pak už nezbývá nic jiného, než se pustit na věc.

Základní herní rozhraní

Když jsem hru poprvé zapnul, působila na mě poněkud nepřehledně a zmateně. Tak jako u většiny her podobného žánru, i Life is Feudal: Your own má ukazatel životů. Hned pod ním je ukazatel výdrže. Zelený ukazatel zobrazuje hlad postavy. Čím menší číslo, tím více je zapotřebí okamžitě nějaké jídlo sehnat a postavu nasytit. Spodní tlačítka skrývají různé aktivity jako třeba gesto vzdávání se nebo sed, který umožní doplnění výdrže.

Všechny akce se vykonávájí pomocí pravého tlačítka myši, které pak odhalí menu pro další možnosti.

 

Kde to jsem ?

Jelikož je Life is Feudal: Your own multiplayerová hra, není divu, že se prvně volí server. Docela mě překvapilo, že pro každý musím vytvářet pořád novou a novou postavu, proto za sebe doporučuji dát ho ihned od oblíbených, abyste se později vyhnuli otravnému hledání předchozí uložené hry.

Nabídka herních serverů je opravdu obrovská, a tak jsou k nalezení i nějaké české, na jeden takový český online svět jsem se hned připojil. Po připojení na do hry jsem se ocitl neznámo kde. K dispozici máte pouze obyčejné oblečení, nějaký klacek a kus jídla, které opravdu dlouho nevydrží.

Musíš přežít!

Středověk byla opravdu drsná doba. Tvůrci hry na toto mysleli, a proto vyslali hráče přímo do útrob středověké doby s tím, že musí přežít, jak nejlépe umí. Tentokrát tu za nepřátele nenajdete žádné příšery nebo monstra, ale samotné hráče, což může být kolikrát horší, než jakýkoliv boss.

Po menším rozkoukání, sesbírání pár jablek pro další potřebu, pochopení hlavních principů a nabídek hry jsem začal shánět důležitý materiál pro vytvoření (craftování) primitivního nástroje, v tomto případě to byla primitivní sekyra. V rozlehlém lese nebyl problém sehnat základní potřebné suroviny – větev, rostlinné vlákno, kámen. Naštěstí u každého craftování nějakého objektu je i recept, takže přesně víte, jaké suroviny přesně hledat.

Budování tábora

Po vytvoření základních nástrojů pro zpracovávání materiálů se můžeme pustit do stavby tábora. Hra využívá jakýsi systém velké mřížky, do které si umístíte objekt, který chcete vytvořit. Objekt pak lze pomocí směrových šipek různě posouvat, popřípadě natočit dle potřeby. Postava potom zatluče do země ceduli s písmenem X a vy už jen opět chodíte a sháníte materiály pro stavbu. Tento koloběh se vlastně opakuje pokaždé, pokud něco nového stavíte, proto hra může občas působit nudně.

Čím budu ?

Za zkušenostní body můžete své postavě přidávat různé dovednosti. Dovednostní nabídka je rozdělena na tři kategorie – stavebnictví, boj a zemědělství. Každá nově odemčená dovednost představuje novou schopnost, například více dostupných předmětů pro craftování, zbraně, oblečení a další.

Myslím si, že Life is Feudal: Your Own není úplně nejhorší středověká survival hra. Obrovskou výhodou je docela velká česká komunita, a tak v případě problémů vám může i pomoci. Milovníci survival žánrů a středověku si jistě přijdou na své.

Life is Feudal: Your Own nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- otevřený svět
- široké možnosti
- craftování
- nápad

Zápory

- občasné padání hry
- opakující se hudba

Hodnocení: 70%