Zavřít reklamu

ICO & Shadow of the Colossus Collection – Recenze

Recenze dvou pecek předělaný do HD.

1. 11. 2011    

Známý herní designér Fumito Ueda, který již dlouhou dobu pracuje v Sony, se do dějin počítačových her zapsal již dvakrát. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy vydal parádní hru ICO na konzoli PlayStation 2. O čtyři roky později vydal hru Shadow of the Colossus, také na PlayStation 2, která byla ještě o něco úspěšnější. Poté se společně se svým týmem pustil do vývoje třetího velkého projektu na PlayStation 3, který nese název The Last Guardian. Bohužel tento velice zajímavý projekt byl již několikrát odložen, a naposledy bylo datum stanoveno na rok 2012. Ale ještě před vydáním této hry si pro nás vývojáři přichystali HD kolekci prvních dvou zmíněných her.

ICO

Hra ICO v době vydání sklízela nevěřitelně vysoká hodnocení, ale bohužel hráči dlouhou dobu tento titul přehlíželi. Až po čase si hráči uvědomili kvalitu této hry a najednou se z ní stalo nedostatkové zboží. A tak společnost Sony v průběhu let vydala několik reedic, a nyní s HD kolekcí, která má připomenout, jaký skvost byl kdysi vydán.

Hlavním hrdinou je malý chlapec jménem Ico, kterému na hlavě vyrostly rohy. To se samozřejmě nelíbilo obyvatelům vesnice, a tak ho odvezli na opuštěnou pevnost a pohřbí ho do sarkofágu. Jenomže chlapci se podaří utéci. Jenomže zjistí, že v pevnosti není úplně sám. V pevnosti se totiž nachází ještě zlá královna, která se jakýmkoliv způsobem pokusí chlapcův útěk zmařit. Během bloudění Ico nalezne dívku jménem Yorda, která je uvězněna v kleci. Chlapec na nic nečeká a osvobodí ji. Od této chvíle se tato dvojice společným úsilím snaží utéci z tajemné pevnosti.

ICO není žádná akční hra plná krve, ale jedná se pouze o čistou plošinovku. Občas na vás sice zaútočí nějací démoni, ale vždy se jedná pouze o krátké úseky, ve kterých musíte chránit Yordu. Hra je postavena především na řešení různých hádanek a vzájemnou spolupráci hlavních hrdinů. Ico během hry odvádí spíše tu namáhavou práci, jako boj s démony, šplhání a lezení po římsách. Za to Yorda je prakticky bezmocná, a během útěku jí musíte neustále chránit a vést kupředu. Ona vám za to odemkne začarované dveře, přes které by se Ico jinak sám nedostal. Všechny hádanky jsou parádní a to hlavně díky špičkovému designu celé pevnosti. Jakmile rébus vyřešíte, můžete pokračovat opět dále. Aby hra nebyla příliš jednoduchá, tak nemá automatické ukládání. Hru si vždy můžete uložit pouze poblíž gauče. Když zemřete, nebo něco pokazíte, musíte začínat až od posledního uložení, což není vždy příjemné.

Ačkoliv je to již devět let, co ICO vyšlo, tak po grafické stránce vypadá opravdu skvěle. Hra sice neoplývá žádnými speciálními efekty, ale styl, ve kterém je hra vytvořena je naprosto ohromující a zcela ojedinělý. Navíc v HD rozlišení vypadá hra ještě o něco lépe a běží na stabilních 60 fps. Dále vývojáři do hry implementovali možnost 3D zobrazení. Sice není kdoví jak výrazný, ale určitě stojí za to. Dále za zmínku stojí hudba, která je naprosto famózní a během hraní se skvěle poslouchá.

ICO je tou hrou, která hráče překvapí svou originalitou a k tomu jim navíc procvičí i mozky. Pokud patříte právě mezi tyto hráče, tak by ICO nemělo chybět ve vaší sbírce.

Shadow of the Colossus

V roce 2005 se na konzoli PlayStation 2 ukázala další hra od Fumita Uedy, která opět zabodovala. Hra nazvaná Shadow of the Colossus má také jednoduchý příběh, jako ICO, ale díky fantastické hratelnosti je to v skutku jedno. Opět se ocitnete v roli chlapce, který se vydá do zapovězené země s mrtvou dívkou. Tu položí v chrámě na oltář. Tvrdí se, že kdo porazí všech šestnáct gigantických kolosů v této říši, může darovat život. Ačkoliv jde pouze o pověsti, tak hlavní hrdina se o to pokusí.

Hra je postavena pouze na soubojích s obřími kolosy. Ačkoliv je říše poměrně rozlehlá, a můžete se podívat prakticky všude tam, kam chcete, tak za celou dobu tu nenaleznete ani živáčka. Vždy jen dojede na místo, kde se má kolos nacházet a musíte ho vždy nějakým způsobem skolit. V žádné jiné hře doposud nenaleznete nic podobného. Každý kolos je zcela ojedinělý stejně jako způsob jeho zabití.

V boji používáte pouze meč a luk, nic jiného. Pomocí svého meče vždy naleznete polohu kolose, kterého musíte porazit. Abyste nemuseli běžet několika kilometrovou vzdálenost pěšky, máte svého koně jménem Arga. Jízda na koni je opravdu skvěle zpracovaná a vypadá až uvěřitelně. Občas Arga využijete i v boji proti některým kolosům. Vždy když dorazíte na území kolose, musíte zjistit opět pomocí svého meče jeho slabiny. Poté se musíte nějakým způsobem na něho vyšplhat a do odhalených slabin zabodávat svůj meč. Jakmile kolose porazíte, můžete jít na dalšího. Souboje s těmito monstry jsou dechberoucí. Některé vám zaberou sotva pět minut, ale některé až několik desítek minut.

Grafické zpracování bylo v době vydání špičkové. Bohužel PlayStation 2 verze měla problém s frameratem, který byl nestabilní. Ale HD verze žádné takovéto problémy nemá, framerate se drží 60 fps. Graficky tak v dnešní době Shadow of the Colossus vypadá stále velice slušně. Co se týče hudby, tam není zcela vůbec co vytknout.

Shadow of the Colossus je fantastická hra, která přišla s originálním nápadem, stejně jako ICO. HD kolekce obou těchto her byl výborný nápad, protože takovéto hry je nutné udržet na živu. Navíc všechny zásadní chyby jako kolísavý framerate byly odstraněny, a tak je možné si hry vychutnat ještě o něco více, něž před několika lety.

Klady

- Fantastická a ojedinělá hratelnost
- Grafické zpracování
- Hudba
- HD konverze a podpora trofejí
- Podpora 3D zobrazení

Zápory

- Nic

Hodnocení: 99%