Zavřít reklamu

Herní monitor vs. „Monitor na hraní“ vybírejte pečlivě

Výrobci se stále předhání, kdo z nich má ten „nejhernější“ monitor. Na jaké parametry se zaměřit při výběru? Pojďme se společně podívat po stopách ideálního herního monitoru.

9. 11. 2014    

Minulost a „vedlejší“ parametry
Naše povídání můžeme začít už v roce 1897, kdy německý fyzik položil základ prvním CRT monitorům, v té době jsme o nějakém užším zařazení rozhodně mluvit nemohli. Tento typ však vydržel téměř 100 let a novější LCD jej začali vytlačovat až v současném 21. století. CRTéčka dokazovala svoji nadčasovost např. rychlejší odezvou, věrnějším podáním barev nebo vyšším rozlišením na malé úhlopříčce. To dnes samozřejmě neplatí, ale hledejme první konkrétní parametry právě zde.

Co dělá herní monitor skutečně herním?
Úhlopříčka je často první věc, na kterou se uživatel zaměří při výběru svého nového kolegy. Pamatujeme doby, kdy 19 palců byl obrovský monitor, dnes je však již takovým nepsaným pravidlem palců hned 24. Tato pomyslná laťka se i nadále zvyšuje a na trhu najdeme i 27“ herní monitor BenQ XL2720Z.

Podobně jako u milníku CRT/LCD i dnes stojíme na prahu vývoje, tentokrát však neměníme technologii nýbrž rozlišení. Obrazové body přibývaly, z 640 x 480 bylo 800 x 600, 1024 x 768 a tak dál až se standardem postupně stalo Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů, které bude v budoucnu velmi pravděpodobně nahrazeno aktuálně velmi nákladným 4K rozlišením.

Velkou obrazovku a vysoké rozlišení má dnes kdejaký „monitor na hraní“. Základní parametry herní monitor rozhodně necharakterizují, abychom je nezatracovaly úplně a ukojili zájem všudypřítomným rejpalům, řekněme si, že 24“ palcové Full HDčko s odezvou 1 ms je specifikace, kterou by náruživý hráč měl na začátku vyhledat. Tu ovšem nabízí mnoho výrobců.

Rozdílnými faktory při výběru by měli být herní funkce a technologie zavedené v monitoru. Pojďme se podívat na BenQ XL2430T představující novou generaci herních monitorů. Vyhotoven v moderním designu a černo-červených barvách s různými vychytávkami jako např. zatahovací háček pro uložení sluchátek, otvor ve stojanu na organizaci kabelů nebo praktické madlo k přenosu monitoru.

Nové technologie chrání hráčův zrak, sníží únavu očí a udrží ho déle v pozoru. Low Blue Light redukuje škodlivé modré světelné spektrum vyzařované běžnými monitory. Technologie Flicker-free eliminuje blikání na pozadí vašeho monitoru, které sice vaše oči nevidí, ale rozhodně ho cítí.

Samotné herní funkce resp. technologie skvěle reprezentuje obnovovací frekvence 144 Hz, kdo nevyzkoušel -neuvěří. Rozdíl v plynulosti obrazu mezi klasickými 60-75 Hz monitory a BenQ XL2430T je patrný na první pohled.

Uvést bychom měli také Motion Blur Reduction, korekci v podobě zaostření obrazu, výsledkem je plynulý obraz bez rozmazání a přebytečných „duchů“. Dále také vylepšený Black eQualizer, ten dokáže automaticky rozpoznat typ hry a nastavit úroveň podsvícení tak, aby optimalizoval viditelnost v tmavých místech hry a nepřesvítil místa světlá. Z 20ti přednastavených úrovní sytosti barev si poté i nejnáročnější hráč vybere tu, která mu plně vyhovuje.

Nekončící výčet herních vylepšení v monitoru doplňuje také Auto Game Mode, funkce detekující žánr hry přepne nastavení do příslušného režimu nebo doporučí herní režim ke stažení, Gaming Refresh Rate Optimatization Management, Game Mode Loader a další…                                 

Zajímavým určujícím faktorem může být také prestiž monitoru. BenQ XL2430T je oficiálním monitorem světových progamingových turnajů jako Intel Extreme Masters, ESWC, ESL nebo lokální BenQ Grunex Challenge 2014, turnaji konaném v rámci veletrhu HRAY! Expo na výstavišti Praha Holešovice ve dnech 13. – 16. listopadu 2014.

Sečteno podtrženo. Opravdu kvalitní herní monitor není založen na velké obrazovce, tedy na tom co vidíte na první pohled, ale na funkcích a technologiích skrývajících se uvnitř, jejich účinek pocítíte při uživatelském nastavení, v průběhu nebo po hraní, jednoduše vám vylepší hráčský komfort.

Jsem-li opravdový pařan, od monitoru očekávám profesionálního společníka, který mi pomůže stát se generálem na bojišti, koupí herního monitoru BenQ XL série se 144Hz frekvencí a 1ms odezvou půjdu svému snu výrazně naproti.  Je pro mě hraní her vedlejší koníček a chtěl bych si užívat 100% barev, nezáleží mi na herních vychytávkách, koupím si levnější  BenQ „monitor na hraní“ ze série RL nebo monitor pro grafiky z řady BL.